Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '11

 
Kategori
Türk Mutfağı
Okunma Sayısı
734
 

2. Geleneksel Cumartesi Tatları Lezzet Yarışması yapıldı

2. Geleneksel Cumartesi Tatları Lezzet Yarışması yapıldı
 

İki seneyi aşkın bir süredir gazetemiz Söke Ekspres’te her cumartesi günü yayınlanan Cumartesi Tatları başlıklı lezzet yazılarını hazırlayan Ali Sarayköylü, “Söke Ekspres Gazetesi ve Söke Kız Meslek Lisesiyle birlikte ilki geçen sene düzenlenen lezzet yarışmasının ikincisini de düzenleyerek bu etkinliği geleneksel hale getirmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.  

Geçen sene tatlılar ve yemekler olmak üzere iki dalda gerçekleştirilen yarışmada bu sene bir değişikliğe gidilerek tatlılar yarışma dışı bırakıldı, buna karşılık yemek yarışması üç dalda gerçekleştirildi.  

Et yemekleri, zeytinyağlı sebze ve ot yemekleri ve börekler dalında gerçekleşen yarışmada en az katılım on yarışmacı ile sebze ve ot yemeklerinde olurken et yemeklerine 16 yarışmacı katıldı. En fazla katılımın gerçekleştiği börekler dalında ise 18 yarışmacı yer aldı.  

Yarışmada jüri başkanlığını yine Derya Demirezer yaparken Levent Tuna, Halil Özşarlak, Muzaffer İşlekel, Bünyamin Başduran, Kenan Esgi ve Kenan Özkan da jüri üyesi olarak görev yaptılar.  

***  

Okul Müdürü Şükrü Özçelik tarafından yapılan tanıtım konuşmasının ardından kürsüye gelen Ali Sarayköylü Cumartesi Tatları adlı yazı dizisine hangi duygularla başladığını bugün tam olarak hatırlayamadığını ifade ederek “sanırım önce çocukluğumda tattığım ve giderek unutulmaya yüz tutan bazı lezzetlerimizi yeni nesillerle paylaşmak istedim. Sonra bunu yaparken yakın çevremden başlayarak bazı lezzet mekanlarını ziyaret edip yazılarımda onları ve onların müşterilerine sundukları güzel lezzetleri de tanıtmaya başladım. Zaman içinde, Söke dışında da, Bağarası, Güllübahçe, Kuşadası, Didim ve Aydın’da pek çok mekanı huzurlarınıza getirdim” diye konuştu.  

 

Bu yazı dizisinin Türkiye’nin ve hatta dünyanın pek çok bölgesinde okunduğunu, Antalya’dan, Malatya’dan, Erzincan’dan, Hatay’dan, yani yurdumuzun bütün bölgelerinden ev hanımlarının kendisini arayarak tarifleri ile ilgili sorular sorduklarını söyledi.  

Özellikle turizm sezonunda bölgemizi ziyarete gelmeyi planlayan bazı lezzet meraklılarının da kendisiyle iletişim kurarak yol güzergahında yemek yiyebilecekleri mekanlar konusunda tavsiyeler istediğini söyleyen Sarayköylü bu yazı dizisinin bir anlamda bölgenin yemek kültürüne katkı yaparken turizm ve tanıtım konusunda da olumlu etkiler gerçekleştirdiğini ifade etti.  

***  

Yarışma et yemekleriyle başladı ve böreklerle sona erdi. Jüri üyeleri her yemeği özenle tattılar ve hem görünümleri, hem de lezzetleriyle ayrı ayrı değerlendirdiler. Sonuçta her üç kategoride de ilk üç dereceye giren toplam dokuz yarışmacı birer çeyrek altın ve tabak setiyle ödüllendirildiler.  

Her üç dalda da dördüncülere narenciye sıkma makineleri, beşincilere de tabak setleri verildi.  

Yarışmaya katılan bütün yarışmacılara katılım belgesi ve mutlaka küçük bir hediye verilirken puanlama süresince okul öğrencileri tarafından sunulan defile ve gösteriler de büyük beğeni topladı.  

***  

Bu etkinliğimizde bizden desteğini esirgemeyen ve bize yaptığımız işin önemli ve yararlı olduğunu hissettiren Sayın Kaymakamımız Mehmet Demirezer’e ve her iki yarışmada da jürimizde yer alarak başkanlık yapan Derya Demirezer Hanımefendi’ye teşekkürlerimi arz ederim.  

Söke Belediye Başkan Yardımcımız Levent Tuna da bizleri kırmayarak jürimizde yer aldı ve bu etkinliğimize destek verdi.  

Söke’nin sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamında her zaman ağırlıklı yerleri bulunan Halil Özşarlak ve Muzaffer İşlekel ile genç iş adamı ve Lider Söke Gazetesi sahibi Bünyamin Başduran da jürimizde yer alarak bizleri onurlandırdılar.  

Ayrıca Kır Çiçeği Restoran’ın çok kıymetli Şef Aşçısı Adnan Esgi ve Kız Meslek Lisesi Yemek Bölümü Öğretmeni Adnan Aktaş da jürimizde yer alarak bizleri mutlu ettiler.  

Hepsine de sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.  

***  

Davetimizi kırmayarak bizleri onurlandıran Sayın İlçe Emniyet Müdürümüz Mehmet Ali serin ve eşine, Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Buğdayeken’e, Sivil Toplum örgütlerinin değerli temsilcilerine, Huzurevi yönetici ve personeline teşekkür ederiz.  

***  

Yarışmada dağıtılan altınlarımızı bize sağlayarak katkı veren sponsorlarımız Yılmaz Kalaycı, Halil Özşarlak, Bünyamin Başduran, Sami Nalıncı, Ekrem Çağatay, Efkan Ceylan, Derya Semerci ve Söke Belediyesi’ne, yarışma hediyelerini bizlere sağlayarak katkı yapan Üzümler Ticaret Kasım Üzüm’e, Tuğba Kuruyemiş, Taş Ekmek, Simit Dünyası, Tolga Restoran, Yıldız Lokantası, Öz Karadeniz Pastanesi, Yasinoğlu Süt Ürünleri ve VİP Kahvaltı Salonu ve Esma Ceylan’a, Yarışmanın ikram sponsorluğunu üstlenerek harika lezzetleri konuklarımıza sunan Oba Pastanesi sahibi Emin Gülmez’e en içten teşekkürlerimi sunarım.  

***  

Yaptıkları birbirinden güzel yemek ve böreklerle yarışmaya katılan çok kıymetli yarışmacılarımıza katılımları için sonsuz şükranlarımı sunarım. Yarışmaya katılarak bizleri onurlandırdılar. Onlar hepsi de bizim gönlümüzün birincileridirler.  

***  

Bu yarışma vesilesiyle geçen yıl Kız Meslek Lisemizin mutfağında ihtiyaç olan bir fırını temin eden Söke Ticaret Odamız bu sene de benzer bir katkı yaparak bu etkinliğimize farklı bir anlam kazandırdılar.  

Başkan Süleyman Toyran’a ve çok kıymetli yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederim.  

***  

Son olarak; Söke kız meslek Lisesinin çok kıymetli yönetici ve öğretmenlerine, çok sevgili öğrencilerimize, Söke Ekspres gazetesi çalışanlarına ve basınımızın değerli temsilcilerine çabaları ve katkıları için teşekkür ederim.  

Umarım ve dilerim ki, gelecek yıllarda Cumartesi Tatları lezzet yarışması daha da gelişip genişleyerek devam edecek, hem bölgemizin yemek kültürüne, hem de çevremizdeki lezzet mekanlarına olumlu katkılar yapacaktır.  

Bal tadında günler dileğiyle…  

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 114
Toplam yorum
: 116
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 536
Kayıt tarihi
: 18.11.09
 
 

Emekli öğretmenim. Üç yıldır Söke Ekspres gazetesinde günlük yazılar yazıyorum. 2008 Yılında röpo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster