Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '18

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
70
 

2 Aralık Köleliğin Yasaklanması

2 Aralık Köleliğin Yasaklanması
 

1925 yılında ABD ve İngiltere’nin köleliği kaldırması bunu yasalarla yapmaları pek anlaşılır bir durum olmasa da sıradan insanlar bunu alkışlamak, kendi ülkelerinde diğer dünyada alkışlarla karşılanmış olabilir.

Zaman Hindistan’ın İngiliz sömürgesi olduğu zamandır, bunu hemen her İngiliz bilir ve bu konu İngiliz aydınlarca asla kamuoyunda eleştiri yağmuruna tutulmaz, tutulamaz. Bu da aydınların tutarsızlığıdır. Diğer taraftan Kızılderili kabileleri yok edilmiş topraklarına el konulmuş, birçoğu yok edilmiştir, diğer aydınlar da bu durumu hiçbir gerekçe göstermeksizin açıklama lüzumu hissetmek zorunda değillerdir. Fransa Afrika’ya, Hollanda Endonezya’ya el koymuş, İngiltere Hong Kong’a el koymuş yeni iade etmiştir ama olsun kölelik kalkmıştır.

Tüm dünya üç dört standart bölgeye ayrılmış, standartları koyabilenler silah gücüyle bu standartları korumaya ant içmiştir, pazarlar standartlarla ülkeler standartlarla çevrilmiştir. Köleliği kaldırmış olanların sahtekârlığına diyecek yok elbette de diğerleri de bu duruma inanmıyor mu? Nasıl olur bu diye insan düşünmeden edemiyor ki?

Diğer yandan Hak Din kavramını kendilerine hak görenlerin güçlü devletlerin güçsüzler üzerinde uyguladığı sindirme ve sömürüyü gasp eylemlerinden haberdar olmadıklarını düşünmek mantıksızdır, anlamsızdır.  Misal Irak’taki eylemlere hak din mensupları olarak Katolikliğin merkezi Roma’dan ses çıktı mı veya millileşmiş kiliselerden ses çıkıp çıkmadığı kimsenin malumatında değil. Öte yandan parçalı bohçaya dönen İslam Dünyası ve kurucusu ve yöneticisi durumunda olan İngiliz-ABD koalisyonu tarafından yönetilen ve devam ettirildiği aleni olan Suudi Arabistan, İran’da Şah’ın devrilmesine müteakip Paris’ten yola çıkan ve tahta kurulan Humeyni, iyi tezgâh!

Kölelik kalktı çok şükür!

Yazarlar ne yazarsa yazsın yazamayacakları çok şey var olmalı, düşünürler çok şeyler düşünse de aç düşünemeyeceklerinden bunları düşünemiyor olmalılar…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1978
Toplam yorum
: 306
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 167
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster