Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
219
 

2'de 1 "Kemal Abi..."

2'de 1 "Kemal Abi..."
 

Yüzde 2, hatta 2+2. Kemal Abi dün birşeyler söyledi. Hesabımızı kitabımızı yaptık, borcu harcı hesapladık, gelire gidere baktık, en uygununu sizler için düşündük ve fazla şımarmayasınız diye yüzünüze yüzde 2'yi çarptık dedi. Bizde ne yapalım Kemal Abimizdir, büyüğümüzdür dedik sesimizi çıkarmadık, aman Kemal Abimiz başımızdan eksik olmasın dedik, Allah Kemal Abimize zaval vermesin, Kemal Abimizin oğluna da Oğlunun yumurtalarına da zeval vermesi dedik, sindik yerimize oturduk.

Ama biz ne yapabilirdik ki? Biz olsa olsa Kemal Abi gilin elinin altında çalışan, herhangi bir fikri olmayan, sadece Kemal Abi'nin kurallarına tabi aciz kullarız. Beşimiz bir araya gelse bile, onların fikrine erişemeyiz. Onlar herbişeyi bizden iyi bilir. Biz bundan rahatsız da değiliz, nasıl rahatsız olalım, çevrede karın tokluğuna çalışacak bir sürü bizden daha düşkün kullar var.

Bazı kendini bilmez arkadaşlarımız, isyanımsı hareketler içine giriyor, hadlerini bilmeden. Birlik oluyor, seslerini yükseltmeye çalışıyor. Bir de sloganları var "Üretimden Gelen Gücü Kullanmak" mıydı neydi? Bu güç nasıl birşey ki, koskoca Kemal Abi gille başa çıkabilirler mi? Bunları iffet ve dikkatle takip ediyorum, bu isyanımsı hareketler içindeki arkadaşlarımızın arasında da sanki husumetler var. Yani aynı şeyi istiyorlar, aynı işi de yapıyorlar ama nedense birbirlerinin kuyusunu kazıyorlar. Şimdi durumu şöyle anlatayım; bu grupların bir kısmı Kemal Abimizi fazla incitmeden, hırpalamadan nasıl desem yumuşak hareketlerle isteklerini bildiriyorlar. Bir nevi danışıklı dövüş denilebilir. Kemal Abi'de bunları diğerlerinden ayrı görüyor, sözüm ona kolluyor, kötünün iyisini hep bunlara veriyor. Diğer grup da yani ben pek ayırdında değilim ama bir orda bir burda, birşeyler konuşuyorlar, Kemal Abi'ye hem uzak oluyorlar hem de kararlarına saygılılar. Ama nedense Kemal Abi ilk gruba gösterdiği ilgiyi bunlardan esirgiyor. Bir de üçüncü grup varki; ah ah onlar seslerini bile çıkarmaktan aciz, yani sanki küsmüşler. Kemal Abi bu isyanımsı arkadaşları topluyor zaman zaman, birlikte sohbetler ediyorlar, N'olacak bu Fener'in hali gibi sorulara yanıtlar arıyorlar, yemekler yiyorlar ama üçüncü grup bu toplantılarda yok. Biz küstük diyolar, herkese küstük, Kemal Abi'ye küstük, diğer arkadaşlarımıza küstük. Konuşmayız bir daha onlarla diyorlar. Onlar da kendilerine göre "Susmaktan Gelen Gücü" kullanıyorlar.

Tüm bu gidişat içinde biz yine suspus olmuş, önümüze sunulan, Kemal Abi gilin takdir ettiği ekmeği yiyip oturuyoruz. Bir toplanıyorlar, yüzde 2, bir daha toplanıyorlar al sana bir yüzde 2 daha, yetiyor bize. Yetmese burda işimiz ne, istemeyen gitsin başka bir yere, Ruanda'ya gitsin mesela. "Ya sev ya terket" bu kadar basit.


Ey suskun duyarsız tepkisiz toplum
Hep bu kabuklarda sinmen mi gerek
Zulme baş eğdin kimdendi korkun
Onca serden sonra dönmen mi gerek

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1058
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

1980 yılında Mersin'de doğdum, bütün eğitim öğrenimimi Mersin'de tamamladım. Yetmedi, işimi de Mersi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster