Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '09

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
2494
 

1908 Devrimi

1908 Devrimi
 

1908 DEVRİMİ Prof. Dr. Aykut KANSU


Geçmiş olayları bilmek, öğrenmek hepimizin hakkı. Ne var ki gelişigüzel öğrenmek, olayların özünü kavramak, ezberlerimizi kuvvetlendirmek gibi bazı kestirme yollara başvurduğumuz da olmuyor değil. Hepimizin bildiği gibi öğrencilik süreçlerimizde izlemiş olduğumuz bir yol bu. O dönemlerde öğrendiklerimizin büyük bir bölümünü unutmuş olsak; bazı alanlardaki ilgilerimizi giderek bir yana bırakmış olsak bile ''olaylar, kurumlar, savaşlar, barışlar, akımlar, değişim'' adlı bilgi alanlarından; tarih'ten bir türlü kopamıyoruz.

Bu çerçevede özellikle lise yıllarımızda olduğu gibi yüksek öğrenimimizde de karşılaştığımız bazı konular var ki ne biz onları bırakabiliyoruz ne de uzantılarını, etkilerini bildiğimizden ne de onlar bizi bırakıyor! Bu tür konulardan biri de hiç kuşkusuz Birinci ve İkinci Meşrutiyet dönemleridir.

Bu dönemlerde üç kıtaya egemen olan Osmanlı Devleti içte ve dışta pek çok sancılar çekmiş; bazı acılar da birbirini kovalamıştır. Özellikle Fransız Devrimi'nin etkilerinin giderek yaygınlaştığı, yaşlanmakta olan Devlet-i Osmani'nin yeni oluşumlar için peşpeşe doğru ya da yanlış bazı kararlar doğrultusunda sürüklendiğini biliyoruz.

TRT 2'de yayınlanmakta olan Hiçbir Şey Bildiğiniz Gibi Değil adlı tarih sohbetleri dizisi bu Cumartesi akşamı bizi I. ve II. Meşrutiyet olayları ile yüzleştirmeye çalışacak. Doç. Dr. Bülent ARI, Yrd. Doç. Dr. Selim ASLANTAŞ ile Yrd. Doç. Dr. A. Teyfur ERDOĞDU'nun hazılamakta oldukları dizinin bu bölümünde konuk olarak Prof. Dr. Aykut KANSU bulunuyor.

Özellikle II. Meşrutiyet'in ilanı için Prof. Dr. KANSU Osmanlı Devleti'nin bu en çalkantılı döneminin başlangıcı için büyük kentlerde görülen ''geniş halk coşkusu'' nedeni ile ''1908 Devrimi'' adlandırmasını öne sürüyor. 2006 yılında bu adla İletişim Yayınları arasında çıkmış olan yaklaşık 500 sayfalık bir kitabı da var Prof. KANSU'nun.

Bilindiği gibi tarih konusundaki bilgi derinliğimiz(!) bizi sürekli olarak bir tartışma ortamına sürüklemiş; sonuçta da bizdeki tarih ilmi, bana göre başka hiç bir ülkede olmadığı kadar dallı budaklı, kökü derinlerde olan bir heybetli ağaç(!) oluverip çıkmıştır! Bu bakımdan II. Meşrutiyet olayı bilinebilen bellibaşlı kaynaklar, özellikler hatıralar dışındaki belgeler ile değerlendirildiğinde, ortaya birbirinden farklı görüşlerin çıkması da kaçınılmaz olmaktadır. Bu konudaki araştırmaların ulaşmış oldukları bazı saptamaların değişkenliği de sanırım bu kaynakların özelliklerinin bir yansımasıdır. Gazete haberleri ile makaleler, yabancı kaynaklar, ekonomik ilişkiler, hatıralar, görsel malzemeler, ile edebiyat eserlerine dayalı olarak yazmak her ne kadar bütüncül bir yaklaşım için gerekiyor ise de bunu sağlamak her zaman mümkün olamıyor.

Hiçbir Şey Bildiğiniz Gibi Değil adlı dizinin 10 Ocak 2009 Cumartesi akşamı 20:00-20:45 arasında yayınlanacak olan onbirinci bölümünde yakın tarihimizin en tartışmalı konularından biri olan II. Meşrutiyet konusu tartışılacak.

Bilindiği gibi II Meşrutiyet Dönemi 1908 ile 1918 arasındaki on yıllık dönemi kapsayan çok çalkantlı bir tarih kesitidir: II. Abdülhamid, Osmanlı Meclisi, hürriyet, eşitlik, kardeşlik, adalet, ayan, eşraf, sansür, birlik, kalkınma, kapitülasyon, basın, karikatür, tiyatro, eğitim, seçim, siyasi cinayetler, tahrikler, Hareket Ordusu, İstanbul, Balkan Savaşları, Resneli Niyazi, Enver Bey, yedi düvele karşı savaşmak, kaybedilen topraklar bu dönemden aklımızda kalan bazı kelimelerdir. Fakat şunu belirteyim ki dizinin bu bölümünde ne bütün bu kavramlar ne de aşağıdaki bazı konular başlıbaşına bir çözüme kavuşturulmaktadır.

Yayınımızdaki karşılıklı konuşmalar ile sizleri kısa da olsa bir tarih yolculuğuna doğru yönlendirebilir isek ne mutlu bize! İşte bu çerçevede dizinin sunucusu Tarihçi Doç. Dr. Bülent ARI ile Tarihçi Prof. Dr. Aykut KANSU karşılıklı olarak başlıca aşağıdaki konuları aydınlatmaya çalışacaklardır:

1. Birinci Meşrutiyet ile İkinci Meşrutiyet arasındaki başlıca farklar nelere dayanmaktadır?

2. II Meşrutiyet'in kendine özgün yönleri nelerdir?

3. Fransız Devrimi ile II. Meşrutiyet arasındaki benzerlikler ile başlıca etkileşimler hangi alanlardadır?

4. II. Meşrutiyet'in ilanı (24 temmuz 1908) ile birlikte İstanbul, Selanik, Manastır gibi büyük Osmanlı şehirlerindeki halkın katılımlarını da içeren kutlamalar neden önemlidir?

5. II. Meşrutiyet ile birlikte neler değişmeye başlamıştır?

6. II. Meşrutiyet döneminde uygulanan seçim sistemi nasıl işliyordu?

7. 1908'de toplanan Osmanlı Meclisi'nde siyasi yapı nasıl bir özellik gösteriyordu?

8. 1908 Seçimlerinde İttihat ve Tarakki Fırkası(İTF)'nın etkileri nelerdir?

9. 31 Mart Vak'ası neden meydana geldi?

10. ''1908 Devrimi'' neden yapıldı?

11. İTF iktidara ne zaman geldi?

12. II. Meşrutiyet'in Osmanlı eğitim kültür, edebiyat, sanat ve yayın hayatına
etkileri neler olmuştur?

13. Bu dönemde (1908-1918) siyasi düşünce ile ekonomik düşünce arasında nasıl bir ilişki vardır?

14. II Meşrutiyet'te uygulanmak istene ekonomik politikalar nelerdir?

15. İTF'nın başarısızlıklarının nedenleri nelerdir?

16. II. Meşrutiyet Basını neden yeniden değerlendirilmelidir?

17. II. Meşrutiyet dönemi yayın hayatı ile özellikle hatırat türü eserler neden
önemlidir?

18. II. Meşrutiyet'in ilanının(24 Temmuz 1908) 100. Yılı nedeni ile Türkiye'de ne tür etkinlikler yapılmıştır?

19. Avrupa Basını II. Meşrutiyet olaylarını özellikle siyasi oluşum ve ekonomik yönelim bakımından nasıl değerlendirmiştir?

20. II. Meşrutiyet Dönemi için hangi yayınlar önemlidir?

Bu Cumartesi günü 20:00 ile 20:45 arasında TRT2'de yayınlanacak olan Hiçbir Şey Bildiğiniz Gibi Değil adlı yayında buluşmak umudu ile esen kalınız.

Dizinin Sunucusu: Doç Dr. Bülent ARI

Dizinin Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Selim ASLANTAŞ Hacettepe Üniversitesi

Dizinin Yapımcısı: Osman SUBAŞI

Dizinin Yönetmeni: Ömer F. YILMAZ

Dizinin Yön. Yrd.: Tuğçe BİGEÇ

Dizinin Kurgucusu: Ayşegül YILMAZ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tarihe yelken açmak ne güzel. Sayenizde hayat daha içi dolu oluyor. Teşekkürler.

Uguristanbul 
 07.01.2009 11:47
Cevap :
Sayın Uygur ne güzel bir kavramlaştırma, 'tarihe yelken açmak'! Bence de öyle. Bazen öyle oluyor ki sorunları irdelemek ne tarihle ne de tarihsiz mümkün oluyor. Dizinin sunucularından tarihçi Doç. Dr.Teyfur Erdoğdu, bazı yorumlama yazılarının sonunda, 'Tarihiniz bol olsun', diyerek çok yerinde bir dilekle bitirirdi... Ben de kendisinden de söz açarak yazmış olduğum bir yorumlamamı 'Tarihiniz bol olsun' diyerek bitirmiştim... Esen kalınız...  23.05.2013 19:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 570
Toplam yorum
: 661
Toplam mesaj
: 131
Ort. okunma sayısı
: 992
Kayıt tarihi
: 14.09.08
 
 

1974'te H.Ü. Sosyoloji ve İdare Bölümü'nü yüksek lisans tezi ile bitirdim. 1976 yılında yapımcı y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster