Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '08

 
Kategori
Sınavlar
Okunma Sayısı
1736
 

2006 Askeri Okullar Türkiye 3. sü Alim Kalyoncu'nun başarı sırrı

OKS TOKAT İL 2. VE ASKERİ OKULLAR SINAVI TÜRKİYE 3. İBNİ KEMAL İLKÖĞRETİM OKULU VE SELÇUK FEN DERAHENESİ ÖĞRENCİSİ FEYZULLAH ALİM KALYONCU “ HEDEFİMİ YILLAR ÖNCE BELİRLEDİM VE BU BENİ SENELERCE MOTİVE ETTİ”

Feyzullah Alim Kalyoncu Tokat'tan 7235 kişinin girdiği OKS sınavında 7233. kişiyi geride bırakarak Tokat il 3. oldu ve bu başarısı ile Askeri Okullar Sınavı'nda ülke genelinde 3. olarak başarısını perçinledi. Hedef belirlemenin önemini Alim kardeşimizin başarısında daha iyi gördük. Onu, ailesini, okulunu, dershanesini candan tebrik ederim.

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız Feyzullah Kardeşim* Hangi okulları tamamladınız ?

F ALİM KALYONCU- 1992 yılında doğdum. İbni Kemal İlköğretim Okulundan mezun oldum. İlköğretim 4. ve 5. sınıfını ise İstanbul da özel okulda okudum.

SORU- Bize OKS ve bu sene girdiğin sınavlardaki başarından bahseder misin ?

F ALİM KALYONCU –OKS den önce yapılan Askeri okullar sınavında Türkiye 3. sü oldum. OKS de ise Tokat 2. si oldum.

SORU- Bize ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede okur? OKS başarınıza ne gibi katkıları olmuştur*

F ALİM KALYONCU- Anne ve babam doktor.Annem ve babam benim her şeyim. Onlar bu yollardan daha önce geçtikleri için tecrübelerinden her zaman faydalandım. Dershanemizin verdiği proğramlar dahilinde kontrolden motivasyonuma kadar her şeyimden ilgilendiler. Onları çok ama çok seviyorum. Annem ve babam doktor olmalarına ve çok meşgul olmalarına rağmen benimle ilgilenmekte kusur etmediler. Kardeşlerimde benden büyük oldukları halde ders çalışmama engel olmadılar hiçbir zaman.

SORU- Başarınızda dershane, okul, arkadaş gibi yakın çevre faktörlerin ne gibi etkisi oldu Alim kardeşim?

A ALİM KALYONCU- OKS yi kazanmak istiyordum ama dershane seçiminde kararsızdım. Sonunda Selçuk fen Dershanesinde karar kılarak çalışmaya başladım. Geçen sene de OKS İl 1. Sİ Ömer Faruk Özarslan Selçuk Fen Dershanesinden çıkmıştı. Dershane OKS de tecrübeli ve yeterince test olduğu için her türlü donanıma sahipti.Döküman, etüd çalışmaları, deneme sınavları. Rehber hocamız daima bizi kontrol ederek grafiklerimizi çıkardı. Bence en büyük etkende bu oldu. Dershanede her öğrencinin rehber hocası bulunuyordu. Bizim hocamızda bizden çok şeyler bekliyordu. Tokat dışına çıkarak başka illerde deneme yaptığımız bile oldu. Samsun, İstanbul ve Ankara’da OKS ye hazırlananlarla sürekli olarak görüş alışverişinde bulunduk. Ayrıca Selçuk FEN Dershanesinin öğrencilere olan sevgisi ve sosyal aktivitelerle bizim çok güvenli olmamızı sağladı. Dershanedeki kendi sınıfımızdaki arkadaşlarımızla maçlar yaparak stres atmaktaydık. Hocamız kaleye geçerek gol atmamıza izin vermemekteydi. Arkadaşlarımla da iyi geçinmek tabii ki benim yararıma olmaktaydı. Aradığımda hemen yanıma gelmekteydiler.

SORU- Arkadaş seçimine dikkat eder misiniz ? Bunun OKS de size ne faydası oldu Alim Kardeşim ?

F ALİM KALYONCU- Okulumdaki ve dershanemdeki arkadaşlarım zaten başarılı olan öğrencilerdi. Bence tüm işi çalışmak olan bu arkadaşların kötü olması mümkün değil. İnsan arkadaşını kendisine çalışma sevgisi aşılayacak insanlardan seçmeli.

SORU- Kitap okumakta mısınız ? Kitap okumanın Size OKS ve hayatta ne gibi faydaları oldu ?

F ALİM KALYONCU – Kitap okuma alışkanlığım önceden yoktu. Ama dershane öğretmenlerim sayesinde anladım ki OKS de Türkçe ve Biyoloji sorularının yararı olacağını düşünerek okumaya başladım.

SORU- Sınav kaygısı ve stresi yaşadın mı nasıl aştın ?

F ALİM KALYONCU – Her öğrenci gibi bende özellikte başlarda ve özellikle son OKS haftasında stres yaşadım. OKS stresini de bol denem sınavı yaparak atmaya çalıştık. Özellikle dershanemi bu noktada başarılı bulmaktayım. Bol Deneme yaparak bizi OKS ye çok iyi hazırladılar.

SORU- OKS ye ne zaman çalışmaya başladınız ?

F ALİM KALYONCU – Babam zaten bana 5. sınıftan itibaren çalışmayı öğütledi. Önüme de hedef koydu.O zamandan beri Türkiye’de OKS de derece yapabileceğime babam sayesinde inanmaya başladım.Bu nedenle hedef belirledim. 8. sınıfa geçince planlarım dahilinde derslerimle beraber hedeflerime ulaştım.

SORU- Hangi okulu kazandınız.Bu başarınızla ilerde ne olmayı arzulamaktasınız?

F ALİM KALYONCU- Özel Samanyolu FEN Lisesini kazandım.İlerde olimpiyatlarda derece yapmayı arzulamaktayım.

SORU- OKS de rehberlik ve motivasyonun ne önemi var sizce Alim Kardeşim?

F ALİM KALYONCU- Devamlı ders çalışmak bizleri sıkacağı için bizi motive edecek birileri olmalıydı. Annem babam ve dershanedeki öğretmenlerimin sayesinde bu sıkıcılıktan kurtuldum. Artık sınavlara hazırlanmak benim bir zorunlu işim gibi geldi.Buna inandım. Kendime hedef koyduğumda ve bu hedefime doğru ilerlediğimde motive olmaktaydım. Arkadaşlarla beraber kısaca da olsa stresimi azaltmıştı. Hedefim büyük olduğundan devamlı olarak onu düşünmekteydim. Onun verdiği sevinç ve heyecan beni çalışmaya motive etmekteydi.

YORUMU – Çok insan hedef belirlemenin önemini bilmeyerek ona inanmayarak çalışmamaktalar ve hep çalışmayı son güne bırakmaktalar. Hedef belirleyerek hayatında başarılı olmuş anne ve babalar da çocuklarına telkinde bulunarak ama asla onları sıkmayarak onları başarıya motive edebilirler.Çok başarılı bir arkadaşım hayatta hep başarılı bir arkadaşım bana bu yıl ana okuluna başlayacak olan kızının diş hekimi olmak için şimdiden hedef belirlediğini anlatınca önce hedef belirlemeyi de çok abartmış zannettim.Ama anne ve babasını ve kızı düşündükçe insanın hedef belirlenmesinin önemini ve ana okulundan itibaren hedef belirlemesinin insana ne kadar yaşama sevinci ve mutluluğu sağladığını görünce hedef belirleyen insanların daha başarılı olacağına bir kez daha inandım.

TURAN YALÇIN TOKAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1083
Toplam yorum
: 342
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1520
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster