Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Ana rahmi beyin varsa olur doğum

http://blog.milliyet.com.tr/ruskudar

19 Temmuz '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
163
 

2012 not defteri-63

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 8 Ekim 1996 tarihinde Sakız Adası açıklarında Yunan savaş uçağı tarafından düşürülen Türk F-16’sının şehit pilotu Yüzbaşı Nail Erdoğan’ın naaşının çıkarılması için Genelkurmay Bakanlığı’na talimat verdiği haberi, şehidin kızı 23 yaşındaki Evrim Erdoğan’ı sevince boğdu. Evrim Erdoğan, “Sevinçten havalara uçabilirim” dedi.

Not defterim, görüyor musun, bu coğrafyanın insanları karanlıkta bırakılmış noktalarda, umulmadık anda gündeme gelen ne acılar yaşamışlar... Doğu Akdeniz’de düşen uçaktaki iki genç pilotun naaşlarına ulaşılmasaydı, ya da uçağımız düşmeseydi; Evrim Erdoğan’ın 16 yıllık acısını öğrenemeyecektik. Ne garip!

Bugün Habertürk televizyonundan öğrendim bu gerçeği. Dahası şehit pilot Nail Erdoğan ile birlikte uçan pilot Osman Çiçekçi’nin anlattıkları da cabası! Kendisi olayda paraşütle atlayabildiği için sağ kurtulmuş. Devlet uçağımızın düşürülmesini 8 yıl gizlemiş, bir diğer ifadeyle örtbas edilmiş… Ne acı!

Bugün dünyada yaşananları düşündüğümüzde, Doğu Akdeniz’de kimin düşürdüğü belli olmayan, ama iki genç pilotumuzun yaşamına mal olan olay ve bundan sonra yaşayacaklarımız… Bugünlere ve bir süre sonra çok daha beterleriyle karşılaşacağımız durumlara, tesadüfen gelmediğimizi gösteriyor ve de gösterecektir.

Olayın gerçekleştiği tarih ilginç, 8 Ekim 1996! Acaba o tarihte Yunanistan küresel güç müydü ki, olay örtbas edilmiş, yoksa o tarihte bütün gücünü 28 Şubat 1997 hazırlıklarına ayıran ordumuz, bu olayı eften püften bir mesele mi görmüş?

Aktütün’de şehit olan askerlerimiz memleketlerinde toprağa verilirken, yaklaşık iki gün Antalya’da golf oynayan Hava Kuvvetleri Komutanımız olduğu gibi, Yunan savaş uçağının düşürdüğü uçağımızı ve kayıp bir pilotumuzu yok sayan Hava Kuvvetleri Komutanımız da olmuş! Ne garip, ne acı!

16 yıl önce bu ülkenin Cumhurbaşkanı yok muydu, varsa ne iş yapıyordu Allah aşkına?

Aradan 16 yıl geçtikten sonra, Cumhurbaşkanı olması istenmeyen, olduğu günden itibaren de ülkemizin gerçek taşıyıcısı olan Abdullah Gül’e mi düşmeliydi bu görev?

Bu olay şunu göstermiştir ki, bugünlere gelişimiz tesadüf değildir, diğer bir ifadeyle yakın geçmişimiz karanlık ve kirli bilinmezlerle doludur… Bu karanlık ve kirlilik, Yakınçağ’ın ölüm döşeğinde olduğu bugünlerde yumuşak karnımız olduğu gibi, henüz teşhisi konmamış siyasal ve toplumsal bir hastalığın da acılarını yaşıyoruz.

Aslında bu hastalık ve kirlilik arasında giderek alenileşen bir bağın olduğu da anlaşılıyor. Bu anlamda birini halletmeden diğerini çözmekte mümkün değildir.

Sözün özü, ülkemizin tarihsel sürekliliği Allah’a kalmıştır, bunu ilk defa söylüyor değilim; beşeri ilişkilerimde 20, 25 yıldır paylaşıyorum dostlarımla… Yaklaşık 6 yıldır da Milliyet Blogda yazdığım yazılarımla…

Bazı dostlar işimiz Allah’a kalmışsa yandık diyorlar, ama bunu söylerken şu gerçeği göz ardı ediyorlar; Allah Anadolu insanından ümidini kesmemiştir, Anadolu insanı her şeye rağmen beşeri hayatın taşıyıcısıdır…

Taşıyıcı, insanlığın sonunu getirmek isteyenler tarafından kurban edilebilir, ama Anadolu insanı onun takipçisi olacaktır. 16 yıl önceki gibi örtbas edilemeyecektir, artık bıçak kemiğe dayanmıştır, kaybolan kemiklerimizle de mücadele edeceğiz…

Ve bütün karanlıkları, bütün kirli ilişkiler ağını açığa çıkaracağız, bunu başarmak zorundayız!

Evrim Erdoğan’ı kutluyorum, bir vesileyle babasının kemiklerini aradığı için, bilinmeyen bir gerçeğimizi daha açığa çıkardığı için!

Şehidimize, şehitlerimize binlerce rahmet, onlar bizim gerçek askerlerimiz; kadrosuz, rütbesiz, ama Anadolu’nun gerçek taşıcıları, bu yolda serden geçenler…

Saat: 23.13, 19.07.2012

Rıza Üsküdar

19 Temmuz 2012/Eskişehir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3337
Toplam yorum
: 2161
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 552
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster