Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '10

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
559
 

2010 Yılında Kooperatifçilikteki Gelişmeler

2010 Yılında Kooperatifçilikteki Gelişmeler
 

2010 yılı dünyada son yıllarda yaşanan global krizin ağırlaştığı bir yıl olmuştur. Krizden tüm sektörler büyük ölçüde etkilenmiş, finans sektöründe başlayan kriz büyüyerek üretimi, iç ve dış ticarete zarar vermiştir. Tüm ülkeler kriz karşısında çok ciddi tedbirler almak zorunda kalmışlardır. 21 yüzyılda doruğa çıkan globalleşme çerçevesinde serbest piyasa ekonomisi ile şekillenen dünya ekonomisi, birçok ülkede siyasal ve ekonomik dengeleri altüst etmiştir.

Bu sürecin başlangıcında globalleşmenin olumlu yüzü ülkelerin ekonomi gündemlerine getirilmiş, özelleştirme adına ülkemizde birçok kamu kuruluşu elden çıkarılmış, yok edilmiştir. Piyasa adeta özel sektörün insafına terk edilmiştir. Özel sektörden ve özelleştirmelerden mucizeler beklenmiştir. Başlangıçta dünyayı saran pembe tablo karşısında toplumun büyük bir kesimi bu sürecin olumsuzluklarını görmemiştir. Karşı çıkanlar ise görmemezlikten gelinmiş ve seslerine kulak verilmemiştir. Öyle ki dünyadaki bazı ulusları örgütler bile bu sürecin aleti olmuşlardır.

Ancak 2010 yılına gelindiğinde globalleşmenin olumsuz etkileri ortaya çıkmaya başlamış, bu kez yıkım hızla dünyaya yayılmıştır. Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere global şirketler birer birer bu ölçüsüz yayılmanın altında kalmışlar ve dünya ekonomisine ve sosyal politikalarına zarar vermişlerdir. Bir zamanlar her şeyin özelleştirmesini savunan ve bu yönde her yolu deneyen bu ülkeler kendi ülkelerinde şirketleri bir ölçüde devletleştirmekten geri durmamışlardır.

Gelişmiş ülkelerde dahi birçok insan işlerini kaybetmiş ve yoksulluklaşmış, tabii geri kalmış ve gelişmekte olan ülkeler de de yoksulluk ve açlık artmıştır. Özetle globalleşme ve serbest piyasa ekonomisi dünya refahı için fayda sağlamaktan çok zarar vermiş ve beklenen ekonomik gelişmeler gelişme sağlanamamıştır. Global kriz yoksulları daha da yoksullaştırmıştır.

Tabii ki bu süreçten ülkemizde payını almıştır. 1980 yılından bugüne kadar birçok kamu kuruluşu taşıdığı önem ortada iken özelleştirilirken, kooperatiflerinin gelişmesine yeterli destek verilmemiştir. İşte böylesi zor bir süreç içinde 2010 yılında kooperatifçilikteki gelişmeleri dünya ve ülkemiz için ele alacak olursak; 2010 yılında kooperatifçilikte dünyadaki gelişmeleri değerlendirdiğimizde; En önemli gelişme 2009 yılı sonunda Birleşmiş Milletlerin (BM) 18 Aralık 2009 tarihinde yapılan 64. Genel Kurulunda alınan karar doğrultusunda, kooperatiflerin sosyal gelişmedeki ve yoksulluğun giderilmesi ve gelir adaletinin sağlanmasındaki rolünü desteklemek amacıyla 2012 yılının Uluslararası Dünya Kooperatifler Yılı ilan etmiştir.

BM bu kararı ile kooperatif iş modelinin ekonomik ve sosyal kalkınma da oynadığı temel rolü dünyaya duyurmuştur. Hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerde insanların ekonomik ve sosyal kalkınmalarında kooperatifleşmenin desteklenmesi ve özellikle yoksullukla mücadelede kooperatifçiliğin aktif rol alabileceği ortaya konmuştur. BM kararı ile tüm hükümetleri kooperatiflerin gelişmesi için daha destekleyici bir ortam yaratmaları ve özellikle kapasite artırımı için finans sağlama konusunda çağrıda bulunmaktadır.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon kooperatifçiliğin uluslararası toplum için önemli olduğunu kooperatiflerin sosyal sorumluluklarını yerine getiren ve ekonomik canlılık getiren örgütler olduğunu belirtmektedir. http://social.un.org/coopsyear/national.shtml

Uluslararası Kooperatifler Birliğinin (ICA) Başkanı olan İngiliz kooperatif hareketinin lideri eski parlamenter Pauline Green yaptığı açıklamada “BM’nin 2012 yılını Uluslararası Kooperatifler Yılı ilan etmesi, tüm kooperatifçilik hareketinin tam olarak anlaşıldığını gösteren bir olaydır. Bugünlerde sorgulanmakta olan geleneksel kapitalist modelle karşılaştırıldığında kooperatif modelinin daha iyi bir seçenek olduğu ve iş için daha sürdürülebilir bir temel sunduğu görülmüştür.

Kooperatifleri diğer modellerden ayıran en önemli özellik, kooperatiflerin küçük veya büyük işletmeci olup olmadıklarına bakılmaksızın, demokrasi, dayanışma, eşitlik, sorumluluk ve işbirliği değerlerini paylaşarak her ortak için en iyi hizmeti sunmasıdır.” Demiştir.

ICA eski Genel Müdürü olan ve dünyanın önemli kooperatif liderlerinden biri olan Iain Macdonald, son yapılan ICA Genel Kurulunda yaptığı konuşmada BM’ın kararının kooperatifçilik için önemli olduğunu belirterek, kararın zamanlaması itibariyle Dünya’da farklı iş modelleri olduğu ve küresel ekonomide herkesin birlikte çalışması gerektiği açıklamıştır. Konu ister ekonomik krizle başa çıkmak olsun, ister iklim değişiklikleri veya gıda güvenliği olsun, kooperatifler bu konularda gerçek çözüm fırsatları sunan modeldir diye ifade etmiştir. http://www.ica.coop/publications/pressreleases/2009-12-18-int-year-coops.pdf

2010 yılının Türk kooperatifçiği açısından çok iyi bir yıl olduğunu söylememiz güçtür. BM’nin kooperatifler konusunda gördüğü gerçek ülkemizde bazı çevrelerce hala görülmemektedir. Kooperatiflerin dünyadaki sosyo-ekonomik gücü göz ardı edilmektedir. Bilinmesi gereken bir gerçek Türkiye Milli Kooperatifler Birliği ve çatısı altında bulunan örgütlerin dünyayı yakından takip ettikleridir. Türk Kooperatifçileri Uluslararası Kooperatifler Birliğinin (ICA) sektörel örgütlerinden başta gelenlerinden Uluslararası Tarım Örgütünde (ICAO) ve Uluslararası Konut Kooperatifleri Birliğinin yönetimlerinde yer almaktadırlar. Bizler bu gerçeği her ne kadar görmek istemesekte kooperatifler dünyada sosyal ekonominin lokomotifi ve koruyucusu olarak gücünü koruyarak geliştireceklerdir.

Dünyanın 2012 Kooperatifçilik yılını kutlamaya hazırlandığı bir dönemde ülkemiz gibi gelişmekte olan bir ülkenin dünyayı iyi takip etmesi gerekmektedir. Arzumuz 2011’in Türk kooperatifçiği adına başarılı bir yıl olması, kooperatiflerin ülke ekonomisine ve sosyal politikalarına olan katkısını artırması ve kooperatifçilikte dünyadaki gelişmelerin ülkemizde de yaşanmasıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 391
Toplam yorum
: 85
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 767
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster