Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
400
 

2012 T.C. Vatandaşlık tanımı

2012 T.C. Vatandaşlık tanımı
 

İnanıyorum, yeni Anayasamızı çıkaracaklar !....


2012 yılını karşılarken,  T.C. Devletinin en başta gelen sorunlarından biri, hemen hemen  tüm  ekonomik   göstergelerin  pozitif  sonuçlar  vermesine  rağmen;  TBBM'nde  çalışmalarına  başlanan  ''Yeni Anayasanın''  en önemli ve birinci maddesi olması gereken ''T.C. Vatandaşlığı'nın''  tanımıdır.

Toplumun tüm katmanlarının  ''sosyo-ekonomik''  göstergelerinde doyum  noktasına ulaşmış ileri Demokrasi ülkelerinde,  ''Vatandaşlık''  tanımı ''birey, toplum ve devlet''  dengelerinin ''optimum''  düzeyde yapılabildiği ''Anayasa'larının birinci maddesinde''  yer almaktadır.

  • Geleceğin T.C. Devleti'ninde  ''vatandaşlık''  öncelikle  hukuki  anlamda özgür bireyin  devletle olan ilişkisini belirleyen bir  ''ait olma''  unsuru olarak  değerlendirilmelidir.  
  • ''Ulus devlet''  vatandaşlık  anlayışında;  ''tanımlanmış bir siyasi egemenlik  alanı''  içinde dünyaya gelen,  herkes  ''T.C. Vatandaşı''  sayılmalıdır.
  • ''Medeni'', ''Siyasi''  ve ''Toplumsal''  Haklar,  ''T.C. Vatandaşlığı'nın''  ''olmazsa olmazlarını'' oluşturmalıdır.

İleri Demokrasi ile yönetilen ender ülkelerde  ''vatandaşlık'';  ''rasyonel''  ve  ''özerk''  olduğununda  ''toplumsal konsensüs''  sağlanmış,  siyasi katılım ve denetim yetenekleri etkin  ''özgür bireyler''   ve onların yarattığı  ''siyasi kurumlar''  üzerine kurulmuştur.

 T.C. Anayasası  şöyle başlamaktadır: ''Türkiye Devleti, bir Cumhuriyet'tir.''  İleri Demokrasi ile yönetilen  ABD Anayasası  ise  şöyle  başlamaktadır:  ''We the people of the United States ....''  tümcesinde  ''Biz  Amerika  Halkı.....''  ifadesiyle  ''ÖZGÜR BİREYİ''  ön plana çıkarmıştır.

T.C. Anayasaları ise,  91 yıldır  ''DEVLET BİREY İÇİN''  DEĞİL;  ''BİREY DEVLET İÇİN''  HUKUK ANLAYIŞI ÜZERİNE  KURULMUŞTUR.  DARISI ÜLKEMİN BAŞINA !...

 

 

                

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 899
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster