Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '09

 
Kategori
Şiir
Okunma Sayısı
1604
 

18 Aralık günlüğümden notlar, Hasan Hüseyin ve Azime Korkmazgil...

18 Aralık günlüğümden notlar, Hasan Hüseyin ve Azime Korkmazgil...
 

Azime Korkmazgil ve Sadettin Özbek.


İzlenimler, Gizemli Bir Söyleşi, Nabide KILINÇ

Tarih 18 Aralık 2009. Çok heyecanlıyım. Muğla’ya ünlü şair Hasan Hüseyin’in eşi yazar Azime Korkmazgil gelecek. Hani şu güçlü şair Hasan Hüseyin’in öz yaşam öyküsünü yazan eşi. Gök Mavisi Bir Türkü adlı kitabında.

Hasan Hüseyin’in güçlü şiirlerinin ardında toplumsal, evrensel dünya olayları ve gerçekler var. Şiir başka şey Hasan Hüseyin’le. Şiir onda boş bir duygu ve düşünce değil. Bireysel duygular var şiirinde, aşk var, oğlu Temmuz var, kavel adlı şiirinde nişanlandığı eşi var.

18 Aralık günü hava inadına yağışlı. Hiç dinmiyor fırtınalı yağmur. İnadına sanat ve inadına kültür tohumları ekmek için gelir Azime Korkmazgil. Sabah saatlerinde hareket eder Ağlasun’dan İsparta’ya. İsparta üzerinden gelecektir. İsparta’dan 11.00’de hareket edecektir. Hareket saatini telefonlaşırız. Muğla otobüs firmasına sorduğumda yaklaşık 4 veya 4.5 saatte geleceğini söylerler.

Azime Korkmazgil Muğla’ya ilk defa gelecektir. Hasan Hüseyin’in şiirleriyle söyleşileceği bir toplantıdır, katılacağı. Toplantının onur konuğudur Azime Hanım. O gün saat 16.30’da otogardan Refik Öztürk alır öğretmenevine getirir. Hüseyin İlker Altınsoy gelir yanına, buluşurlar.

Azime hanımı görebilmenin heyecanı sarar . Muğla’ya vardığımda saat 18.00’ e gelmiştir. Öyle heyecan duygularımı yaşarım ki, hızlı adımlarla yürürken koşarcasına varırım, öğretmenevine. Azime Korkmazgil öğretmenevinde lobide gazete ve dergileri okuyarak dinlenmektedir. Derim ya, ne zaman dinlenmek istesem dergileri karıştırırım, Azime hanım da öyle, sanki. Şair Hasan Hüseyin’in eşi Azime Korkmazgil çantasında kitapları ve gazetesi ile gelir. İlk karşılaşmanın heyecanıdır, o an yaşananlar.

Günlüğüme, notlar çoktan düşmeye başlamıştır bile. Damıtarak yazmak, anlamak isterim. Bir telaştır saracak olursa da beni, sakin olmaya, onu tane tane dinlemeye ve öğrenmeye kararlıyımdır. İlk buluşmanın heyecanı geçmez, ben de.

Saat 19.00’a yaklaşırken Refik Öztürk olanca yağan yağmurun içinden alarak Muğla mimarisinin eşsiz ve görkemli yapısı Konak altı Kültür Merkezi’ne getirir. Muğla’ya ve bu mimariye, bahçesine, toplantıya Azime Korkmazgil düştü, yakıştı. Kimler karşıladı dışarıda? Bu etkinliği yürekleriyle sahneye koyacak , dostlarımız ve gençlerimiz.

Nail Çakırhan toplantı salonuna girerken, yanı başında şiirin ustası İbrahim Ergin türkçesi ve duru söylemi ile yanı başındaki dost ile söyleştim. Dost diyordu ki, bu şiirsel söyleşiyi yapılan anonslardan duydum, koşarak geldim.

Yağışlı bir Aralık ayının 18 tarihli gününde düşer, Azime Korkmazgil ve Hasan Hüseyin etkinliği tarihe. Tarihe ve zamana tanıklık eder. O eşsiz mimari yapısıyla, o güzel şehir Muğla. Azime Korkmazgil bir başka duyguları ile verir Muğla’yı. Kentiniz çok güzel, aydınlık, ferah. Güzel bir şehirde yaşıyorsunuz. Belediye Başkanınız çok çalışmış ki, Muğla güzel, diye bahseder.

Söyleşiye geçilecektir. Salon Hasan Hüseyin’in şiirleriyle ve düşünceleriyle buluşan çok sayıda dost ve aydınlık insana tanıklık eder. İçlerinde her birinin kıvılcım. Ölümünün ardından kocaman 25 yıl sonra bir kış mevsiminin yağışlı ve soğuk havasında Muğla’ya şiirsel söyleşi, belgesel tatla, eşi ile düşer, Hasan Hüseyin.

Kimdir Hasan Hüseyin? Nerede doğmuştur? Ne yapmıştır? İşsiz mi kalmıştır, yoksul? Kahvelerde portre, tabela ressamlığı mı yapmıştır. Şu an Gürün evlerinde asılı duran fotoğrafları. İlk şiiri 59’da Dost dergisinde çıkmış. Kavel adlı kitabı ile Yeditepe şiir armağanını kazanmış. Nehir gibi şiirleri var, güçlü. Duru ve köpüklü. Şiirlerinde toprağı, tarihi, yoksulluğu, aşkı, kavgaları, acıları işlemiş. Zengin ve güçlü Türkçesi ile. Her şiirinde bir tat var.

Şiirler Temmuz’la başladı. Hasan Hüseyin’in anlatımını veren CD’yi Ankara’da oturan kızı Barış Özer, damadı Cem Özer, gönderdi. Kızı Barış hanımla telefon görüşmemiz sırasında tanıştık. Salonda dolu dolu alkışlar, eller. Yürekler dolu dolu kucaklar, gözler dolu dolu bakar şiire, Hasan Hüseyin’e ve Azime Korkmazgil’e. Sevgi dolu dolu kenetlenir, uçuşur, yıldız olur, salkım saçak yağar. Şiirler dolu dolu akar bir nehir olur, duru. Salon bir ruhtur artık, o an tek bir ruh. Alkışlar, heyecanlar, kalpler Hasan Hüseyin ve şiirine akar gider, Azime Korkmazgil’in yüreği ve sesi olur.

Bir tek Azime Hanımefendi anlar onu sımsıkı, dupduru, yalın, sade ve güçlü. Hasan Hüseyin gibi....Çoğalır onda. Gecenin anını görüntüleyen, yorumlayan, ölümsüzleştiren fotoğraflar çekilir.

Muğla Sanat Severler Derneği Sadettin Özbek başkanlığı’nda şiirsel söyleşiyi sahneye koyan sahne ve gösteri arkadaşları tek tek emeklerini, şiirlerini, yüreklerini koyarlar.

Hüsnü Özbilgi ağabeyim sazıyla , şiirleriyle, ezgileriyle, türküleriyle, Gönül Sabuncu okuduğu ezgileri ile su verir etkinliğe. Saz güçlüdür o akşam, gönüller duru.

Gecenin saatinde öğretmenevinde gençler söyleşir Azime Korkmazgil ile.

Onlar söyleşirken karşı restaurantta Altınsoy ile söyleşiriz, bu kez konumuz Yerkesik Menteşe’de Kerimoğlu Türküsü’ne konu olan yerin kültür turizmine açılmasındaki amaçlarını söyleştiğimiz, gecede.

Döndüğümüzde gençler hala söyleşiyordu. Biter mi şiir, tükenir mi yürekler Hasan Hüseyin’le Azime Korkmazgil.... Hasan Hüseyin Azime Hanım’da çoğaldıkça çoğalır, türkü olur. Gecenin ilerleyen saatlerinde Altınsoy yanı başımızda.

Gecenin ardından gelir gün, 19. Aralık.2009. Hava açık ve güneşli. Şöyle söyler Azime Hanım, Muğla’ya yağmurla geldim, güneşle gidiyorum.

Erkenden kalkar, otobüs garajına gider, biletini almaya. Geldiğinde sohbetli bir kahvaltı başlar. Altınsoy ve Sadettin Özbek’le devam eder. Günün aydınlık saatlerinde Hasan Hüseyin’i anlatır, betimler, imgelere düşürür Azime Korkmazgil. Hasan Hüseyin'i özümsemek için şiirlerini anlamak, ardındaki olayları görmek ve duymak gerekir. Şiirin alt yapısını bulmak gerekir.

Görmek ve anlamak gerekir ki, şiirlerinin gücüne ve tadına varılabilsin. Şiir bir gerçek onda. Hasan Hüseyin bir gerçek, Azime Korkmazgil ile... Sanat çoğalıyor. Şiiri ve Hasan Hüseyin’i yorumlayan MUSANDER ile...

19. Aralık. 2009 akşamı saat 16.00’da yolcu ettik Azime hanımı. İsparta’ya oradan Ağlasun’a. Muğla’dan selam olsun, güneş doğsun, sanata...

Temmuz’la başladı şiir demiştim, Temmuz’la biter bu gün. Azime Korkmazgil’in ardından yazarım, Temmuz’a notumu;

Azime ablayı saat 16.00'da yolcu ettik. Çok mutlu olduğumuz bir beraberlik ve gece, programdı. Çok onur duyduk. Bu heyecanı ve güzelliği Azime Hanımla yaşamak daha da zenginleştirdi, şiirleriyle ve duygu dünyasıyla Hasan Hüseyin'i. Yaşamak güzeldi Hasan Hüseyin’i ve Azime Korkmazgil'i. Yaşamak güzeldi Temmuzla başlayan şiiri ve seni.
Ve, aynı sahneyi 27 Şubat gibi Muğla Yatağan'da koymayı düşünüyoruz. Lütfen gelin Temmuz, haydi denk getirelim. Sevgiler, selamlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 630
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 509
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster