Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '13

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
13517
 

2. Dünya Savaşında Almanya neden Türkiye'yi işgal etmedi?

2. Dünya Savaşında Almanlar, Avrupa, Bulgaristan ve Yunanistan’ı işgal ettikten sonra Edirne’de Türkiye sınırına dayanıp durdular. Almanlar Türklere saldırmadıysa, bunda,

1. Geçmişte silah arkadaşlığı yapmış olmalarının payı vardır. 1. Dünya Savaşı’nda, çok değil, 22 yıl öncesinde aynı saflarda çarpışıyorlardı.

2. Almanya Sovyetlere saldırdığında, bu silah arkadaşlığı Sovyetler topraklarında yaşayan Türkler aracılığı ile devam ediyordu. Türkiye savaşa katılmamıştı ama Alman saflarında çarpışan Kırım Türklerini gizlice destekliyordu.

3. Trakya'ya girdikten sonra boğazları geçmenin zorluğu vardı.

4. Boğazları geçseler dahi geçenleri lojistik olarak desteklemenin zorluğu vardı. Boğazlar denizlere açık olduğu için, ilerleyen zaman içinde her zaman kesintiye uğrayabilir, Anadolu’ya geçen birlikleri desteksiz kalabilirdi.

5. Türkiye’yi savaşmadan geçme hesabı vardı. Çünkü Türkiye yine Almanya safında savaşa girebilirdi. Hâlbuki Rusya tarafında bu zorluklar yoktu. Sovyetler ideolojik ve stratejik düşmandı.

Almanlar Rusya'ya girerken esas olarak petrol yataklarının bulunduğu yerleri hedeflediler. Afrika'da da Mısır'a saldırdılar. Bunun da hedefi petrol yataklarıydı. Ama El Alameyn'de İngilizlere yenildiler. Rusya'da da Stalingrad'da Volga nehrini geçemediler. Buna da lojistik destek eksikliği diye bakmak gerekir. Yazlık elbiseler, donan motorlar, öncü birlikleri desteklemekte en çok kullanılan tren yollarında Alman ve batı standartları ile uyuşmayan dingil aralığı, işgal ilerledikçe destek mesafesinin uzaması, her şeyden önemlisi bunları hesaba katmayan, hep saldırarak başarılı olacağını sanan çılgın bir faşist kafanın varlığı onlara yenilgiyi getirdi.

Sorulması gereken birkaç soru:

1. Almanlar İngiltere'yi neden işgal etmediler?

2. General Franco iç savaşta o kadar yardım almasına rağmen neden İspanya Almanların safında savaşa katılmadı?

3. Almanlar neden Cebelitarık boğazını kontrol altına alamadılar? (Boğazda, halen İngiliz hâkimiyetinde olan bir kayalık vardı). Buraya hâkim olsalar, İngilizler Mısır’ı ancak Hindistan tarafından veya Afrika’nın Ümit Burnundan dolaşarak destekleyebilirlerdi. Akdeniz’e çıkışları da Süveyş Kanalı ile sınırlanırdı.

4. Almanya neden Sovyetlerle yaptığı antlaşmayı bozdu?

5. Sovyetlerle antlaşmayı bozmamış, dünyanın ilk savaş jet uçaklarını üreten, ilk savaş füzelerini yapan ve nükleer bombayı bulmuş bir Almanya bugün ne konumda olurdu? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 9208
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Antakya 1955 Doğumluyum. O.D.T.Ü. Mimarlık Fakültesi 1982 Mezunuyum. O zamandan beri firmalarda m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster