Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '16

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
56
 

19.09.2016 - Okulların Açıldığı Pazartesi Günü Ankara'da Trafik Rezaleti

19.09.2016 - Okulların Açıldığı Pazartesi Günü Ankara'da Trafik Rezaleti
 

Not: Alıntıdır (19.09.2016 tarihindeki trafik sıkışıklığını göstermek için kullanılmıştır. Çünkü en az bu durumdaydı)


"Trafiğin düzenini sağlamak ve yönetmek"...

Evet, yukarıda yazan cümle; trafik  kanunu ve bağlı mevzuatının trafik polisine vermiş olduğu görev ve sorumluluktur.

Peki soruyorum size; uzun bir bayram tatilinin sona erdiği ve okulların da açıldığı bugün yani 19.09.2016 tarihinde, Ankara'da sıkışan trafikte kaç tane trafik polisini görev başında gördünüz ?

Ben kendi adıma söyleyim bir veya iki tane. Sabah, Eskişehir yolundan Çankaya'ya giden birisi olarak sadece Ayrancı'daki Türkan Yamantürk İlkokulu'nun önünde bir tane gördüm. O da muhtemelen ya o okulda okuyan bir çocuğu olan ya da o bölgede oturan bir devlet büyüğünün veya hatırı sayılır bir kişinin rahatlığı için bulunmaktaydı. Medya basbas yayın yaparken, Ankaralılar yarım saatte gidebileceği işine varmak için bir saat önceden evinden çıkıyorken, Ankara Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi herhangi bir önlem almamıştı. En azından kritik kavşaklara, önemli caddelere gerekli çalışmalar yapılmış olsaydı, emin olun bu sabahki kargaşa yaşanmazdı. Sabah bu şekilde geçti; peki ya akşam saatleri farklı mıydı ? Tabi ki hayır. Meclis ve Genelkurmay kavşağından saat 18:30 sularında geçtim (daha doğrusu geçemedim) ve tam yarım saat bu kavşakta tıkanıp kaldık. Bu tıkalı trafikte etrafıma bir göz atmak için bolca fırsatım oldu. Kırmızı ışıkta geçenler, yeşil ışıkta geçemeyenler, arabasına dolmuş tarafından çarpılmış araç sürücüsü, dakikalardır durakta otobüsün gelmesini bekleyen yolcular, önünde kırmızı-mavi ışıklarını yakarak resmi plakası bulunmayan ve acil bir durumunun da olmadığı gayet belli olan ama kendine yol açılması için kornasından o garip sesleri çıkaran saygısızlar. Tüm bunların arasında gözlerim trafik polisi aradı ama maalesef bir tane bile yoktu. Sadece önü Genelkurmay'a dönük bir Askeri Trafik aracı vardı. O da bildiğiniz üzere sivil trafiğe karışamıyor. Burası, değil Ankara'nın tüm Türkiye'nin en can alıcı kavşağı diyebiliriz. Daha önemli, daha değerli bir nokta var mı acaba ? Yaklaşık yedi ay önce bomba yüklü araçla terör eyleminin gerçekleştiği, iki ay önce de başarısız darbe girişiminde uçaklarla bombaların atıldığı bölgeden söz ediyorum.

İşin özeti; trafik polisi sadece arkadan plakaya ceza kesmekle, yol çevirmesi yapıp ehliyet ruhsat kontrolü yapmakla, radarla hız ölçümüyle uğraşmamalı ve asli görevi olan trafiğin düzenli ve güvenli akışını sağlamalıdır. Bu yazıyı okuyan ve bugün Ankara'nın trafiğinde mahsur kalmış tüm Ankaralıların benim yukarıda yazdıklarıma gönülden katılacaklarına adım gibi eminim. Aralarından bazıları çıkıp "trafik polsi trafiği daha da kötü yapıyor" diyebilirler. Ama bence bugünkü trafikte öyle ya da böyle trafik polisleri görev almalıydı. Çünkü, iş içinden çıkılmaz hallere varmıştı bazı noktalarda. Bunda tabi ki sadece Valiliğin ya da Emniyet Teşkilatının suçu yoktu. Başkalarına saygısı olmayan, büyükşehirde araç kullanmanın kurallarından bihaber ve sırf kendisini düşünen araç sürücülerinin de çok büyük payı vardı.

Tabi bir de işin Büyükşehir Belediyesi tarafı var. Ankara'yı bir türlü toplu taşımaya geçiremeyen, bunun için gerekli metro, otobüs vb toplu taşıma araçları ağını kuramayan belediye, insanları servis araçları ve şahsi araçlarını kullanmaya mahkum etmektedir. Ama bu başlı başına bir konu olduğu için, bunu başka bir yazımda ele almaya çalışacağım.

Umarım bugünkü gibi bir rezalet bir daha Ankara'da yaşanmaz ve insanlar işlerine, okullarına ve evlerine çok rahat bir şekilde ulaşabilirler. Bu sanırım biraz Polyanacılık olacak ama insanların hayal gücünü kısıtlayamazsınız.

Dip Not: Turan Güneş'in ortasından başlayıp, TRT, Panora ve Oran'ı da içine alarak Ahlatlıbel köprüsüne kadar olan bölgede yapılan altyapı ve asfalt çalışmasının neden koca bir yaz yapılmadığı ve Ankara nüfusunun en yoğun olduğu bu zamana kadar beklediğinin ve yine neden bu bölgede herhangi bir trafik polisinin görev almadığının, madem böyle bir tarihe kadar kalındı neden yüklenici firma tarafından aralıksız ve çok sayıda işçi-makina ile çalışılmadığının bir cevabının da o bölgede oturanlar veya o bölgedeki yolları kullananlar tarafından merak edildiğini söylemeden edemeyeceğim.            

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 246
Kayıt tarihi
: 05.02.13
 
 

Futbol ve Fenerbahçeyi ne kadar çok seviyorum ki hayatımda ilk defa blog yazmaya karar verdim... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster