Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
619
 

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günümüz Kutlu olsun.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günümüz Kutlu olsun.
 

Dünya üzerinde birçok çocuk ya savaş ortamında veya açlık sınırında yaşamını sürdürüyor. Bu koşulları ortadan kaldırmak ve çocuklara daha iyi bir yaşam sağlamak amacı ile Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan Dünya çocuk Hakları Sözleşmesi 20 kasım 1989 yılında aralarında Türkiye'nin de olduğu 193 ülke tarafından onaylanmış ve 20 kasım günü Dünya Çocuk Hakları günü ilan edilmiştir.

54 maddeden oluşan bu sözleşme ile çocuğun kişiliğinin tam ve uyumlu gelişebilmesi için mutluluk, sevgi, ve anlayış havası içinde bir aile ortamında yetişmesinin gerekliliği kabul edilmiştir. Ayrıca çocuğun toplumda bireysel bir yaşantı sürmesi için her yönüyle hazırlanması, özelllikle barış, değerbilirlik, hoşgörü, özgürlük, eşitlik, dayanışma ruhuyla yetiştirilmesi gerekliliği sözleşmeye madde olarak konmuştur.

Bu sözleşmede beni en çok etkileyen maddelerden biri de 34. madde. Bu maddede 'Taraf  Devletler çocuğu her türlü cinsel sömürüye, ve cinsel suistimale karşı güvence vermek zorundadır.' demektedir.

İmzalandığı günden bu yana geçen süreye bakarsak sözleşme fazla bir etki yaratmamış gibi gözüküyor. Hala savaşlarda çocuklar ölüyor. Dünyanın bir çok yerinde açlıktan kemikleri yapışmış çocuk resimlerini basında hergün görüyoruz. Hala çocuklar mutlu ve huzurlu bir aile ortamında yaşayamıyor. Kaldı  ki 34.maddeyi hiç hatırlamak bile istemiyorum. Haksız mıyım?

 Tüm Dünya çocuklarına  huzurlu, mutlu, barış dolu bir yaşam diliyorum. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hak? Bu sözcüğün anlamını _yalnız kendi için_ bilen, vermeyi değil almayı seven ve insan olmanın bilincinde bile olmayan sayıca çoklar var oldukça ne ÇOCUK ne KADIN ne İNSAN ne HAYVAN haklarını hak edebilecek ne yazık ki... Yalnızca Dilemekle kalacağız,aynı kaygı aynı üzüntüyle. Sevgiyle.

kırıkkalp 
 20.11.2012 19:25
Cevap :
Ben de sizin gibi kaygılar içindeyim.Umarım herşey korktuğumuz gibi olmaz.Sevgiler  20.11.2012 19:58
 

Tüm Dünya çocuklarına, barışçıl, yaşanır, insan haklarına ve çocuk haklarına saygılı, mutlu huzurlu bir dünya ve uluslara sahip olmlarını diliyorum.Şahsen sözleşme Çocuk hakları filan yok yok. BAHSEDİLEN SÖZDE SÖZLEŞMELER HAKLAR HAVLARDA UÇUŞUYOR.Hunharca katledilen, ırzına geçilen çocukların hakları niçin korunmadı? Selam ve evgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 20.11.2012 18:28
Cevap :
Çok haklısınız Nahide Hanım, Ben de çocuk Hakları,Kadın Hakları, İnsan Hakları falan olduğuna inanmıyorum.İnsanın insana yaptığı kötülükleri hiçbir canlı türü birbirine yapmıyor. Bunu görmek için sabah gazetelere 5 dk bakmak yeterli.Sevgiler ,Saygılar  21.11.2012 8:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster