Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
270
 

17 Mayıs Perşembe

17 Mayıs Perşembe
 

Dün Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin 1 litre hidrojen yakıtıyla 928 kilometre yol katettiklerini bildiren bir haberle başlamıştım yazıma. Bugün yine günün manşetlerinde bir Türk buluşu var. Ne kadar gurur duyduğumu bilemezsini.

Günlük siyasi çekişmelerin dışında pek bir şeyle uğraşmaya vaktimiz olmuyor. Sakız çiğr-ner gibi akşama kadar aynı konuları, olmadı ertesi gün, ertesi gün, tekrar tekrar konuşuyoruz, konuşuyoruz.

Laf çok, iş yok, üretim yok…

Bir de incir çekirdeğini doldurmayacak konuları abartıp altından kalkılamayacak koca problemmiş gibi göstermelerimiz ve bunları ciddi bir tehlike olarak algılayıp kamuoyunu meşgul edişimiz yok mu, sinirden, üzüntüden kahroluyorum.

Bazı haberlerle ilgili yazarken “eğer doğruysa” deme ihtiyacı duyuyorum çok zaman. Ne yazık ki bazen haberlerin yanlış ve hatta yalan oldukları bile ortaya çıkabiliyor.

Bugün yine böyle bir haber var. İstanbul’da güya mayo reklamlarıyapılamıyormuş. Bikinili kadınların resimleri ahlak dışı diye astırılmıyormuş. Zaten din ve laiklik üzerine son günlerde müthiş bir baskı ve çatışma ortamı var. Fırsat bu fırsat deyip birileri sanki yangına körükle gidiyor gibi…

Bu arada mayoların reklamı afiş asmaktan daha öteye hiç harcama yapılmadan, vergi ödenmeden yapıldı bile… Belediyeye ve onun temsil ettiği partiye kesilen fatura da cabası. Önümüzdeki günlerde olayın meydana geliş biçimi daha da netleşir umarım.

Dün sayın Başbakanın “Genelkurmay devletin bir kurumudur ve bana bağlıdır” şeklindeki söylemine emekli bir Paşa’dan cevap gelmiş. Asker başbakana karşı sorumludur diyor paşamız. Doğru. Fakat bağlı olmadığınız birine karşı sorumlu olabilir misiniz? Bu tür kelime oyunlarına gerek olmadığını düşünüyorum.

Şimdi sizi manşetlerle baş başa bırakıyorum:

AKP ASKER ADAY PEŞİNDE (Akşam). 22 Temmuz seçimleri için liste hazırlığı içindeki AKP’de ilk teklif Korgeneral Köksal Karabay’a yapıldı. 2003 yılındaki çuval geçirme olayında Harekât Daire Başkanı olan Karabay Paşa, evet teklif aldım, dedi.


ÇILGIN TÜRKLER EDİSON’A KARŞI (Bugün). Dört araştırmacımız, ampulün yerine geçecek yeni bir ışık kaynağı üretti. Türk devrimi dünyayı şaşırttı. Üstelik yeni ışık kaynağının ömrü 23 yıl.


AKP SÖZDE LAİK (Cumhuriyet). İstanbul’da mayo afişleri yasaklandı. Ankara’da 19 Mayıs provaları harem selamlık yapıldı.


ASKER KİMSEYE BAĞLI OLMAZ (Güneş). Özbek Paşa TSK başbakana bağlı değil, sorumludur. Fakat iç ve dış tehdit varsa kimseye bağlı değildir.


BANA HALA SÖYLEMEYECEK MİSİN? (Hürriyet). Köşk adayını son ana kadar kimseye açıklamadığını söyleyen Erdoğan, o sabah evden çıkarken eşim kapıda bana hâlâ söylemeyecek misin diye sordu. Ben grupta açıklayıncaya kadar kimseyle paylaşma diyerek söyledim, dedi.


ÇANKAYA TAAHHÜDÜ (Milliyet). Erdoğan, halk tarafından seçilen cumhurbaşkanının yetkilerine kısıtlayacağız.


MAYO SAVAŞI (Posta). Reklamlarını sokaklara asmasına İstanbul Belediyesi’nin izin vermediği mayo firmaları karşı atakta. Zeki Triko mayolarını salatalık ve patlıcanlara giydirip yeni bir reklam kampanyası hazırlayacak. Tesettür mayoları üreten tekbir giyimin sahibi ise reklamlarda bikinili fotoğraflara izin verilirse başörtülülerin üniversiteye girmesine de izin verilmeli dedi.


BÜYÜK ŞÜPHE (POSTA). İran’a gitmek için Trabzon’dan kalkan tek motorlu jet havada kaybolmuştu. Eldeki modern teknolojiye rağmen uçağın enkazı iki gün sonra bulunmuştu. Uçaktaki Pakistanlı emekli generalin atom bombası yapımı ile ilgili bilgi ve parçaları İran’a götürdüğü bu nedenle yabancı istihbarat servislerinin uçağı düşürdüğü iddiası var.


İŞTE TÜRK MUCİT (Radikal). Dört araştırmacı ampulde bir devrime imza attı. Nanoteknolojiyle üretilen LED çok az ısı yayarak elektrik enerjisini direkt ışığa çeviriyor. Tasarruf yüzde 90. LED bazlı ışık kaynakları küresel ısınmaya da çare.


BU DEHŞET ARTIK BİTSİN (Sabah). Nişantaşı’nda evinin önünde kapkaça uğrayan genç kadın çantasını vermeyince dayak yedi, sürüklendi ve bıçaklandı.


39 YIL HAPİS FAZLAYMIŞ (Star). Yargıtay 9. dairesi, Şemdinli Davası’nda iki sanık astsubayla ilgili kararı usulden bozdu. Dosya artık askeri mahkemede.


GÜLE GÜLE TEĞMENİM (Takvim). Şehit teğmen Halil Demirörs’ün cenazesinde akrabası genç kız halkın hainlere meydana okuyuşunu işte bu pankartla dile getirdi.


AKP ANKETİNDEN KORKU ÇIKTI (Tercüman). Başbakan yabancılara yaptırdığı gizli anketle yüce divan paniğine kapıldı. En büyük korkusu Uzan meclise giriyor. AKP iktidarı bitiyor.


EĞİTİM 5 YAŞINDA BAŞLATILACAK (Türkiye). Okul öncesi eğitim 5 yaşına indiriliyor. Zorunlunun süresi 8 yıldan 12 yıla çıkarılıyor.


BÖBREĞİNİ SATAN FİLİSTİNLİ, ALAN İSRAİLLİ, TAKAN TÜRK (Vatan). Yasadışı organ naklinin bir numaralı ismi Dr. Yusuf Sönmez, ’in kurduğu uluslararası sistem polis ve savcıya bile parmak ısırttı.


SİVİL YARGININ ELİ KOLU BAĞLANDI (Yeni Şafak). Yargıtay Şemdinli sanığı astsubayların 39 yıllık cezalarını bozdu ve davayı askeri mahkemeye gönderdi. İlk kez bir sivil suç askeriyeye gidecek.


AVRUPALI AYDINLARDAN DEMOKRASİ BİLDİRİSİ (Yeni Şafak). Genelkurmay’ın gece yarısı açıklamasına Avrupalı aydınlar sert tepki gösterdi. 50 aydının imzaladığı Demokrasi Bildirisi’nde Türkiye’nin ilerlemesini ve AB ile ilişkilerini zedeleyecek bu girişimi şiddetle kınıyoruz, denildi.


İÇE KAPANAN TÜRKİYE, DIŞARIDA İNİSİYATİFİ ELİNDEN KAÇIRIYOR (Zaman). Türkiye’de köşk kriziyle başlayan sert tartışmalar ve parti birleştirme çabaları, uluslar arası gelişmeleri gündemden düşürdü. Ankara’nın bölgede yürüttüğü etkin rol giderek zayıflıyor. Bu durum enerji politikalarında Kuzey Irak’taki gelişmelerde AB ile ilişkilerde ve Fransa seçimlerinde kendini gösterdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 969
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster