Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '08

 
Kategori
Sınavlar
Okunma Sayısı
8747
 

2008 OKS tercih yapacaklara rehber Serdar Özgüven tavsiyesi

2008 YILI OKS TERCİHİNDE BULUNACAK ADAYLARA TAVSİYELERDE BULUNAN TOKAT SELÇUK FEN DERSHANESİ REHBER ÖĞRETMENİ SERDAR ÖZGÜVEN : “ TERCİHTE MUTLAKA BİR UZMANDAN YARDIM ALINMALIDIR” DEDİ.

2008 yılı OKS de tercih maratonunun başladığı şu günlerde Tokat Selçuk Fen Dershanesinin değerli rehber öğretmeni Serdar Özgüven beyefendi ile tercih konusunda veliler ve öğrencilerin nasıl davranacağı konusunda yaptığımız röportajı sizlere sunmaktan onur duymaktayız

SORU – Hocam 2008 yılı OKS sonuçları ne zaman açıklanacak? Tercih süreci ne zaman başlayacak ? Adaylar nasıl tercih yapacaklar? Bu konuda bize geniş açıklamalarda bulunur musunuz ?

SERDAR ÖZGÜVEN- Sınav sonuçları 11.Temmuz.2008 tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr/ ile http://www.oges.meb.gov.tr/ adreslerinden ilan edilecektir.

Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

Sınav sonucunda , adayın her alt testine ait doğru , yanlış ve boş sayıları ile 100-500 puan aralığına dönüştürülmüş standart puanları yer alacaktır. Adayın alt testlerdeki ham puanlarının ortalaması 0.5 puanın altında ise bu aday için standart puan hesaplanmayacaktır. Bu adayların sınav sonuç belgesinde testlerin sadece doğru, yanlış ve boş sayıları yer alacak, başka herhangi bir puan yer almayacaktır.

Okul müdürlükleri internet adreslerinden sınav sonuç belgesinin çıktısını alacak , onaylayıp mühürleyerek imza karşılığı adaylara verecektir.

Aday, okul tercihlerini sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra internet üzerinden yapacaktır. Tercih ve yerleştirme işlemleri ile ilgili ayrıntı açıklamalar “2008 OKS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda” yer alacaktır.

2008 Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına (8. sınıf) başvuran adayların sınav sonuçları 31.Temmuz.2008 tarihinden sonra yayınlanacaktır.

Polis Koleji Aday Tespit Sınavı Sonuçlarının duyurulması ile ilgili esaslar “ Polis Koleji Aday Tespit Sınavı Kılavuzu”nda yer almaktadır.

Merkezi sistem sınavıyla öğrenci alacak özel okullar sınavına başvuran adayların sonuçlarının duyurulması ile ilgili esaslar “ Özel Okullar Sınav Kılavuzu”nda yer alacaktır.

Sınav kılavuzlarının tümü http://www.meb.gov.tr/ ile http://www.oges.meb.gov.tr/ adresleri ile ilgili kurumların web sayfalarında yayınlanmaktadır. Ayrıntılı açıklamalar 2.Temmuz.2008 tarihinde Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzunda yayınlanacaktır.

Adaylar toplam 20 okul tercih edebilecektir. Ancak geçmiş senelerdekinin aksine 2. defa tercih yapılmayacaktır. 11-18 Temmuz tarihleri arasında öğrenci tercihlerini velileri ve okul müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirebilecektir. Tercih onaylama işlemi bittikten sonra tekrar düzeltme hakkı olmayacaktır.

2008 OKS sorularının çok kolay olması , öğrencilerin net sayılarının arttığını göstermektedir. Bu nedenle tercih aşamasında çok dikkatli olmalıyız. Muhtemelen puanlar artacak. Tercih yaparken okulların 2007 OKS deki başarı puanları değil de, Öğrencilerin başarı sırasına göre tercih yapmaları gerekecektir.

SORU- Hocam bu kritik tercih maratonunda , OKS adayının anne ve babası çocuğuna karşı nasıl bir davranış içerisinde olmalıdır ?

SERDAR ÖZGÜVEN- Ailelerin çocukları üzerindeki psikolojik etkisi çok büyük. Sınav sonuçları açıklanacağı ana kadar ve özellikle sonuçlardan sonra öğrenci ile diyaloglar iyi olmalıdır. Sonuçta olay gerçekleşmiş, olay uzun bir süreç olan hazırlık aşamasını tamamlamış, sınava girerek noktayı koymuş. Aileler bu aşamada çocuklarını desteklemeli, takdir etmeli ve sonuç kötü de olsa hesap sormamalı. Öğrenci sonuçta bu tercih sürecinde rahat bırakılmalıdır. Özellikle beklenen düzeyde başarılı olamayan öğrencilere karşı hassas davranmalı , sağlıklı bir ilişki içerisinde olmalıdır

SORU- Tercih döneminde aday ve aile kimlerden yardım istemelidir ?,

SERDAR ÖZGÜVEN- Tercih yaparken mutlaka uzman birinin , rehberin olması lazım. Öğrenciye yol gösterecek uzmanlar, rehberler, okullarda ve dershanelerde mevcut. Selçuk Fen Dershanesi olarak Tokat’ta tüm öğrencilerimize yardım etmeye hazırız. Özellikle 2008 OKS de netlerin beklenenden yüksek olması ve okulların taban puanların yükselmesine neden olacağı gözlemlenmektedir.

SORU – Adaylar tercih yaparken en çok neye dikkat etmeliler ?

SERDAR ÖZGÜVEN- Adaylar tercih sırasına dikkat etmeli. Tercih edeceği okulun 2007’deki taban puanı yerine başarı sırasını dikkate alarak tercih yapmalı. Tercih için ikinci bir hakkın olmaması , yapılan yanlışın telafi edilemeyeceği anlamına gelmektedir.

SORU - Hocam istediği yeri kazanamayan adaylar bundan sonra neler yapmalılar ?

SERDAR ÖZGÜVEN- OKS sonuçta iyi bir liseyi kazanmak için bir aşama. Önemli olan adayın bundan sonraki süreci. Önünde 4 yılı altyapısını gerektiren ve adayın geleceğine yön veren önemli bir sınav daha var. ÖSS. Ümidimizi kaybetmemeli, karamsarlığa düşmemeliyiz.

SORU- Bu aşamada, yani istediği okulu kazanamayan çocuklarına karşı anne ve babalara ne gibi görevler düşmekte ?

SERDAR ÖZGÜVEN- Anne ve babalar , başarılı olmayan çocuklarına karşı dikkatli davranmalı .Yapılacak yanlış bir davranış, söz kapatılması güç yaraların açılmasına sebep olabilir.

SORU- Hocam 2009 da getirilen ve bu yıl ilk defa 7. sınıflara uygulanacak olan SBS ile OKS arasında en önemli farklar neler ?

SERDAR ÖZGÜVEN- Bu konu çok geniş. SBS ile OKS arasında bir çok fark sıralayabiliriz. Ancak bunların en önemlisi SBS’ nin üç aşamadan oluşması , iyi bir alt yapının oluşması ve sürekli 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda öğrenciyi çalışmaya yöneltmesi bunlardan bazıları.

Teşekkür ederim Serdar Bey, bizi ve okurlarımızı aydınlattınız.

TURAN YALÇIN-TOKAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

en soruyu ben yazmıştım da yanlış yazmışım puanım 341 ama yüzdelik dilim doğru ayrıca lütfen yorum yapın yardım edin.....

nnnn nnnnnn 
 12.07.2008 20:47
 

ben oks de 431 puan yaptım ve yüzdelik dilim %20 bi anadolu lisesine yerleşmek istiyorum lütfen yardımcı olun.....

nnnn nnnnnn 
 12.07.2008 18:10
 

hocam tahminen bu sene puanlar ne kadar artar ve sonuçlar açıklandığı gün taban puanlar yayınlanacakmı

tuna tuna 
 07.07.2008 8:44
Cevap :
www.tokatgazetesi.com sıtesıne gırerek umutcan umut köşe yazıları tıklayarak orada sorarsanız serdar bey cevaplayacak sorularınızı  08.07.2008 12:53
 

hocam sonuçlar açıklanınca okul bize ek puan verekmi_?

can yakut 
 06.07.2008 10:36
Cevap :
www.tokatgazetesi.com a gırerek köşe yazıları umutcan umut u tıklarsanız ılgılı röportaj orada da var serdar bey cevaplayacak sorularınızı selamlar  08.07.2008 12:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1100
Toplam yorum
: 347
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1524
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster