Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
4928
 

17 yaşındaki bir genç kız neler yapabilir

17 yaşındaki bir genç kız neler yapabilir
 

Genç kızlarımız neler yapabilir.


Son birkaç gündür devrimci gençlere Edirne’de yapılan linç girişimi ve eylemcilerden 17 yaşındaki Alev Emir’in annesi tarafından götürülmesi ulusal medya ile birlikte MB yazarları arasında epeyce tartışma yarattı. Konunun detaylarını “Edirne olayları ve ihanet” isimli yazımda da bende detaylı olarak anlatmıştım. Yine MB yazarlarından Başak Altın da genç kızın nasıl aldatıldığını! Ve bizde ki solcuların nasıl çağdışı kaldığını ve biraz da derin devlet kelimesine atıfta bulunarak “derin solculuğun çöküşü” gibi bir yorumda bulunmuş. Bu arkadaşımıza göre reşit olmayan bir kız asla böyle bir şey yapamaz. Üstelik eylem yaptıranlar zaten zavallının tekidirler.

Arkadaşımızın ana sayfasında geçmişine şöyle bir baktım. Belli ki üniversiteye 12 Eylül 1980 sonrası gitmiş. Tipik bir 12 Eylül sendromu yaşayan bir düşünceye sahip. Ona göre her şey meşru olmalı. Yani birilerinin izin verdiği ölçüde siyasi mücadele yapılır. Hem öyle Ergenekon bağlantılı PKK taşeronu bir örgütle birlikte eylem yapmakta ne oluyor. (Anlaşılan o ki iktidarın basına sızdırdığı bir takım senaryoların etkisinde çok fazla kalmış kendisi) Hem de 17 yaşında ki bir genç kız. Vah vah.

Her ne kadar bu ülkenin kurucusu 20. yy. dünyada bağımsızlığın simgesi Mustafa Kemal Atatürk 1899 yılında Osmanlı-Yunan savaşına henüz daha 16 yaşında iken gönüllü olarak katılmak istemişse de 17 yaşında ki bir genç kız böyle bir şey yapmamalı.

Peki ülkemizde 17 yaşındaki bir genç kız neler yapabilir.

-Bilumum şarkı yarışmalarına katılabilir. TV’ye çıkıp şöhret denen bataklığa saplanıp sonrada unutulmanın sancılarını yaşayıp psikolojisini bozabilir.

- TV’lerde hepsi birbirinin aynı zengin iş adamlarının, fabrikatörlerin aşklarını konu alan dizileri seyredip hayaller kurabilir. - Gözüne kestirirse sahte bir 18 yaş kimliği uydurup barda pavyonda rahatça çalışabilir.

- Yine arada bir göstermelik olarak yapılan operasyonlarda yakalanmazsa sokaklarda rahatça çalışabilir. Yaptığı iş ne mi elbet vücudunu satması başka ne iş olacak ki. Parası olan iş adamlarına üç otuz paraya otellerde birlikte olabilir. Ne mahsuru var canım alan memnun satan memnun.

- Erkek arkadaşı ile uyuşturucu partilerine katılabilir. Ya da zengin bir burjuva zibidisine sevgili olup dinsel ayinlerde diri diri kesilmeyi bekleyebilir.

- 17 yaş genelde lise öğrencisidir. Öss kıskacında haftanın yedi günü okul, dershane arasında ÖSS sınavlarına hazırlanabilir. İçeriği bomboş gerçeklerden uzak kitapları ezberleyebilir.

- 17 yaşında başlık parası karşılığı satılabilir örneğin. Birde imam nikahı uyduruldu mu gerisini boş ver. Sıra sonra üç çocuk yapmaya geldi. Hatta şansı varsa ilerde Cumhurbaşkanı eşi bile olabilir.

- Futbol, kadın, seksten başka bir şey düşünmeyen ve Polat Alemdar kabadayılığını öğrenmiş yeni nesil delikanlılardan bir sevgili bulabilir kendine. Hiçbir mahsuru yok. Maçlara gidip rakip takım seyircisine ana avrat küfredip hakeme de i…….ne hakem diye bağırabilir.

Bu liste istenirse daha da uzatılabilir.

17 yaşında ki genç kızımız bütün bunları yapabilirde bir tek şey yapamaz. Bağımsız Türkiye isteyemez, Kahrolsun ABD diye slogan atamaz. Bu ülkenin sorunları için kafa patlatamaz. Neden biliyor musunuz o henüz reşit değildir de ondan!. Üstelik bunu yapamayacağını söyleyende ODTÜ mezunu bir arkadaşımız. Hey gidi ODTÜ hey bir zamanlar Dev-genç’liydin şimdi oldun sev-gençli. Bak senden mezun olanlar neler söylüyor. Geçmişine bak ta kaderine ağla.

Saygılarımla

Ali İhsan Uğuz

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ali İhsan Bey, yazımda ne solu, ne eylem yapmayı, ne de muhalif olmayı sizin biraz da vulgarize ettiğiniz şekilde hiç bi çıkarım yapmadım. Tüm bu sonuçları siz genelleştirmişsiniz. beni tanımıyorsunuz ve 12 eylül çocuğu diye apolitikliği önerdiğimi sanıyorsunuz. tabii benim bu devletin güvenlik mahkemesinde yargılanmış olduğumu ve yıllarca pasaport alamadığımı nerden bileceksiniz? Doğal olarak bu eylemlerde kimin kimi kullandığını bilebileceğimi de hesaba katmıyorsunuz. Bunlar hiç önemli değil ve ama çok ince bir nüans var önemsediğim. İsteyen istediğini yapar, gösteri yapar, muhalif olur ama bu olayda beni üzen ne o kız çocuğunun ne ailesinin aslında kendini bi "davaya adamış"larca umursanmadığıdır. Üstelik "halk"tan bir ailesinin olması bile yüksek devrimci hedefler için önemini yitiriyor çünkü insan hayatı "bir teferruat" a dönüşürken cinayet işlemeyi meşru görenlere hizmet ediyor . Oysa insanın yaşayıp yaşayabileceği sadece tek bir gençliği ve tek bir hayatı var. selamlar

Başak ALTIN 
 20.01.2010 18:35
Cevap :
Başak hn; Sanırım yazımda yaptığım eleştirilere biraz kırılmışsınız. Amacım elbet sizi kırmak değil. Doğru insan hayatı ve yaşayacağı gençliği tektir. Ancak hayatta mutluluk insanlar arasında npaylaşım ve dayanışma olduğu müddetçe mümkündür. Siz dünyanın en güzel romanını yazsanız ve bunu kimse bilmese ne önemi olurki. Hayat böyle bir şey. Nazım Ustanın "Sen yanmasan ben yanmasam" diye başlayan şiirininde vurguladığı kavgayı görmezdenmi geleceğiz. Bırkalım 17 yaşındaki genç kızımız kararını versin bunun. Ve bundan dolayı verdiği karara da saygı duyalım. Yorumunuz ve katkınız için teşekürler.  21.01.2010 10:09
 

ama size nasıl aktaracağım onu bilemiyorum... Başak Altın burada yazan en sağlam kalemlerden biridir, onun ne anlatmak istediğini iyi aktardığını düşünüyorum, Başak daha çok avukatın tavrına kızmıştı. Bilemiyorum bazı şeyler yaşanmadan anlatılmaz, böyle diktacılık onların en iyi bildiği şey desem... ayrıca günden kopmamış yeni sol kavramını tartışma arayışımız devam ediyor... ayrıca gençlik kendine ne yaparsa o yaşta yapar...

Ruksan İLDAN 
 13.01.2010 23:10
Cevap :
Başak hn.yazıları iyi olabilir ancak kanımca bu olaydaki tavrı bence çok yanlış. Bu olayda eleştirilmesi gerekn o kadar çok şey varken bir genç kızın düşünceleri uğruna yaptığı bir eylemi küçümsemek kimsenin haddi değildir. Böyle bir çabaya ancak saygı duyulur. Sol arayışlarına gelince elbet tartışılır herkes eteğindeki taşları döker. Elbette faydasıda olacaktır. Katkın ve yorumun için teşekür ederim.  14.01.2010 0:38
 

Sol çökerse, altında hepsi kalacak haberleri yok.. Çok seslilik ölecek.. Yıllarca zorluklarla boğuşanlar, zorlukları aştıkları anda yaşadıklarını unutuyorlar. Yaşasın bana olmayan zulüm..

Bekir Gümüş 
 13.01.2010 22:06
Cevap :
Bu toplumun yaşama tutunma nedenlerinden biridir sol. Ama son yıllarda vur abalıya misali sola yüklenmek moda oldu. Katkı ve yorumun için teşekürler.  14.01.2010 9:49
 

Oluyor böyle gerçeklerle uyuşmayan yazılar...Şöyle bir de fiyakalı bir başlık atıverdin mi "derin sol" gibilerinden. Yazı şekillenmiş oluyor...Her türden vatandaş genç, yaşlı, işçi, köylü sesini yükseltmeyecek (!). Apolitik oldun mu ? Sorun yok...Selamlarımla...

TEKBAŞINA 
 13.01.2010 22:05
Cevap :
Evet dost, apolitik oldunmu sorun yok. 17 yaşındaki bir kızın ne işi var canım siyasetle falan. O gitsin kendine sevgili bulsun (Bunada karşı değilim ama) ne işi var Türkiyenin sorunlarıyla falan!. Katkın ve yorumun için teşekürler.  14.01.2010 9:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 306
Toplam mesaj
: 94
Ort. okunma sayısı
: 2160
Kayıt tarihi
: 11.04.08
 
 

3 Ocak 1958 doğumluyum. S.Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaktayım. Edebiyat ve sinema ilgim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster