Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '13

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
269
 

2. Uluslararası Şah İbrahim Veli Sempozyumunu gerçekleştirme olanağı var mı?

2. Uluslararası Şah İbrahim Veli Sempozyumunu gerçekleştirme olanağı var mı?
 

-


1. Uluslararası Şah İbrahim Veli Sempozyumunun ana programı şöyle idi:

29 Eylül 2011 Perşembe günü Kuluncak ilçesi Bicir köyünde açılış,

30 Eylül 2011 Cuma günü Malatya İnönü Üniversitesinde bilgi şöleni,

1 Ekim 2011 Cumartesi günü Hekimhan Ballıkaya köyünde cem töreni…

Üniversitede gelişen durum bilgi şöleninin Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde yapılmasına neden oldu. Katılımcıların akademik düzeyinin  “düşük” oluşu ve bildiri özetlerinin geç bildirilmesi neden olarak gösterildi.

 Bilgi şöleni İnönü Üniversitesinde yapılmış olsaydı, 0tuz bin öğrenciden birçoğu yeni bilgiler edinme olanağı bulacaktı.  Özellikle Sosyoloji bölümü öğrencilerinin ayağına gelen bu bilgilendirmeyi yok sayan İnönü Üniversitesi bünyesinde bulunan ve Aleviliği yaşamadan, siyasi gözlem ve incelemeleri ile tanıtan yazarları izleyerek görev yapan öğretim üyelerinin kalıplaşmış bakış açılarını da etkileyecekti.

 Bilgi şöleni ile ilgili gelen değerlendirmemi Malatya Haber sitesinde 16 Ekim 2011 tarihinde “Söylenceden Gerçeğe” başlığı altında yayınladım. *

Etkinlik ile ilgili olarak çok şey söylendi ama az şey yazıldı. Çok söylenen ama az yazılan konu, “Uluslararası Şah İbrahim Veli Sempozyumunun ikincisinin gerçekleştirilmesi” konusu idi.  Bununla ilgili olarak köylümüz Timur Oktay’ın yorumunu sunuyorum.

 Timur oktay on 2 aralık 2011, 12.22: Sempozyum kuşkusuz çok iyi bir çalışmaydı, Malatya kongre sarayındaki bölümünde üzüldüm, köylülerim ve Şah İbrahim Veli Ocağı taliplerinin ilgisizliğine…

Katılım çok azdı, bir dahakine yapılacak sempozyumda ağırlık, Şah İbrahim Veli Ocağı merkezi Mezirme’de olmasını daha faydalı görüyorum.

Saygılarımla…

Yorum ile ilgili olarak aşağıdaki yanıtı yazdım.

 incedusunceler on  02 Aralık 2011, 18.32:  Merhaba…

“Şah İbrahim Ocağındanız”, “Şah İbrahimliyiz” diyen köylülerimizden toplam 5 kişi sempozyuma katıldı. Ben katılanlara teşekkür ediyorum. Katılmayan katılmaz… Ben bu sempozyumda oldukça bilgi edindim. Neredeyse tamamını tanıdığım İl Kültür ve Turizm Müdürlüğündeki arkadaşlarla bir gün boyu birlikte oldum. Dünyanın altı ülkesinden hiç yoksa otuz kişi kadar yeni tanıdığım oldu. İran’dan gelen müzisyen ekibi ile tanıştım.
 Sempozyumun bir dahası en az üç yıl sonra yapılabilir ve de öyle bir karar zaten alındı. Yazımın son cümlesinde bu var: “Üç yıl sonra yine bir bilgi şöleni düzenlenmesi sonuç bildirgesinde yer aldı.” O zaman hangi konular sunulabilir acaba? Bilemiyorum kim gelir konuşmacı olarak, nasıl getirilir?

Köyde hep , “Burada olsun” dendi, acaba düzenlemeyi kim yapabilir? Bu işi yapabilecek bizim köylü olarak kimseyi bilmiyorum.

Teşekkürler, iyi akşamlar…

 ***

Bu yanıttaki son cümleyi yinelemek istiyorum:

Ballıkaya’da hep, “Burada olsun” dendi, acaba düzenlemeyi kim yapabilir? Bu işi yapabilecek bizim köylü olarak kimseyi bilmiyorum.”

 1. Uluslararası Şah İbrahim Veli Sempozyumuna İnönü Üniversitesinden birkaç gözlemci katılamaz mıydı? Birkaç gün sonra etkinliğine koştukları Somuncu Baba'nın Şah İbrahim Velinin müridi olduğunu  biliyorlar mı idi acaba? Üniversite, "Etiketli" kişileri ile bu bilgi şöleninin yapılabileceğini öne sürmüştü. Malatya Kongre Kültür Merkezindeki konuşmamda ikincisini "etiketliler ile" yapmalarını önermiştim. Ancak üniversite Malatya'da bazı konularda yok!

İki yıl geçti ve arada bir soranlar (köylümüz olmayanlar da) oldu ama bilgi şöleninden söz edilmiyor artık. Edilse bile bir bilgi şöleni için en azından altı ay önceden altyapısı hazırlanıp duyurulmalı.

Bekleyelim ve görelim.

Hiçbir şey laf ile olmuyor.

--------------------------------------------------------------------------------


*www.malatyahaber.com/makale/soylenceden-gercege, 16 Ekim 2011, Pazar

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 604
Kayıt tarihi
: 03.12.12
 
 

1953 yılında Hekimhan-Ballıkaya (Mezirme) köyünde doğdu. Akçadağ İlköğretmen Okulunu 1972'de biti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster