Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '13

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1275
 

20 Dakika ile Kelebeğe dönüştü/ İlker Aksum

20 Dakika ile Kelebeğe dönüştü/ İlker Aksum
 

Kelebeğe dönüşen oyunculardan biri de İlker Aksum


İlker Aksum, tırtıldan kelebeğe dönüştü. Hem de ne dönüşmek, renkleri göz kamaştırıyor. İlker Aksum’u uzun zamandır seyrediyorum. İlk hatırladığım dizi ‘’Çarli’’ adlı komedi dizisiydi. Yani ‘’ben onun Tırtıllığını bilirim’’ diyebiliriz. Komedi oynuyordu, gençti, ben de çok fark etmemiştim kendisini. Bana göre sevimli aile komedi dizisinin bir oyuncusuydu. Beni ‘’Yabancı Damat’’ dizisiyle gene çok güldürdü. ‘’Kötü Yol’’un Reşat’ı ile de seyircisine acaba sorularını sordurup dikkat çekti. Geçenlerde Beyaz Show’ a çıktı, şöyle bir bakarken gördüm gayet halim-selim ama muzip görünüyordu. Bence de özel hayatında öyle biri gibi. Mimikleri sanki normal bir şey söyler gibi espri patlatması ekranda İlker Aksum’u daha da büyüttü.

İlker Aksum 23 Mayıs 1971 doğumlu, asker bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmiş. Kendi deyimi ile ‘’Altı göbek İstanbullu’yum, Üsküdar’ın Sultantepe’sinden. Baba asker olunca Erzincan, Erzurum, Sarıkamış gezdik durduk. 18 yıl Ankara’da da kaldıktan sonra İstanbul’a döndüm, yaş 24 olmuştu’’. Anadolu’nun havasını aldığından sanırım köylü, ezik, şaşkın… gibi pek çok karakteri gözleme imkanı bulmuş ki bu kadar başarılı tiplemeler çıkartıyor. Sanat yaşamında ekran yüzü olarak adeta çocuksu ruhunu tatmin edercesine uzun süre çocuklara yönelik yapımlarda yer aldı İlker Aksum.

Erzincan Lisesi’nden sonra Hacettepe Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. Ardından Antalya Devlet Tiyatrosu sözleşmeli çalışmaya başladı. Kadrolu tiyatro oyunculuğunu bekleyemeden özel televizyonlarda çalışmak için İstanbul’a geldi, geliş o geliş. İlker Aksum, 2006’da ilk sinema filmi olan, Durul ve Yağmur Taylan kardeşlerin yönettiği Küçük Kıyamet’le 28. SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. Taylan biraderler ile girdiği proje sayısı oldukça fazla. Sektör yakın çevresindeki kişileri (rol gücüne bakarak) tercih ediyor. Çok sayıda tiyatro oyunu, sinema filmleri ve televizyon dizisinde rol alan Aksum, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” adlı filmde ilk defa bir sinema filminde başrolde yer aldı. O noktaya kadar irili-ufaklı demeden her rolü kabul etmişti. Şu aralar da ‘’Mutlu Aile Defteri’’ ile sevenlerinin karşısında.

Çarli’den Muhteşem Yüzyıl’a, Bizim Yenge’den Taş Mekteb’e, Macbeth’den Mutlu Aile Defteri’ne, Küçük Kıyamet’ten Kötü Yol’a say-say bitmez küçüklü- büyüklü rol demeden, erkek tiplemeleri ile tam bir gökkuşağı İlker Aksum. Anladığım kadarı ile ‘’Ne iş olsa yaparım!’’ diyen rol çeşitlemeleri yapan ve tırtıldan kelebeğe dönüşen bir oyuncu. İlker Aksum, rol yapmayı seviyor, izleyici İlker Aksum’u sevdi. Hele 20 Dakika ile sevenleri bir şey daha fark etti ki İlker Aksum yakışıklı, karizmatik bir oyuncu. Hele gülüşünün samimiyeti ekrandan evinizin içine giriyor ve sıcacık. Rol skalası oldukça geniş bir oyuncu.

İlker Aksum, artık bir hayran kitlesine sahip! Bu İlker Aksum’u havaya sokmayacak, çünkü O bir asker çocuğu ve tıpkı bir asker gibi de disiplinli bir oyuncu. İlker Aksum’un ekranda ki tiplememeleri sıradan ve yeknesak gelebilir. Ama aslında küçüklü büyüklü rol aldığı dizilere ve filmlere bakarsanız geniş bir yelpazenin bir ucundan diğer ucuna kadar her renge basmış ve İlker Aksum’un isminin hak ettiği noktaya çalışarak getirmiştir. Renk renk, desen desen tiplemeleri ile ‘’ben oynarım’’ diyen bir oyuncu olduğunu da kanıtladı.

‘’İzleyici 20 Dakika’da yadırgar mı ? ‘’demiştim daha önceki yazımda. Başaracağına emindim! Evet başardı İlker Aksum ve Ali Halaskar oldu! Artık İlker Aksum kelebeğe dönüştü. Takip etmeyen varsa da artık İlker Aksum’un rol gücünün girdabına kapılıp peşine düştü. Daha pek çok başarılı role imza atacağı yüzde yüz olan star kokulu İlker Aksum’a ‘’yolun açık olsun’’ diyorum.

Hayatta başarılarınızla anılmanız dileği ile…

www.medyabey.com

https://twitter.com/eceer6

http://blogcu.com/eceer

 

 

 


 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 781
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3808
Kayıt tarihi
: 23.09.12
 
 

16- 06- İstanbul'da doğdum. Tatbiki Güzel Sanatlar Tekstil Ana sanat dalı Moda tasarımı bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster