Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
208
 

2011 not defteri-112

ABD’nin Florida eyaletindeki bir hastanede organ nakli ameliyatının başarısız olduğunu düşünen bir hasta, kendisini ameliyat eden doktoru vurarak öldürmüş.

Geçen perşembe meydana gelen olayda Doktor Dimitri Nikitin, evine gitmek için otoparka indiği sırada hastası Nelson Flecha tarafından silahlı saldırıya uğradı. Fletcha’nın defalarca kurşun yağdırdığı doktor olay yerinde hayatını kaybetti. Flecha ise hemen sonra aynı otoparkta intihar etti.

Ancak Nelson Flecha’nın, doktorunu ameliyatının başarılı geçmediği düşüncesiyle öldürdüğü ortaya çıktı. Uzmanlar, dört çocuk babası Flecha’ya yapılan organ nakli ameliyatlarının çok başarılı olduğunu söyledi. Hastanın yanlış anlaşılma sebebiyle doktorunu öldürdüğü açıklandı.

Not defterim, teşbihte hata olmasın, ama iki asır önce, Batı dünyasının “Tanrı öldü” diyerek temellendirdiği vahşi kapitalizm, bugünlerde insanlığı intiharın eşiğine getirmiştir. Bir yanlış anlamayla kendisini tedavi eden doktorunu öldüren şahıs gibi, Batı dünyası da “Tanrı öldü” algısıyla hem kendine hem de insanlığa büyük acılar yaşatmıştır.

Doktorunu öldüren hasta, ameliyatının başarılı geçtiğini "ölünce" anlamıştır, ama öğrendiği bu bilginin kendisine bir faydası olmayacaktır. Dahası doktorunu öldürmüş olmanın verdiği acı da, bir başka ızdırap kaynağıdır.

Bu ızdırabı, duyup duymadığını bilmemiz mümkün değildir, ama uzmanların verdiği “ameliyatın başarılı geçtiği” bilgisi, yaptığı hatanın ne denli büyük olduğunu göstermektedir. Yanlış anlaması, doktorunu öldürerek katil olması ötesinde, hayatına da mal olmuştur.

Batı dünyası, er ya da geç bu hatasının farkına varacak ve yaklaşık iki asırlık sorunlarını çözmek için, Allah inancına ve de bu inancı gerçek anlamda temsil eden İslam’ın aydınlığına yönelecektir.

Bu elim olay, henüz daha aklını kaybetmemiş insanlara bir ibrettir. Doktoruna ve kendisine rahmet diliyorum. Onlar, Müslüman değil, rahmet okunmaz diyen softalara da, “siz kendi işinize bakın” Allah’ın işine karışmayın diyorum.

Saat: 10.11, 02.06.2011

Rıza Üsküdar

2 Haziran 2011/Eskişehir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3430
Toplam yorum
: 2176
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 574
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster