Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '14

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
391
 

19 Mayıs 1919 günün önemini anlamak ve gelecek nesillere en güzel şekilde aktarmak

19 Mayıs 1919 günün önemini anlamak ve gelecek nesillere en güzel şekilde aktarmak
 

BU GÜNLER TÜRKLER İÇİN ÇOK ÖZELDİR. EYY ! TÜRK MİLLETİ UYAN SİRKİL AT ARTIK ÜSTÜNDEKİ ÖLÜ TOPRAĞINI. BAK ŞU GÖKYÜZÜNE GÖR HİLALI, TUT BÜYÜK YILDIZI. O YILDIZ Kİ BİZLER İÇİN HER ZAMAN PARLAYACAK


19 Mayıs 1919  Aziz Türk Milletinin Lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkması ve büyük mücadelenin fitilini ateşlemesinin bayramıdır. Bu kutlu gün; her Türk için çok ama çok önemlidir. Her yıl ülkemizde coşku ve sevinç ile kutlanan Milli bir Bayramdır. 19 Mayıs günü; ülkemizde çok çeşitli etkinlikliklerle kutlanır. Özellikle; öğrencilerimiz ve gençler için bugün çok daha özeldir. Çünkü Atatürk 19 Mayısı gençlere ve öğrencilere armağan etmiştir. Gençler ve öğrenciler kendilerine emanet edilen bu önemli bayramı çok iyi idrak etmelidirler. Bu devletimiz içinde resmiyet arz eden bir bayramdır. Her Türk gencinin birinci vazifesi; 19 Mayıs bayramını en güzel şekilde kutlaması ve kendisine bırakılan emaneti, gelecek nesillere nasıl daha iyi aktarabiliriz sevdası ve onuru ile hareket etme bilincinde olmalıdır.

19 Mayıs 1919' u tarihten biraz hatırlamaya çalışırsak;  Bugün hangi şartlar ve  nasıl bir hal içindeydik. Bunları tek tek ele almaya çalışalım. Başlangıç olarak Osmanlı Devleti 1914 yılında  İttihat ve Terakki cemiyetinin kurduğu Enver Paşa hükümeti ile yönetilmekteyken birden patlak veren 1. Dünya savaşının etkisiyle kaybedilen toprakları geri almak ve Osmanlı Devletini daha ileri devletler seviyesine çıkarabilmek için savaşa Almanya'nın yanında bir anda  girmiş oldu. Bu savaş 2 grup arasında geçiyordu. Kimdi bu gruplar ? Bu iki grup itilaf ve ittifak devletleriydi. Bir yanda Osmanlı İmparatorluğunun dahil olduğu ve Almanya'nın içinde bulunduğu İttifak devletleri ile diğer yanda İngilizlerin içinde bulunduğu İtilaf devletleriydi. Bu iki grup özellikle Almanya'nın saldırısı ile müthiş bir savaşa dönüşmüştü. Asıl sorun neydi ? Peki tabii ki cevap; Sömürgecilik. Yani Sanayi İnkılabı ile ülkeler artık sömürgeciliğe yani verimli topraklara el koymaya başladılar.

İşte bu şekilde başlamış olan savaş başta Almanya'nın lehine olsa sonradan İtilaf devletlerinin galibiyeti ve İttifak devletlerinin mağlubiyeti ile son buluyordu. Bu mağlub olan devletler içinde maalesef Osmanlı Devleti de vardı. Bu sonuç üzerine yenen devletler, yenilen devletlerle anlaşmalara gitti. Osmanlı da Mondros Antlaşması ile savaştan yenik ayrılmış oldu. Netice itibariyle Osmanlı toprakları itilaf devletleri tarafından yavaş yavaş işgale başlandı. Bu işgaller sonucunda artık millet dayanamaz hale geldi ve milli mücadele kaçınılmaz bir hal aldı. Bu sıralar büyük lider Mustafa Kemal Osmanlı Padişahının da izni ile 19 Mayıs 1919 günü Bandırma vapuru ile Samsun'a Bölgenin durumu için çıktı. Bu bir milattı. Bu bir milli mücadele gününün başlangıcı idi. Bu haliyle Mustafa Kemal Atatürk Milli Mücadelenin fitilini ateşlemiş oldu. Bugün tarih açısından, Türk Milleti açısından ve tüm dünya ile tarihçiler açısından çok değerli bir gündür. Nitekim Türk Milleti de bugünü unutmayarak bugünü Milli bir bayram haline getirmiştir. Tabii bugünü Mustafa Kemal ile anmak onunla yaşamak gerçekten çok önem arz eden bir durumdur.

19 Mayıs her Türk vatandaşı ve milleti için son derece önem arz eden çok önemli günlerden biridir. Bugünü en güzel şekliyle geçirmek ve çeşitli kültürel etkinliklerle yad etmek çok önem arz eder. Bu günün anlam ve önemini çocuklarımıza ve gençlerimize çok iyi aşılamak gerekir. Tarihimizi her an kendimize çok önemli rehber ve büyük bir kültürel miras olarak almamız gerek ve şarttır.         

Unutmayalım ki Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdur.......

 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1539
Kayıt tarihi
: 20.06.14
 
 

Üniversite, Kamu Yönetimi, Yerel Yönetimler, Çalışan, İyi bir kariyer sahibi olmak, Kitap okuma, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster