Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '14

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
870
 

18 Mart Çanakkale Zaferi

18 Mart Çanakkale Zaferi
 

Asım'ın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek!!


Asım'ın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek:

İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek.

Çanakkale Savaşlarında savaşıp, bir kolu ile bir ayağını kaybeden Fransız Generali Bridges, yurduna döndükten sonra anlattığı bir savaş hatırasında şöyle diyor: "Fransızlar, Türkler gibi mert bir milletle savaştıkları için daima iftihar edebilirsiniz.Hiç unutmam. Savaş sahasında dövüş bitmişti.Yaralı ve ölülerin arasında dolaşıyorduk az evvel, Türk ve Fransız askerleri süngü süngüye gelip ağır zaiyat vermişlerdi. Bu sırada gördüğüm bir hadiseyi ömrüm boyunca unutamayacağım.Yerde bir Fransız askeri yatıyor, bir Türk askeride kendi gömleğini yırtmış onun yaralarını sarıyor, kanlarını temizliyordu.Tercüman vasıtası ile şöyle bir konuşma yaptık:

- Niçin öldürmek istediğin askere yardım ediyorsun? Mecalsiz haldeki Türk askeri şu karşılığı verdi:

-"Bu Fransız yaralanınca cebinden yaşlı bir kadın resmi çıkardı.Bir şeyler söyledi, anlamadım ama herhalde annesi olacaktı. Benim ise kimsem yok. İstedim ki, o kurtulsun, anasının yanına dönsün".

  Bu asil ve alicenap duygu karşısında hüngür hüngür ağlamaya başladım. Bu sırada, emir subayım Türk askerinin yakasını açtı. O anda gördüğüm manzaradan yanaklarımdan sızan yaşlarımı dondurduğunu hissettim.Çünkü, Türk askerinin göğsünde bizim askerinkinden çok ağır bir süngü yarası vardı ve bu yaraya bir tutam ot tıkamıştı.Az sonra ikisi de öldüler..."

Fransız Generali BRIDGES

 Çanakkale Savaşları komutanı.

Bu topraklar mertliğin,yiğitliğin,kardeşliğin, hakkın, hukukun, sabrın, insani duyguların yoğun yaşandığı zor şartlarda top yekün mücadelenin insanlık derslerinin verildiği örneklerle doludur.

Çanakkale zaferi; Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde; çelikleşmiş  bir millet iradesinin, vatan, millet, bayrak aşkının, hürriyet sevgisinin, eriyle, komutanıyla, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, kızıyla top yekün tek bir vücut halinde yazdığı şanlı bir yeniden dirilişin destanıdır. Türk milletinin bir yeniden diriliş mücadelesidir! Bu destan artık ömrünü tamamlamış bir çınardan yeni ve güçlü bir filizin doğmasıyla sonuçlanmıştır.

Bu gün Çanakkale savaşının milletimiz için ne anlam ifade ettiği vatan, bayrak, din, devlet sevgisinin ve bağımsızlığın ne anlama geldiği, Çanakkale ruhunun özünün ne demek olduğu milletimize özellikle genç nesillere ve bu ruh dan bihaber olanlara iyi anlatılmalı ve kavratılmalıdır...

    Bu duygu ve düşüncelerle , cennet vatanımız ve kutsal değerlerimiz uğruna canlarını feda eden, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.

Kızımın 8. sınıfta yazdığı Çanakkale isimli şiiri paylaşmak isterim;

 ÇANAKKALE

Umutsuzluk almıştı dört bir yanı,

Uğruna destanlar yazılan kötü bir anı

Duyuldu dört bir yanda şanı

Bakıp geçme Çanakkale’yi tanı!

          Mücadelenin en mukaddes örneği

         Çanakkale destanı Türk’ün yüreği

         Düşman öptü bükemediği bileği

         Sonunda oldu ulusun tek dileği…

 Orduları güçlü ve mağrurdular,

Her bir yandan karşımıza durdular.

Türkü yok etmek için pusu kurdular;

Geçemeyince de hep kudurdular…

          Dünyalara bedel tek Türk neferi

         Atatürk’üm önde, gürler: İleri!...

         İman dolu göğüslerdi siperi,

         Dar ettik düşmana denizleri…

 İngiliz, Fransız, Anzak, fark etmez,

Bin  ulustan asker bize kırk etmez;

Türk oğlu bu vatanını terk etmez,

Dünya bildi: Çanakkale geçilmez.

        Türk’ü küçük gördüler, ezmeye çalıştılar

         Dağları denizleri inatla dolaştılar

         Derslerini aldılar kaçmaya alıştılar

         Yalandan dost oldular yalandan barıştılar.

 Bir daha denemeyi isteyip gelirlerse

Yurdumun her karışı olur bir Çanakkale

Mavi gözlüm, Sarı Paşam canlanır

Ay yıldız kalplerde yine şahlanır!..

    Merve MERT


18 Mart Çanakkale Zaferinin 99. yılı kutlu olsun.

Muhabbetle

Hanife Mert

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çanakkale kahramanlarını anlatan bir örnek yazı ...candan tebriklerimle...Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 14.04.2014 22:30
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum Abdulkadir Bey. Zaman ayırarak bloğumu okuduğunuz için. Selam ve saygılar..  16.04.2014 15:04
 

ŞU GÜNLERDE OKUDUĞUM YAZILAR,ŞİİRLER,PAYLAŞIMLAR BENİ YOĞUN DUYGU DURUMLARI İÇİNE SALDI HANİFE HANIMCIM TEŞEKKÜRLER SELAM VE SEVGİLER CAN ARKADAŞIM.

Şennur Köseli 
 19.03.2014 13:12
Cevap :
Ben teşekkür ediyorum. Böyle düşünmeye gerçekten çok ihtiyacımız var. Keşke tüm halkımız aynı düşünce ve duyguda birleşebilse. Okuyan gözlerinize sağlık. Öptüm sizi sağlık ve mutluluk dileklerimle. sevgiyle...  19.03.2014 23:28
 

Kıymetli Hanife MERT: Böyle önemli bir günde sizin güzel yazınız ve özellikle Kıymetli MERVE MERT'İN duygu yüklü şiiri beni haddinden fazla etkiledi ona çok teşekkür ediyorum.Şansı, bahtı, yolu açık olsun diyorum.Keşke çare olsa, Mavi gözlüm, Sarı Paşamız canlansa..Sağlık ile mutluluk dileklerimle saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 19.03.2014 9:58
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum Mehmet Bey güzel düşünceleriniz için. Özellikle gençlerimizde Çanakkale ruhu canlandırılmalı. Gençlik tarihini iyi öğrenmeli, vatan sevgisi bayrak sevgisi iyi empoze edilmeli. Buna çok ihtiyacımız var. Değerli yorum için çok sağ olun. Selam ve saygılar sağlık ve mutluluklar.  19.03.2014 23:32
 

Çanakkale, savaştan da öte büyük bir kahramanlık destanıdır. Ama sizin de birini aktardığınız bu gerçek hikayeleri, sadece uydurulmuş birer masal olarak görenler ve böylesine büyük bir zafere dahi kendi milletini, atasını, şehidini küçümseyerek kara çalmaya çalışanlar da vardır aramızda ne yazık ki. Üstelik öz be öz Türk. Hattâ nesiller yetiştiren maalesef öğretmenler bile vardır bu bilinçsiz, duygusuz ama vatansever ve aydın geçinen vatan hainlerinin arasında. Bu gözler neler görür, bu kulaklar neler duyar, bu yürek nelere nasıl kan ağlar bir bilseniz. Bu yönde bizzat tanık olduğum örneklerden birini yine Çanakkale Zaferi ile ilgili Nahide Hanım'ın son yazısına yorumumda yazdığım için burda da tekrarlamak istemedim, siz de okursanız ne demek istediğimi ve bu günlere nasıl gelindiğini anlamak hiç de zor olmayacaktır. İnsanlarımızın bunları da bilmesi gerekiyor. Ve evet ne yazık ki hakikaten epey de bir çoğu emin olun bu vatanı hiç hak etmiyorlar:(( Sevgiler,selamlar Hanife Hanım'cım..

Filiz Alev 
 18.03.2014 21:40
Cevap :
Sevgili Filiz Hanımcığım, çocukluğumuzda bizlere her şeyden önce bayrak sevgisi, vatan aşkı, Allah peygamber sevgisini küçük yüreklerimize zihinlerimize ilmek ilmek işlediler. Ne de güzel yapmışlar. Hal böyle iken bize her ne yaparlarsa yapsınlar yüreğimizden sökemezler. O bahsettiğiniz kişiler kendilerini her ne kadar aydın biri olarak lanse etseler de yüreklerinde bizim hissettiklerimizi hissetmiyorsa bir şey yapamazsınız. Etrafımız maalesef benzer kimselerle dolu. Son dönemde ne zaman vatandan milletten, birlikten, beraberlikten bahsetsek insanlar sıkılıyordu. Bırak şu vatan millet Sakarya edebiyatını diye rahatsızlıklarını dile getirirlerdi. Demek bir bildikleri varmış. Düşüncelerinizin tamamına gönülden katılıyorum. Değerli yorumunuzla katkınızdan ötürü çok teşekkür ediyorum. Dileyelim ülkemiz için güzel günler umut verici gelişmeler olsun. Sevgilerimle...   20.03.2014 0:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 946
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 4255
Kayıt tarihi
: 08.06.12
 
 

Anadolu Üniversitesi İktisat  mezunuyum. Emekli muhasebeciyim. Felsefe, İlahiyat, Sosyoloji ve Ps..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster