Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '07

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
22211
 

19 Mayıs 1919 Bandırma vapuru ile Samsun' a

19 Mayıs 1919 Bandırma vapuru ile Samsun' a
 

Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir demiştir. Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Türk Milleti kötüleşen duruma çare ararken bu duruma üzülen ve çareler arayan Mustafa Kemal Atatürk büyük bir lider olarak 19 Mayıs 1919 da Samsuna ayak basarak kurtuluş ateşini yakmıştır.

Samsun Karadeniz den orta Anadolu’ya açılan bir kapı olarak stratejik önemi vardır. Busebeple 9 Mart 1919 da İngilizler buraya asker çıkarmışlardır. Bu olay karşısında Türk Makinalı Biriğinden genç Teğmen Hamdi askerlerini yanına alarak dağa çıkar. Türk halkının silahlandığı konusundaki istihbaratlar neticesinde Samsuna geniş yetkili güvenilir birini göndermek gerektiğine karar verilir. Mustafa Kemal Atatürk’e verilen bu görev Atatürk’ün ülke durumuna üzüldüğü ve bu konuda birşeyler yapmak için Anadoluya geçmek istediği bir durumda bulunmaz bir fırsat olur.

16 Mayıs 1919 eski ama gayet iyi Bandırma adlı vapurla İsmail Kaptan yönetiminde beraberindekilerle yola çıkar. 19 Mayıs 1919 Samsuna ayak basar.

İşte Mustaf Kemal Atatürk Milli Mücadelenin kurtuluş savaşının ilk ateşini burda yakacaktır. Samsun’a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti. Ülkenin içindeki vahim durumdan kurtulmak için uykusuz geceler onu beklemekteydi.

Millî Mücadeli’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etti. Onun gençlik kavramı genel anlamda fikirlerdeki yeniliği anlatmaktadır.

O’nun şu sözü çok anlamlıdır: Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu sitede BANDIRMA vapuru ile ilgili okuduğum bilgiler gayet eksik.Tarihi gerçeklere uymuyor.Düzelterek yenilemek lazım.SAMSUN'da vapurun yapılmasının tarihçesinde ise HAZİRAN 1998 yılı İL GENEL MECLİSİ toplantısında divan katipliği yapan OSMANLI mustafa GÜNDOĞDU'nun TÜRKİYE'de ilk defa BANDIRMA vapurunun yapılması fikrini ortaya atmıştır.Yapılmadığı takdirde yer gösterilmek suretiyle yapmayı taahhüt etiği resmi kayıtlarda vardır.FİKRİN BABASI'na ve eserin SAMSUN'a kazandırılmasında GÖNLÜ,FİKRİ ve MADDİ olarak varlığını ortaya koyan şahsa ahde vefa gösterilmelidir.Aksi ile tarihe kayıt düşenler fikir hırsızlarıdır.Bu eserden nemalanmak isteyen zavallılardır.FİKİR ve DUYGULAR samimiyet ister.Bu konuda sitelerde hep eksik bilgiler vardır.araştırılmadan kayıt düşülmüştür.YANLIŞLARDÜZELTİLMELİDİR.doğru olmayan fikirler doğru olmayan şahısların sığındığı limanlardır.BU ZAMANA KADAR ATATÜRKÇÜ.ADD'ci olduğunu iddia edenler düşünememişlerdir.73 milyon TÜRKİYE düşünememiştir.FİKİR BABASIN SAYGI

mustafa gündogdu 
 05.05.2008 10:14
Cevap :
Mustafa bey bu güzel bilgilendirme için teşekkür ederim. zaten ben yazımda bandırma vapurunun imali ile ilgili bir bilgi aktarmıyorum, hem zaten benim vapurun imali ile ilgili bilgim yok.Ama bilgi, özellikle doğru bilgi paylaştıkça değerlenir...bunun için gerçekleri herkezin anlayacağı şekilde belgeleri ile yazmalısınız.. saygılarımla..  06.05.2008 14:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 951
Toplam mesaj
: 311
Ort. okunma sayısı
: 6051
Kayıt tarihi
: 14.06.06
 
 

25.08.1963 İstanbul doğumluyum. A.Ö.F İşletme mezunuyum. 8 sene profesyonel kalecilik yaptım. (Ey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster