Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
864
 

2011 Genel Seçimine Giderken -5

2011 Genel Seçimine Giderken -5
 

2011 seçimlerini geride bırakıyoruz. Önceki yazımda da yazdığım gibi sıralama değişmedi. %50 AKP, %26 CHP, %13 MHP. Benim tahminim, CHP ve MHP oylarının toplamı AKP yi geçeceği idi. Amaç meclisde daha dengeli milletvekili dağılımı olmasıydı. Amaç demokrasinin daha etkinleşmesiydi. Son oy oranları, AKP nin 326, CHP nin 135, MHP nin 54 milletvekili çıkardığını gösteriyor. 

Bu sonuçları irdelersek; 

AKP, 3. kez iktidar oldu. Bu başarıdır. R.T.Erdoğan'a cumhurbaşkanlığı yolu açılmış gözüküyor, ancak yeni anayasa için beklenen oyu alamamış oldular. 

CHP için başarı %30 a yakın almış olmasıydı. %26 fena değil. Yeni CHP in istediği gelişme için bir sene yeterli olmamış görülüyor. Bu çalışmalar bu şekilde devam ederse gelecek daha iyi olabilir. 

MHP, kanımca beklediği oyu aldı. Belki bir kaç puan fazla olabilirdi. Son bir aydır yaşanan gelişmelere bakıldığında sonuç iyidir. 

35 milletvekili çıkaran bağımsızlar da bence başarılı sayılmalıdır. Doğu sorunu önümüzdeki günlerde yine manşetlerde olacak gözüküyor. 

Beni bu seçimlerde en çok şaşırtan tablo, Karadeniz bölgesinin kullandığı oy oranı oldu. Sanırım tahminlerim bu yüzden tutmadı. 

İyisi ile kötüsü ile bir seçim daha geride kaldı. Türkiye, Cumhuriyet tarihinde yolculuğunda devam ediyor. Bakalım gelecek istasyona kadar neler olacak... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 484
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1626
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster