Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
608
 

2010'a girerken, ortalık toz duman

2010'a girerken, ortalık toz duman
 

Geçen yılı, “eski yıla at bir çentik diyemiyorum” la bitirdim. “Dün dünde kaldı artık yeni şeyler söylemek gerek cancağızım” özlü deyişini gönül rahatlığıyla söyleyemeden bu yıla başladık. Yılların önündeki çentikler, 2009 yılı için yine (?) oldu. Ne çok birikti bu soru işaretleri, hani bir yılda (OK) koyabilseydik yılımızın yanına…nerdeee?

Hızla birinden diğerine atladığımız ve “aaa bu yıl da bitti, ne çabuk geçti” dedirten, tıka basa anlamsızlıklarla doldurduğumuz 365 gün bitiyor… Yine koskoca bir yıl tükendi.

Yok… ya giden yılların hesabını kapatma yöntemimizde bir yanlışlık var ya da yıllar artık hesap dinlemez oldu… Anladım ki yaşamın çapı çarpanı, yüzölçümü yokmuş veya çentikler yalama olmuş, tutmuyor.

Al kişisel yaşamı vur Türkiye’nin genel görüntüsüne…farklı mı sanki? Şu rezilliklere baktıkça, gördükçe, ne hesap ne kitap kalıyor… iç karartıcı, umutsuzluk, kavga, nefret dolu bir Türkiye. İnsanların gözlerinden ateş çıkıyor, gölgesiyle bile kavgalı. Sıkış tıkış bir Türkiye…off nefes almak bile ne kadar zorlaştı. Türkiye’de insanın kendisi de bilinci de karmançor ve bulanık.

İnsan tanımımızın önüne eklenen sıfatlarla bir “şeyiz”…kimliklerimize göre hak veya hukuk sahibiyiz. Eşit vatandaşlıkmış…geçiniz. Duygularımız, düşüncelerimiz, yaşam beklentilerimiz, hayallerimiz, umutlarımız…bu vasıflara göre değerlendirilmeyeli çok zaman oldu veya hiçbir zaman olmadı.

Çünkü bu memlekette insanın adı yoktur…niyet öyle gibi görünse de hiçbir şey sadece “insan” kimliğiniz için yapılmaz. Onun için de her şey eğritidir. Ekonominiz de , siyasetiniz de, siyasetçiniz de , yasalar da, devletiniz de, demokrasiniz de…bu memleketde “sadece insan” için hiçbir karar alındığı ve uygulandığı görülmemiştir…öyle söylerler, atarlar, tutarlar ama önce insan anlayışı ile değil, önce “ben” anlayışıyla. Bu anlayışı her kesimde, her kademede farkedebilirsiniz.

Bu nedenle tüm yaşantınız da ipotek altına altına alınmıştır. Özgürce düşünemezsiniz, özgürce hareket edemezsiniz, hemen çevrenizi toplum gardiyanları sarar. Sadece kimliklerinize atıfta bulunarak yargılarlar, cezanızı keserler…çünkü siz, her karşınızdaki için tanımlarınızla bir “şey” sinizdir ve bu tanımız karşınızdakine ters ise anında yok sayılırsınız.

Sevmeyi beceremeyen insanların memeketiyiz biz, hükmetmeye meyilliyiz…Hükmederek kendimizi “insan” statüsüne sokmaya çalışır, böylece varlığımızı ebedi kıldığımızı sanırız…ne büyük yanlış!

2010 yılına girerken, 2009’un hesabında ayrışmış, yabancılaşmış, hoş görüsüz, ön yargılı ve bir diğerine düşman insanları ile bir Türkiye görüntüsü var, haliyle umutsuzluk da var…

Nasıl olmasın ki? Tüm dünyanın mezarlıklarını genç ölülerle doldurduk, kimi kim vurduya gitti, çoğu da yaşayan bir ölü haline geldiler…

Yeni yıla girerken, buralarda hava fırtına, yağmur,sel…ortalık toz duman, sizin oralarda da öylemi?

Bekleyelim bakalım baharı…kim bilir güneş belki yürekleri yeniden ısıtır?

“Çıkmayan candan umut kesilmez” demiş eski insanlar…vardır belki de bir bildikleri.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Beran çizdiğin ve benimde büyük ölçüde katıldığım tablo gerçekten berbat ve ürkütücü. Belli ki işimiz allaha ve herhalde yeni bir tufana kaldı. Yalnız benim anlamadığım bir şey var. Senelerdir laiklik diyoruz, bilimsellik diyoruz, demokrasi diyoruz, cumhuriyetimizin kazanımları falan fıstık diyoruz da bütün bu yere göğe sığdıramadığımız kutsallıklar sonuçta işimizin bildiğimiz emektar allaha kalmasına engel olamıyorlarsa ne işe yarıyorlar? Acaba diyorum, biz hep dandik tanrılara tapıyoruz da onun için mi onlardan bir hayır görmüyoruz ve işler böylesine ters gidiyor? Ne dersin? Bu arada ben baharı beklemiyorum, yılbaşını bekliyorum. Biraz içersem yüreğim yeterince ısınır. Selamlar ve sevgiler

Matilla 
 29.12.2009 0:50
Cevap :
Yıl içinde, yılı sürerken o hehüylanın içinde anlamıyorsun ama her yılın sonunda kendimle mutlaka hesaplaşırım, eğrilerim, doğrularım saçılır ortaya...2009 kendim için çok da kötü değildi hatta güzel gelişmeler bile oldu ancak Türkiye'ye baktığımda, insanımıza baktığımda olumsuzluklar çok fazla. İşi allaha bırakmak değil ama öyle durumlar oluyor ki ümitsizlik ve yeis, bilinçaltına yerleşiyor...sonra da bi şekli ile dışa vuruyoruz. Bence senin yüreğin içmeden de sıcak:)...du bakalım 2010 da neler olacak...teşekkürler, sevgiler  29.12.2009 13:23
 

İdare etmek lazım cancağızım derse!!

Ahmet Balcı 
 28.12.2009 23:02
Cevap :
Neyse senin için verimli bir yıl oldu...Mister Blog abim:)))  28.12.2009 23:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2230
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

bir ters, bir düz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster