Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
645
 

2 milyon 60 bin kayıp seçmenin 40 bini Antalya'dan

2 milyon 60 bin kayıp seçmenin 40 bini Antalya'dan
 

Seçmenlerin bir kısmı ortadan kayboldu…  

CHP’nin iddiasına göre kaybolan seçmen sayısı 2 milyon 60 bin 215…  

Bu sayının 39 bin 507 si Antalya’dan…  

Antalya, AKP’li Menderes Türel’i tekrar Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçmemenin cezasını, bertaraf olarak ödüyor!  

Evet, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandumda oy kullananların bir kısmı bertaraf olup, askıya çıkan seçmen listelerinde kendilerine yer bulamadı!  

12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak seçimde oy kullanacak seçmenlerden 39 bin 507 kişinin ismi askıya çıkan seçmen listelerinde yer bulamamış.  

Antalya’da bu kadar çok ölüm mü olmuş, yoksa seferberlik ilan edilip, Antalyalılar askere mi alınmış veya Antalyalılar Ergenekoncu olup, gözaltına mı alınmışlar?  

Bu kadar büyük iç ve dış göç alan, turizmde dünya markası konumunda bulunan bir kentte, seçmen sayısı artacağına azalmış.  

Buna akıl sır erdirmek gerçekten zor!  

Benim anlamadığım bir konuda; Antalya’da seçmen sayısı azalırken, milletvekili sayımızın artarak, 14 vekille temsil edilecek olmamız.  

Dün yazdığım 2 milyonun üstündeki seçmen nereye kayboldu? İsimli yazımda bir haritadan bahsetmiştim. Bu haritanın ilk belirtileri ortaya çıkmaya başladı.  

2 milyon 60 bin 215 kayıp seçmenden, 39 bin 507 seçmenin Antalya’dan kaybolduğu anlaşıldı.  

Ya geriye kalanlar?  

Benim tahminim, Adana, Mersin, Muğla, İzmir, Manisa, Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Zonguldak, Sinop, Ordu, Eskişehir illerinin seçmenleri de kaybolmuş olabilir!..  

Seçmenleri kaybolan Antalya’da her nedense işsiz sayısı gittikçe artıyor!  

Yüzlerce turistik tesise rağmen işsiz sayısındaki artış dikkat çekici!  

Turistik tesislerin kapalı olmasından kaynaklanan bir işsizlik değil bu!  

Dışarıdan alınan yüksek göç nedeniyle oluşan bir işsizlik…  

Şimdi el birliğiyle, Antalya’da kaybolan seçmenleri aramaya çıkıyoruz!  

Her il kaybolan seçmenlerini el birliği ile arasın…  

Gerçi kaybolan seçmenlerin yerine yenileri konulmasa da, yapılan sosyal yardımların seçim yaklaşırken nasıl arttığını görmemek için kör olmaya gerek yok. Eğer biraz yandaşsanız, bu artan sosyal(!) yardımları görmezsiniz.  

Seçimler yaklaşırken, yapılacak katakullileri hep birlikte izleyeceğiz…  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Açıkalyıcı cevabınıza teşekkürler. Ancak ben gene de bunun nasıl bilinçli yapıldığını pek anlayamadım. Birincisi yok edilen seçmenin siyasi tercihini bilmek gerekiyor. İkincisi tercih bilinse bile yok ediş ancak seçmen listesi askıdan indikten sonra yapılırsa bilinçli bir hile sayılabilir. Liste en az 15 gün askıda kalmakta. Oy kullnmak isteyen seçmen adını listede aramalı. Bulamazsa zaten çok kolayca kendini listeye ekletebilmeketedir. Yerel seçimlerde Sayın Kılıçdaroğlu'nun adı da kaybolmuştu. sizce bilinçli mi yapılmıştı bu? Vatandaş hadi neyse de Syn Kılıçdaroğlu bunu dava meselesi niye yapmadı? Çünkü kusur kendindeydi. Seçmen ikamet adresini değiştirdiğinde muhtarlığı ve nüfus idaresini bilgilendirmeli ve son kontrol olarak da askıya çıkan seçim listesinde adını aramalıdır. buna rağmen kaybolan seçmen adı varsa ancak o zaman bilinçli bir kasıttan söz edebiliriz. sevgiler saygıalr

Muharrem Soyek 
 30.03.2011 13:34
Cevap :
Merhaba Muharrem Bey. Tüm mesele seçmen listelerinin askıda kontrol edilip, ismini bulamayınca isim yazdırmaya gitmekte. Bizim toplumumuzda halk görevini yapıyormu? Demokrasiye sahip çıkmak için seçmen kütüklerinin asılı olduğu muhtarlıklara veya internet adreslerine gidiliyor mu? Birde bu organize işleri yapan özel bir ekipten söz ediliyor. Tabi bunun gerçeklik payı ne tartışılır. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  31.03.2011 10:50
 

Şimdilik sadece isimler kayboluyor. Bunlar bu seçimi de kazanırsa korkarım cisimlerde kaybolacak. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 29.03.2011 18:48
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  30.03.2011 9:35
 

Bence bu tam bir paranoya. Yaşayan hiçbir seçmen kaybolmaz. listede görünmüyorsa bu seçmenin kusurudur. Hem muhtarında hem internette kaydına bakabiliyor çünkü. Böyle seçmenin oyundan da hayır gelmez zaten. Ayrıca kimin nereye oy vereceği nasıl anlaşılıyor da kasıtlı olarak listeden silinsin? Hem CHP seçmeni demokrasiyle en ilgili seçmendir; silinse de o kendini gene yazdırır...

Muharrem Soyek 
 29.03.2011 17:08
Cevap :
Merhaba Muharrem Bey. Paronaya ile ilgisi yok. 2010 referandumunda oy kullananlardan 39.507 kişinin ismi seçmen listelerinde yok. Bu kadar kişi gidip kayıt yaptıracak. Bu kadar kısa sürede insanlar nasıl buharlaştı? Bence bu bilinçli olarak yapılan bir eylem. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar.  30.03.2011 9:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3059
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster