Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
903
 

1920 ruhu; Federe Anadolu Cumhuriyetini mi işaret ediyor?

1920 ruhu; Federe Anadolu Cumhuriyetini mi işaret ediyor?
 

İnternetten alıntıdır.


1920 ruhu dedi üstüne basa basa Başbakan.

1980 değil, 1971 değil, 1960 değil, 1950 değil, 1939 değil, 1923 değil!

Üstüne basarak 1920 ruhu. Neden özellikle 1920 ruhu?

Adına Anadolu denen ve batı-doğu hattında Arnavutluk'tan, Erivan' a kadar, kuzey-güney hattında Kafkaslardan, Süleymaniye' ye uzanan coğrafyada esir konumuna düşmüş büyük çoğunluğu Müslüman insan yapısının bulunduğu 1920 ruhu.

Bir çok yerli ve yabancı tarihçi tarafından Osmanlının yıkılması işleminin son anlarında emperyalist güçlerin işgal ettiği topraklardan atılması için "kurtuluş" hareketinin başlangıcı olarak kabul edilen tarih 1920.

Ankara' da oluşturulan "Meclis" in açıldığı tarih.

O meclis de her renkte, her ırkta, her dinde temsilci var.

Kiminin seçildiği, kiminin de yapılan daveti bulunduğu yörenin ağır kişisi olduğundan direk kabul ederek geldiği içinde ağanın, şeyhin, sülale reisinin, dini önderin, eski vekillerin, askerlerin, okuması olmayanın, sarıklısının, cüppelisinin bulunduğu 1920 ruhu.

Çıkar çatışmalarının başlamadığı tek ve önemli unsurun işgalden kurtulma "BAĞIMSIZLIK" olduğu 1920 ruhu.

Hakim unsurların ortaya çıkmadan, entrikalarını uygulamadan önceki tarih 1920.

Ve her sesin bulunduğu 1920 ruhu.

2014' ün takvimlerinin asıldığı tarihte 94 yıl öncesinin ruhunu yeniden oluşturmak.

Bugüne kadar bir çok kez dillendirilen ve Özal ile ilk adımları atılan Anadolu sınırlarında birleşik eyaletlerden oluşan bir devlet oluşturmak.

Kimine göre emperyalist güçlerce biçilen yeni kıyafet, kimine göre bugüne kadar sınırlı biçimde uygulanan bağımsızlıktan sıyrılış, kimine göre emperyalist güçlerin oyunlarını bozacak yeni yapılanma.

Gerçek te şu an ufukta gözüken ve dillendirmesi harekete dökülmüş yeni bir yapılanmaya Başbakan tarafından verilen isim 1920 ruhu.

Lam cim yok!

İstenen arzulanan Federe Anadolu Cumhuriyeti dene bilecek yeni bir oluşumu mu?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli E Ruhi YALÇIN: Heyecan veren bir yazı. bu yazı defalarca okunmalı, iyice tahlil edilmeli.1920 ruhu tekrar geri gelir mi,bu böyle rahat bir konu yada öyle rahat söylenecek söz ve söylem olabilir mi?Federe Anadolu Cumhuriyeti hayallerin ötesinde bir konu değil mi?Sonra her tarafın kan,barut,ateş olduğu bir dönemde, dört bir yanımızın şeytanlarla sarılı olduğu bir coğrafyada bunun mümkün olacağı kanısını taşımıyorum.Yazılması gerekli çok önemli bir paylaşım.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 17.11.2013 22:13
Cevap :
İstekler vardır birde gerçekleşenler. Çıkılan yol vardır birde varılan yer. Üstat; ne dersen de gerçekler kaçınılmaz derler. Anadolu da sancı var hem de üç asırdır süren bir sancı elbet bunun sonu doğum. Umarım gürbüz ve hayırlı bir doğum olur. Saygılarımla  18.11.2013 13:51
 

Yani o meşum ölüm fermanı Sevr anlaşmasının başka bir biçimde hayata geçirilmesi. Böl, parçala ve yönet..Başka izah tarzı var mı? .

mustafa semih arıcı 
 17.11.2013 20:39
Cevap :
Sorunuza soru ile cevap vereceğim. Şimdi bağımsız ve bir bütün halinde gelir seviyesi yüksek, ölümlerin, kavgaların olmadığı üretim ekonomisi ile parmakla gösterilen Lozan sonrası bir yönetim ile mi yönetildik ve yönetiliyoruz? Başka bir anlatımla yazımın içinde geçen tarihlerde tıpkı ABD Dış İşleri Bakanı Kelly' nin açıkça dediği gibi inşası "Askerlerce" yapılmış bir demokrasi. İhtilallerin, balans ayarlarının verildiği ve ABD ye geçilen kriptolu mesajlarla "sizinkiler başarılı oldu" denen bir yönetim ile insanına onun mensup olduğu rengine, ırkına, inançlarına biçilen kıyafetle baş başa kalmış bir Anadolu üstelik Lozan sonrasından bugüne kadar. Saygılarımla  17.11.2013 23:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 796
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster