Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '16

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
331
 

19. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması şartnamesi yayınlandı..

19. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması şartnamesi yayınlandı..
 

Süper Kaynak Eser, İlginç Büyük Proje; Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri TÜRKİYE SEVDASI'na kaynak oluşturmak için Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen; 19. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması şartnamesi yayınlandı. Yarışma sonunda yapılacak değerlendirmede belirlenecek,15 Adet ŞİİR için
2016, '' HİKMET OKUYAR TÜRKİYE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ''
verilecek.
.............
19. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI;
*
TÜRKİYE ’nin, illerimiz ve ilçelerinin, tanıtım turizm kültür sanat etkinliklerine canlılık kazandırmak;
Okuma Seferberiliği ile irtibatlı olarak ’ Türkiye O k u y o r ’ kampanyasına,’ O k u y a r ’ diyerek doğrudan yüzde yüz katkı yapmak adına Şüsiyad Başkanı Şair Yazar Gazeteci Hikmet Okuyar tarafından; Giresun, Şebinkarahisar,
Kütküt - Köprübaşı - Bağlar içinde Proje çalışması olarak özenle hazırlanan Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri Türkiye Sevdası’na kaynak oluşturmak gerekçesi ile Türkiye genelinde '’ ÖZELLİKLERİ ve GÜZELLİKLERİ ile İLLERİMİZ ve İLÇELERİ '’ Konulu ” 19. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması ’’ düzenlendi.
*
Ş a h e s e r l e r Üreten Sanatçılar, İ l e t i ş i m c i l e r, Yapımcılar Yönetmenler, Araştırmacılar ve Derlemeciler ( ŞÜSİYAD ) Topluluğu ile Tekirdağlı Edirneli Kırklarelili Şairler Şiir Yorumcuları ve Aşıklar Topluluğu ( Tekşat ) öncülüğünde; bazı vakıf, dernek, birlik, gönüllü kişi ve kuruluşun manevi katkılarıyla TÜRKİYE genelinde geleneksel olarak tertiplenen;
’ 19 . Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması ’ nın Konusu : ’ ÖZELLİKLERİ ve GÜZELLİKLERİ ile İLLERİMİZ ve İLÇELERİ ’ olarak belirlendi.
*
19. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI Şartları:
*
ŞİİR yarışmasına katılmak isteyen; KONUSUNUN Uzmanı AŞIK, OZAN ve ŞAİRLER;
01 – Özellikleri ve Güzellikleri ile AMASYA ve İLÇELERİ,
02 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ARTVİN ve İLÇELERİ,
03 – Özellikleri ve Güzellikleri ile AYDIN ve İLÇELERİ,
04 – Özellikleri ve Güzellikleri ile BİLECİK ve İLÇELERİ
05 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ÇANKIRI ve İLÇELERİ
06 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ÇORUM ve İLÇELERİ
07 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ELAZIĞ ve İLÇELERİ
08 – Özellikleri ve Güzellikleri ile GİRESUN ve İLÇELERİ
09 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KARS ve İLÇELERİ,
10 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KIRŞEHİR ve İLÇELERİ
11 – Özellikleri ve Güzellikleri ile MALATYA ve İLÇELERİ
12 – Özellikleri ve Güzellikleri ile MERSİN ve İLÇELERİ
13 – Özellikleri ve Güzellikleri ile NEVŞEHİR ve İLÇELERİ
14 - Özellikleri ve Güzellikleri ile SİNOP ve İLÇELERİ
15 - Özellikleri ve Güzellikleri ile ZONGULDAK ve İLÇELERİ 'nin
ŞİİRLERLE TANITIMLARI için 6 + 5 = 11, 6 + 6 = 12 veya
7 + 7 = 14 Hece Vezni ile SERBEST ŞİİR veya ARUZ
düzeneğinde yazacakları şiirlerle yarışmaya katılacaklardır.
*
Yarışma sonunda ödüle değer eserler içinden seçilen
15 ADET KONULU ŞİİR;
’’ 2016, '' HİKMET OKUYAR TÜRKİYE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ''
ile ödüllendirilecektir..
*
AYRICA, 2016, HİKMET OKUYAR TANITIM TURİZM KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ kapsamında;
1 YAZAR, 1 BESTEKAR, 1 KARİKATÜRİST, 1 MÜZİSYEN, 3 SES SANATÇISI, 3 RTV ŞİİR PROĞRAMI SUNUCUSU, 3 ŞİİR ETKİNLİKLERİ ORGANİZATÖRÜ,
5 ŞİİR YORUMCUSU ve 5 ŞEBİNGÜLÜ DOSTU ’na
2016, '' HİKMET OKUYAR ŞİİRE ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ ''
verilecektir.
*
YARIŞMALARA PRENSİP OLARAK KATILMAYAN ve ARŞİVİNDE DOĞUP BÜYÜDÜKLERİ ya da
YAŞADIKLARI İL VE İLÇELERİ için yazdıkları güzellemeleri bulunan AŞIK OZAN ve ŞAİRLER ile
ALANYA, ALTINOLUK, AYVALIK, BABDIRMA, ÇAMBAŞI, ÇANDARLI, ÇATALCA, ÇUKUROVA, EMİRDAĞ, FOÇA, GEMLİK, GÖLCÜK, GÜLŞEHİR, İNEBOLU, KELKİT, KEŞAN, KUŞADASI, MENGEN, MUDANYA, PINARHİSAR, SAFRANBOLU, SALİHLİ, SİMAV, SÖKE, ŞARKIŞLA, ŞEBİNKARAHİSAR, TİRE, Şiirleri
yazanlar;
örneklerinden gönderirlerse ve gelen eserler de Türkiye Sevdası ile yayına uygun görülürse eser sahipleri ’’ 2016, HİKMET OKUYAR ŞİİRE SEVGİ ŞAİRE SAYGI ÖDÜLÜ ile ödüllendirilecektir.
7 Gün 7 Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri'ne ve OKUYAR ŞİİR KİTAPLARI MÜZESİ kuruluşuna ŞAİRİNDEN İMZALI ŞİİR KİTAPLARI ile katılan Aşık Ozan Şair Şiir Yorumcusu Müzisyen Bestekar Saz ve Ses Sanatçısı, Karikatürist ve Fotoğraf Sanatçısı Güzel Sanatlar Öncüsü Kültür Sanat Dostu canlara JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ verilecektir.
ŞEBİNBÜLBÜLÜ duyarlılığında ve hayranlığında ŞEBİNGÜLÜ ŞİİRLERİ yazanlar ve daha önce ödül almayanlar ŞEBİNGÜLÜ ŞİİRLERİ gönderirlerse 2016, HİKMET OKUYAR ŞEBİNGÜLÜ DOSTU ÖDÜLÜ verilecektir..
Yarışmaya katılan aşık, ozan ve şairlerimiz şiirlerini;
6 Adet; A – 4 çizgisiz kağıda bilgisayarla yazılmış imzalı ve CD’si ile birlikte kısa özgeçmiş, nüfus cüzdanı fotokopisi, bir fotoğraf, açık adres ve telefon numarası yazılmış olarak;
*
2016, “ 19. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI ''
CUMHURİYET Meydanı, Kömbeler Pasajı Kat:1, Nu: 2
ŞEBİNKARAHİSAR / GİRESUN
adresine normal posta ya da taahütlü posta ile gönderecektir.
Yarışmacılar, yarışmaya en çok 2 Adet Şiir ile katılacaktır.
19. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’na
son KATILIM tarihi;
................................05 NİSAN 2016 olarak tespit edilmiştir.
YARIŞMA SONUÇLARI 23 Nisan 2016 tarihinde açıklanacaktır.
*
Yarışmaya gönderilen şiirler; iade edilmeyecek, yayına uygun bulunanlar ve dereceye girenler hiçbir ücret istenmeden ve ödenmeden; yayın hakkı sahibi Hikmet Okuyar tarafından Giresun, Şebinkarahisar, Kütküt - Köprübaşı - Bağlar içinde PROJE çalışması olarak hazırlanan Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri TÜRKİYE SEVDASI ‘nın yeni basımında yayınlanacaktır.
*
Yarışmacılar ya da konu ile ilgilenen aşık ozan ve şairler; yarışma dışı olarak doğup büyüdükleri il ve ilçeleriyle ilgili şiir gönderirlerse 7 Gün 7 Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri kapsamında, Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi bahçesinde gerçekleştirilecek olan
’’ Şebinkarahisar Bir Bahar Akşamı Şiir Dinletisi ’’ etkinliklerinde ŞİİR YORUMCUSU şiir dostları tarafından yorumlanacak daha sonra da uygun zaman ve zeminlerde Türkiye Sevdası Okuyar Şiir Sohbetleri kapsamında değerlendirilip tanıtılarak paylaşılacaktır.
*
Dereceye girenlere ve Türkiye Sevdası ile şiiri yayınlananlara (Kargo ücreti alıcıya ait olmak kaydıyla) birer adet TÜRKİYE SEVDASI veya Karadeniz Sevdası armağan olarak gönderilecektir.
*
ÖDÜLLER :
*
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ KAZANANLARA:

Birincilik Ödülü Şeref Serlevhası ve 3 Adet Türkiye Sevdası ile 1 Adet Şair Kalemi, 1 Paket Türk Kahvesi, 1 Paket Şebincevizli Dut Pestili, 1 Paket Tirebolu Çayı, 1 Paket Mevlana Şekeri, 1 Paket Çorum Leblebisi, 1 Adet Gök Boncuklu Gümüş Bileklik, veya Gök Boncuklu Gümüş Tesbih örneklerinden birisi ÇAMSAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI olarak verilecektir..
Ayrıca Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi bahçesinde, Atatürk’ün Türk kahvesi içtiği mekanda; Abdi Beğ, Hasan Ali Yücel, Mehmet Emin Yurdakul, M. Hayri Akyüz, Aziz Nesin, Hasan Tahsin Okutan, Coşkun Ertepınar, Ramazan Kurt, Vahit Kaya, Bahtiyar Dayımoğlu, Can Akengin, Emine Usta, Gültekin Kutluk, Münire Aksaray, Nurhayat Sakarya, Sevim Aslanalp ve Hüseyin Toygar şiirleri okunurken etkinlikte hazır bulunan jüri üyelerine Türk Kahvesi ikram edilecektir.
*
2016, HİKMET OKUYAR ŞİİRE ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ Kazananlara;
*
“ 2016, Hikmet Okuyar Kültür Sanat Ödülü ” olarak; 1 Adet ŞİİRE ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ Belgesi, 1 Adet Türkiye Sevdası ve yöresel ürünlerden oluşan ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI türünden bir armağan verilecektir.
*
ÖDÜL TÖRENİ :
*
“ Özellikleri Güzellikleriyle İlimiz ve İlçeleri ” konulu ‘’ 19. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’nın ÖDÜL TÖRENİ; 7 Gün 7 Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri kapsamında 19 MAYIS 2016 Tarihinde; ŞEBİNKARAHİSAR KALESİ KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ Alanı’nda yapılacaktır.
*
Ödül törenlerine mazeret bildirerek katılamayanlar için daha sonraki zaman dilimlerinde ve zeminlerde sembolik törenler tertiplenecek. Giresun Simidi, Türk Kahvesi, Kalem ve Defter gibi sembolik armağanlar verilecek..
*
TANITIM TOPLANTILARI :
*
Yarışmaya katılarak dereceye giren ve TÜRKİYE SEVDASI isimli projeye katkıda bulunan aşıklarımız, ozanlarımız, şairlerimiz;
bestekarlarımız, şarkı türkü müzik dostlarımız, şiir yorumcularımız, şiir programları sunucularımız, şiir ile ilgilenen sinema ve tiyatro oyuncularımız, kitle iletişim uzmanlarımız, ressamlarımız, karikatüristlerimiz, fotoğraf sanatçılarımız, medya kuruluşlarımız, belediyelerimiz, vakıf, birlik ve derneklerimiz ile gönüllü kültür sanat elçilerimizin katkılarıyla şenliklerde, festivallerde, şiir toplantılarında, imza günlerinde, şiir saatlerinde, şiir dinletilerinde ve şiir sohbetlerinde sanatseverlere duyurulacak; bu vesileyle de, 2016 yılı içinde Şiir Dünyası kültür sanat ortamlarında 80 MİLYON ŞİİR SEVEN sanatseverle iletişim sağlanacaktır.
KONU ile ilgilenen paylaşan ileten tavsiye eden haber yapan ve gereğini yerine getiren canlara selam sevgi saygılarımızla sevgililer günü güzelliğinde kutlu doğumlarda şiir bayramı coşkusunda milyonlarca şiir müzik beste yorum hayranı saygınlığında TEŞEKKÜR
....
Haberleşme ve İrtibat Adresi:
*
Turan OKUYAR - Hikmet OKUYAR
CUMHURİYET Meydanı
Kömbeler Pasajı Kat :1 Nu: 2
ŞEBİNKARAHİSAR / GİRESUN
hikmetokuyar-@hotmail.com
...........................................
Kitle İletşim : Müzeyyen KESKİN
Amasyaşat Başkanı Türkiye Sevdası Kültür Sanat Danışmanı.
...

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 108
Kayıt tarihi
: 29.09.12
 
 

Müzeyyen KESKİN   AMASYAŞAT Başkanı Türkiye Sevdası Kültür Sanat Danışmanı Karadeniz Sevdası Kült..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster