Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '13

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
133
 

19 Mayıs Bayramı

19 Mayıs Bayramı
 

SARIKAMIŞ'TA 19 MAYIS BAYRAMI


Bugün 19 Mayıs; çocukluğumun o heyecan dolu ıslığı yine yüreğimde çalmakta.

Ne de güzel olurdu Sarıkamış'ta 19 Mayıs. Biz en çok çekirdeği 19 Mayısta bayramında çıtlatırdık. En çok 19 Mayısta mutlu olurduk. Sabahın kırağında herkes kalkardı. Köylerden başlanırdı Sarıkamış'a yolculuk; iğne atsan yere düşmez. Herkes en güzel en renkli kıyafetlerini giyinirdi. Herkesin elinde kaynamış yumurta ve haşlanmış patates kokulu poşetler; malüm yenecek içilecek, çekirdek çıtlatılacak öyle izlenecek 19 mayıs bayramı. En çokta köylerden gelen teyzelerin heyecanı hoşuma giderdi benim. Onların çekirdek çıtlatmaları!

Biz, piknik yapmayı o güne bile sığdırırdık ya. Ne güzel insanlardık ve ne kadar hayat dolu. Bir mutluluğu yaşarken onu dahada genişletip mutluluk içinde başka mutluluk çıkarırdık.

Sarıkamış o gün bir başka güzel olurdu. Tankların geçiti heyecandan yüreğimizi hoplatır, o muhteşem tank kokuları içimizde var olan neferlerimizi şahlandırırdı. Saat tam dokuzda başlardı 19 mayıs. Herkes simişkalarını alır yavaş yavaş çıtlatmaya başlardı, yavaş yavaş çıtlatacaklarki, program başlayınca onun ritmiyle hızlandıracaklardı. Bir taraftan soğuk su diye bağıranlar, bir taraftan ayran.

Biz Sarıkamış'da akşama kadar dışarılarda olsak da hiç su almazdık; malüm yazıda soğuk memleket, ha bide alışkanlığı yoktu tabi. Ne vakit 19 mayıs, o zaman su alırdık yani su almayı 19 Mayıs bayramında öğrendik. Ne güzel bir duyguydu parayla su almak. Garip ama güzel. Çok güzel.

Bugün ben çekirdek çıtlatıp suyumu ped şişesinden içeceğim, malüm bugün 19 Mayıs bayramı ve çocukluğum tüm heyecanıyla bende. Sizi harbiden çok özledim memleketimde yaşadığım çocukluğumun bayramalrı, sizi harbiden çok özledim memleketimin güzel insanları, sizi gerçekten çok özledim memleketimin teyzeleri, amcaları, dayıları, kardeşleri. Sizi özledim ya. Vallaha çok özledim. Tüm ülkemizin 19 Mayıs bayramı tıpkı bizim çocukluğumuzda yaşadığımız 19 Mayıs bayramları kadar neşeli, heyecanlı ve hayat boyu akıllarda kalıcı ve kutlu olsun.

Dilek EJDER

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

19 Mayıs Türk Milletinin var olmaya yemin ettiği büyük günün adıdır. Tam bağımsızlıkçı ve işgale direnişin, başkaldırının Anadolu ile bütünleşmesidir 19 Mayıs, kutlu olsun!

Yaman Hasret 
 21.05.2013 20:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 593
Kayıt tarihi
: 22.04.08
 
 

Araştırmacı yazar, şair, aforizmacı, ressam, besteci... Kardelenler diyarı Sarıkamış’ta doğdu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster