Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1478
 

2011 seçim sonuçlarının analizi

2011 seçim sonuçlarının analizi
 

Seçim Sonuçları Ilımlı İslami Liberalizmin Başarısıdır

AKP sadece altyapıda yaptığı işlerlerin yanı sıra sağlık alanında yaptığı iyileştirmelerle ve sosyal yardımlarla her iki seçmenin oyundan birisini almayı başardı.. 

AKP yandaşlarına sunmuş olduğu ekonomik çıkar ile oluşturmuş olduğu medya ve ekonomik gücünün seçmen iradesinin karartılması sayesinde sandığa yansıyan sonuç, AKP açısından bir başarı olsa da demokrasimiz açısından başarı olarak okunamaz. 

Yüzde %10 barajı , baraj altında kalan oyların sağ ve sol seçmen kutuplaşması sağlanarak oyların AKP’ye ve CHP’ye yönlendirilmesine yol açtı .. 

Özellikle 2007 seçiminde Demokrat Partinin % 5, 41 ‘lik oyu % 0, 65 gerilerken (%5, 41-0.65=4, 76 ) , Genç Partinin Oyu %3, 03 ‘lik oyu ve MHP’nin % 1 lik oyu , Saadet Partisinin 0, 34 AKP’yi % 46.47 ‘tan %49, 9’ye , diğer marjinal sol oylarla birlikte CHP’yi %20, 84 ‘ten %25, 9 ‘ a taşımış oldu.. AKP’nin Doğu ve Güneydoğu ‘da Anadolu’da ki oyları gerilerken. CHP’de doğuda Tunceli hariç oylarını artıramadı. CHP etkin olduğu Akdeniz ve Ege’de oy oranlarını koruyamamakla birlikte , ülke genelinde oylarını en fazla arttıran parti oldu. Milletvekili sayısı açısından en karlı parti CHP ve BDP olurken en zararlı çıkan parti başta MHP sonra da AKP oldu. 

Seçim sonuçlarından nasıl bir mesaj okuyabiliriz.  

1- AKP ulaşabileceği maksimum oy potansiyeline ulaşmıştır. 

2- İki seçmenden biri , AKP’nin, bundan sonra yapacakları için açık çek vermiştir. 

3- AKP’nin ılımlı İslami Liberalizm politikaları tutmuştur. 

4- MHP kemikleşmiş oy potansiyeline kadar gerilemiş olmasına rağmen , bütün olumsuzluklara ve çirkin saldırılara karşın baraj altında kalmayarak, yeni anayasa yapılmasında zorunlu olarak konuşulması gereken, bir parti olduğunu bir kez daha göstermiştir. 

5- MHP %1 lik kaybına rağmen , yaşamış olduğu büyük miktarda Millet Vekili kaybı , baraj altında kalan oyların oransal olarak monipilasyonlarla azalarak AKP ve CHP’ye kaymasının sağlanarak , bu oyların dağılımından MHP’nin yararlanmasının önüne geçilmiştir. 

6- MHP kendini anlatmakta geç kalmasına rağmen , sağ ve sol seçmenle empati kurmayı büyük oranda başarmıştır. Hem CHP, hem de AKP seçmenin büyük çoğunluğunun ikinci tercihi olabilecek konuma gelmiştir. 

7- Referandumda, MHP seçmenin büyük oranda evet verdiği, söyleminin yalan olduğu ortaya çıkmıştır. 

8- Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti nitelikleri ile koruyan kollayacak olan % 13 ‘lük kemikleşmiş bir potansiyelin MHP ‘de var olduğu tescillenmiştir. 

9- CHP ‘de sol oyları, Doğu ve Güneydoğu hariç büyük oranda kendinde toplamayı başarmıştır. 

10- CHP 2011 genel seçiminde oylarında % 5 ‘lik artışa rağmen, %20, 5 Millet Vekili artışı ile 112’den 135’e ulaşarak Millet Vekili sayısını maksimize etmeyi başarmıştır.. 

11- BDP etnik oylarını %1, 5 artırmasına karşın , Millet Vekili sayısını 19 Millet Vekilinden 36’ ya çıkarak %112 ‘lik blok oylarla artış sağlamış oldu. 

12- BDP , Kürt sorununu PKK ‘nin istekleri doğrultusunda yönlendirecek kadar güçlü bir konuma gelmiş oldu.. 

Seçim sonuçları AKP’nin halka sunduğu vaatlerini kolayca yapması konusunda , seçmen AKP'nin elinin oldukça güçlendirilmiştir. Yeni anayasa yapılması konusunda MHP'yi baraj üstüne taşıyarak, AKP'yi bu konuda serbest bırakmamış oldu. Ekonomi ve Dış politika konusunda güçlü onay verilmiş olmasına rağmen, sürekli artan Dış açık, politik öncelik kazanan Kürt sorunu , ilk anda ve ivedilikle AKP iktidarının çözmesi gereken sorunlar olacaktır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Analizlerinize bende katılıyorum. Selamlar...

Mesut KARİP 
 17.06.2011 12:31
Cevap :
Teşekkürler ..Arkadaş.  17.06.2011 15:56
 

%10 barajının kalkması gerekiyor bence. Bu baraj olmasaydı AKP'nin milletvekili sayısı daha da azalırdı. Bazı sol oylar BDP nin kurduğu çatıya gitmezdi. Ayrıca AKP daha mantıklı çizgilere dönerdi. G.doğu söylemi değişirdi diye düşünüyorum. Umarım yeni gelişmeler vatan için aydınlık sabahlar getirir. Bunu sadece umabiliyoruz şu an için...

yeşilsoğan 
 13.06.2011 22:43
Cevap :
%10 barajı 12 Eylül yönetiminin getirdiği bir şeydi. Sistemin kendi ayağına ateş etmesidir.  14.06.2011 11:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 2762
Kayıt tarihi
: 31.01.09
 
 

Emekli uzman öğretmenim. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü ve A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster