Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
211
 

2 milyon Suriyeli ülkeyi krize sokar; mülteci vergisi ihdas edilmeli

2 milyon Suriyeli ülkeyi krize sokar; mülteci vergisi ihdas edilmeli
 


Bazen yiğitlik yapmaya gerek yoktur. Bu iş çadır battaniye, iki kap yemekle bitmez. Suriyelilerin ekonomik yükü devleti aşar, millet olarak devletimize destek vermeliyiz; çünkü sonunda biz kaybederiz.

Devlet vergi affından üç beş lira toplayacak; ancak mülteci konusu uzun vadeye yayılacak gibi görünüyor. Hatta savaş bitse bile Suriyelilerin ülkelerine dönmeyebilecekleri ve kadınlara 3 çocuk tavsiye eden AKP’nin “ne güzel işte nüfusumuz arttı” diyerek bu kalışa aldırmayacağı bazı kesimlerce dillendiriliyor.

Şu anda ülkemizde 1,5 milyonu aşkın Suriyeli var. 400 bin kişinin daha gelebileceği söyleniyor. 2 milyon kişi çok büyük bir yük. Zaten işsizlikle boğuşan ve ekonomisi kriz sinyalleri veren Türkiye bu yükü kaldıramayabilir. Adamlar kalkıp gelmişler, dışarı atacak halimiz de yok.

Hani onlara yapılan yardımları, masrafları bir yana bırakalım işin asıl önemli yanı bu insanlar oturup bizden ekmek bekleyecek değiller. Oturmak için ev, çocuklarına okul, belki cami, çalışmak için iş isteyecekler. Yani siz zaten zorluklarla boğuşan bir ülke ek 2 milyon kişiye de imkân sağlayacaksınız.

Bizi yanıltan, bunlar nasılsa geçici, çadırlarda falan üç beş ay barındırırız, sonra savaş bitince ülkelerine dönerler. İnşallah da öyle olur ama bir yandan savaşın biteceği falan yokken öte yandan sanki yerleşmeye gelmişler gibi bir halleri var. AKP hükümeti de tüm zorluklara rağmen durumdan memnun sanki. E tabi AKP’nin bu işten siyasi rant elde etmesi ve mülteci konusunu diğer bazı sorunların üzerini örtmek için kullanması muhalefeti kızdırıyor. Milliyetçi duyguların da etkisiyle mültecilere tepki gösteriyorlar.

Ama elbette haklı değiller. AKP mülteciler üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışıyorsa bu insanlara ne. Sonra savaştan kaçıp bize sığınmış insanlara kapımızı kapatamayız. Bunu söyleyenleri vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum. Bu kadınlar bu çocuklar biz ülkemize kabul etmeyelim de orada ölsünler mi?

Peki, nasıl olacak? Ayda 2000 lira ve üzeri geliri olanları kapsayacak şekilde ve mültecilerin ülkelerine döneceği tarihe kadar %10 oranında “mülteci vergisi” konabilir. 2000 lira maaş alan bir kişi aylığının 200 lirasını seve seve bu insanlara yardım için verecektir.

Ama bunu yaptıktan sonra artık sokaklar temizlenmeli, dilenenler toplanmalı, Suriyelilerin yarattığı huzursuzluklar sona ermelidir. Geçici bir durum, belki üç ay, beş ay, belki bir yıl halkımız böyle bir fedakârlığı yüklenmeli. Ama elbette vergi affından elde edilecek paranın ekonomide önceden öngörülmüş karşılayacağı bir hesap yoksa mültecilere harcansın, mülteci vergisine de gerek kalmasın.

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

vallahi kaşınıyosunuz..kara mizah dimi bu..kaybolan üç ton altınla değil dilenmeleri, saraylarda yaşatır devletim onları ama..bakma işte yüz verip de astar çekemem havasındalar..öffffff..günahımı vermem vergi olarak..

mis-tress 
 24.09.2014 19:45
Cevap :
Valla aslında ben de günahımı bile vermek istemem. Ah faturası bize çıkacak olmasa...  27.09.2014 8:46
 

Hayır yani koskoca dünyada bir tek biz mi varız, bütün ortadoğu mültecileri de bize geliyor ille de? Biz mi tüm Dünyanın enayisiyiz anlamadım gitti bu işi. Hele şu en son Danimarka'nın yaptığı ne büyük bir terbiyesizlik, neymiş biz dış yardım kredi mredi istersek koşula bağlayacakmış onlara kaçan bilmem kaç bin Suriyeli'yi de yine biz alalımmış!! Utanmazlar! Misafir perverlik, komşuluk, iyilik, merhamet, şefkat tamam da nereye kadar yani?! Hadi bir de değer bilir, vefalı filan olsalar, o da yok, nankörler bir de üstelik!! Önümüz de kış, asıl o zaman kimbilir ne kadar zorlayıcı koşular-sorunlar oluşacak. Peşmergeleri de aldıydık zamanında, gördük neler olduğunu! Gelenlerin çoğu yoksul, ya suçlu, ya terörist ya cahil zaten:( Bir taraftan kendi insanımız aç-işsiz, diğer taraftan mevcut suçlular teröstler yetmiyormuş gibi çok ihtiyacımız vardı, bir de Suriyeli'si Iraklı'sı eksikti sanki. Onun için yok mülteci vergisiymiş, vicdanmış şu,bu, hepsi fantezi bunların, akıl lazım Türkiye'ye akıl.

Filiz Alev 
 24.09.2014 15:48
Cevap :
Yorumda söylediklerinizin hangisi yanlış?Hepsi doğru...Ama ablam faturasını biz ödeyeceğiz...  27.09.2014 8:27
 

Korkusuz Kerim: Kaç kez yazdım yorumlarımı neden yayına almıyorsunuz.Önce okuyorsunuz, yorumlar fırçalı ise araya sığdırmak için zaman kolluyorsunuz.Beğenmiyorsanız söyleyin sizi sayfamdan,yüreğimdeki defterden de sileyim.Hastayım, yorgunum, işten geç geldim bunlar numara,bunlar hilen ve diğerleri.Şimdilik virgül koydum, beni nokta koymaya mecbur etmeyiniz.Size ne selam, ne saygı göndermiyorum.

Mehmet Burakgazi 
 24.09.2014 10:40
Cevap :
Bu yorumun içeriğinde tehdit var gibi...  24.09.2014 18:55
 

Yapmayın korkusuz Kerim,Adamın aldığı iki bin Tl maaş 200 lirasını mülteci vergisi verse kendisi mülteci olur.Zaten sizde Suriyelilerin ülkelerine dönmeyeceğini söylüyorsunuz. Duygusal davranıp kendi ülkelerindeki zar, zor geçinen insanları yoksullaştırıp yeni yaralar açmayınız.Yani durup, dururken yetkililere yeni akıllar veriyorsunuz.Belki de sizin bu olumsuz yazını olur diye not ettiler.Yarın böyle bir şey olursa müsebbibi sizsiniz.Selamlar, saygılar.

Mehmet Burakgazi 
 24.09.2014 10:30
Cevap :
Ben inandıklarımı yazarım şair...  24.09.2014 18:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5330
Toplam yorum
: 13765
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster