Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
501
 

18 Mart Çanakkale Zaferi

18 Mart Çanakkale Zaferi
 

Bu etten siperlerde Atamız, mermileri ,eteklerinde taşımış toplayıp,tekrar atılmak üzere Alıntı


Bugün, tarihten bir yaprağın, bize baharla birlikte getirdiği, önemli bir gün.

Nümerolojik değerleri, geçen yıl ki bu konudaki yazımda da belirtmiştim. Kısaca bir 19 ve 9 mucizelerinden, 18_ 8 + 1 gibi istediğimiz yöne çekebildiğimiz, şaşmaz düzeni Sn.Ömer Çelakıl' a bıraktım. İnsanlar isimleriyle muşahhastır derler. Bu yüzden, adıllar önemlidir bence...Tıpkı Nusret'in hikmeti gibi. Bu olayı da hepimiz biliriz, anlatanlar, hatırlatanlarda çıkacak elbet.

Ben bu yıl, Çanakkale Zaferi kutlamalarına karışan, bazı atık sulardan bahsetmek istedim. Umarım hatalarını anlayanlar olmuştur. Bir haberle sarsıldım önce, "Çanakkale Şehitleri Anma Günü" adı altında bir etkinlik düzenleniyor. Şehitler Abidesi önünde. Ancak bu etkinlik reddediliyor. bu etkinliğe katılmak isteyen kişiler de, bir an yeise kapılıyor elbette.

Bazı kutlamaların ardındaki motivasyonların iyi anlaşılması gerek. Benim adlarla ilgilenmemin nedeni ise; Kutladığımız Mehmetçiğimizin zor şartlarda, birbirlerini etten siperler yaparak kazandığı zafer mi? Yoksa halen devam etmekte olan, her hafta ağıtlar yaktığımız şehitleri anma günü mü? Bir tarafta, Nusret gemisi, bir tarafta öyle bir gemi sahibi var ki, genç yaşta deniz ticaretini yönlendiriyor. Şehitlik mertebesine erişmek, her gemi sahibine nasip olmuyor.

Tarihten bir yaprak daha düştü kara toprağa. şehitlerimizin kanıyla sulanan bir ağacın yaprağı bu gün. ve yine düşüyor böyle yapraklar, hem de her gün. İçimde bir buruk acı var, sevinçten öte... Haydi, Vatan için, kutlayalım bu günü elele. Kutlamanın böylesi nasip olmaz her millete.

Çanakkale geçilmez derdik, limanlarımızi boğazlarımız için bakın ne mücadeleler verdik. Bakın şimdi Mehmet Akifin yıllar önceki sözlerine, Bakın vatan şairlerimizin Vatan yahut sdilistre diyerek gittikleri sürgünlere. hep sonradan gelir demiştik aklımız, hep sonradan...Şimdi bu sözü bile sakıncalı sayan zihniyet, İzmire gavur diyor. O diyarlarki, efelerin, zeybeklerin diyarı. Biz kutlayalım eski zaferlerimizi, yenileneni gelene dek. Tüm insanlığın, ibret alacağı bir zafer olduğu için, herkesin bu mücadeleyi iyi anlayarak birlik olmasını diliyorum. Kutlama kelimesi, şehitlerin yanına yakışmıyor bende. Ancak şöyle diyebilirim. bu vatan için canını vermiş, tüm şehitlerimizi anarken, tüm şehit ailelerine de Allahtan sabırlar diliyorum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 136
Ort. okunma sayısı
: 851
Kayıt tarihi
: 17.10.07
 
 

Edebiyet fakültesi  mezunuyum. Öğrenmenin yaşı yoktur diyerek çeşitli kurslardan da el sanatları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster