Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '08

 
Kategori
Sınavlar
Okunma Sayısı
1438
 

2008 OKS de tercihte bulunacaklara Sedat Delioğlu tavsiyeleri

2008 OSK DE TERCİHTE BULUNACAKLARA TOKAT BİLİM DERSHANESİ REHBER ÖĞRETMENİ SEDAT DELİOĞLU UYARILARI : “ BU SENE PUANLAR HAYLİ ARTTI . TERCİHTE BUNLARA DİKKAT ETMELİSİNİZ “
SORU – Merhaba Hocam, İyi Çalışmalar. OKS sınav sonuçları açıklandı. Bu konuda neler düşünmektesiniz ?

SEDAT DELİOĞLU- Ülkemiz genç nüfusu fazla ve işsizlik oranı buna paralel olarak yüksek bir ülkedir. Bu yüzden nitelikli işgücüne her ülkeden daha fazla ihtiyaç duyan bir ülkedir.

Nitelikli iş gücü iyi bir eğitimden geçer. İyi bir eğitime sahip olmanın basamaklarından biri de iyi bir lise eğitimidir. Fakat tek koşul da bu değildir.

OKS sınavında başarılı olmak işinizi kolaylaştırabilir. Fakat bu sınavda başarısız olmakta hedefinizin sonu değildir. Olamaz da…

Sınavda istediği başarıyı gösteren öğrencileri kutluyorum. Bu sınavda başarı gösteremeyen öğrencilere ise bundan sonraki hayatlarında daha fazla gayret göstermeleri gerekmektedir. Onları da bundan sonra gösterecekleri başarılardan dolayı şimdiden kutlamaktayım.

SORU- Bu sene sizce sınav nasıldı ?

SEDAT DELİOĞLU- 2008 OKS de öğrenciler 2007 yılına göre hatta 2006 ve 2005 yılarına göre daha başarılı olmuşlardır. Oldukça iyi netler ve puanlar elde etmişlerdir.

Bu durumda sıralamalar oluşturulduğunda , geçen yıl (2007) de % 22 lik bir dilim 180.000 sıralama civarında olan bir öğrenci 292 puan alabilmiştir.

Bu yıl (2008) da yaklaşık olarak aynı dilimde yer alan (%22) bir öğrenci 185.000 civarında sıralamaya girmiş ve 325 puan almıştır. 33 puanlık bir artış olmuştur. Bu durum çeşitli puan aralıklarında 40 puanı almıştır.

Özetle tercihlerinizi yaparken puana göre yapılacak bir karşılaştırma yanıltıcı olur.

En doğru tercih sıralamalarını dikkate almakla yapılacaktır.

Başka deyişle her bölümün geçen yılki taban puanına 30_40 puan ekleyerek puanınızı karşılaştırabilirsiniz .

SORU- Puan türleri ne demek Hocam ?

SEDAT DELİOĞLU- Fen Liseleri ve Sağlık Meslek Liseleri tercihinizde MF puanınızı diğer okulları tercihinizde ise TM puanınızı kullanacaksınız .

SORU- Sınav sonuçlarına İlköğretim Başarı puanı eklenecek mi ?

SEDAT DELİOĞLU-Sınav sonuçlarına İlköğretim Başarı puanı yani diploma notu dahil edilmiştir. Başka bir hesaplamaya da gerek yoktur.

SORU- Düşük puanlı bir Anadolu Lisesi yazsak daha sonra başka bir yere geçebilecek miyiz ? diye soranlara neler anlatacaksınız ?

SEDAT DELİOĞLU- Bir okuldan başka bir okula nakil olabilmek için sınavı kazandığı sene öğrencinin puanının nakil gelmek istediği okulun taban puanından yüksek olması gerekmektedir.

SORU- Hocam son olarak bu sene OKS de tercih yapacak olanlara başka neler anlatacaksınız ?

SEDAT DELİOĞLU- Son olarak söylemek isterim ki ; Öğrenciler gidecekleri okulların türlerine dikkat etsinler. Örneğin Hukuk isteyen bir öğrencinin puanı Fen Lisesine yetiyorsa, orayı yazamazsın. Çünkü orada T Bölümü yok veya Sosyal Bilimler Liselerinde sayısal bölüm yok.

Kontenjanlardaki değişmeler , pansiyon durumu da tercihte bulunurken dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Bir başka konu da puanım oraya yetmiyor diye, istediği okulu yazmaktan çekinmesinler.2. Yerleştirme var. 20 tercihi de doldurmaya çalışsınlar.

Teşekkür eder, öğrencilerinize hayat boyu başarılar dilerim.

TURAN YALÇIN-TOKAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

2 yııllığa yatay geçiş yapanların tercih yapması sözkonusumu yoksa sadece okula kaydolmak yeterlimi?

gönül kral 
 24.07.2008 16:38
 

lütfn cvp yazın

gönül kral 
 24.07.2008 16:22
 

slm ben bu yıl u.köprü s.m.lisesinden mezun oldum ve 2 yıllık üniversiteye yatay geçiş yapmak istiyorum.tercihlerin başladığı söyleniyo ben üniversite sınavlarıma girmediğime göre ter cih yapmama gerek varmı ?????lütfen yardım edin sadece okula kaydolmaya gitsem olmazmı? benim tercih yapma şansım yokmu

gönül kral 
 24.07.2008 14:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1055
Toplam yorum
: 338
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1503
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster