Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '11

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
13749
 

2012 yılında memur ve emekli ne alacak?

2012 yılında memur ve emekli ne alacak?
 

Toplu sözleşme memur ve emekliye bir şey getirmez.Zira son karar yine hükümette.


Hiç bu kadar belirsiz olmamıştı. Bir yandan Maliye Bakanı Şimşek’in 3+3 söylemi var, öte yandan enflasyon farkı konusu var. Ayrıca 12 Eylül 2010’da halkoyu ile kabul edilen Anayasanın 53. maddesi gereğince kamu görevlilerinin toplu sözleşme hakkını nasıl kullanacakları kanunla düzenlenmesi lazım. Ama aradan geçen zaman içinde bir türlü meclise dahi sevk edilemedi. Bununla ilgili olarak da bir artış olması lazım. Tabii olabilirse.

Nihayet yasanın bakanlar kurulunda şekillendiği bildiriliyor. Bazı gazeteler haberi “Yeni yılda memura zam yağacak” diye vermiş ama okuyunca yüzde 3 ve 2.8 gibi oranlardan bahsediliyor. Enflasyon ve yeniden değerleme yüzde 10, kalkınma hızı yüzde 7’nin üzerinde ama memur emekli zammı bunların çok altında. Buna dense dense “aptal ıslatan” denir.

Bakanlar Kurulunda henüz imzalanan Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı’na göre toplu sözleşme sürecinin yol haritası 33 maddede çiziliyor.Toplu sözleşme görüşmeleri her yıl Eylül’de yapılacak. Demek ki, ilkinin yasanın kabulüyle yapılması gerekecek.Sözleşmeler 2 yılda yapılıp, 4 dönem zammını içerecekmiş. Toplu sözleşmede işveren heyetinde bakan ve belirleyeceği 2 üye, sendikalar heyetinde ise en çok üyeye sahip 3 sendikanın 6 temsilcisi yer alacak.

Heyetler, zam konusunda anlaşama sağlayamazsa, konu Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gidecek. Tasarıda, hakem kurulunun toplam 11 üyeden oluşması öngörüldü. Kurulun 5 üyesi kamunun 5 üyesi de sendikaların belirleyeceği kişilerden oluşacak. Sayıştay Başkanının da kamudan geldiği düşünülürse, kuruldaki ağırlık 6’ya 5 olarak kamunun lehine olacak. Kurulun vereceği kararlar kesin olacak. Ve yineden müzakere edilmeyecek, doğrudan yürürlüğe girecek.

Açıkça görülüyor ki, eskiden olduğu gibi uzayan görüşmelerde yine sonuç alınamayacak ve sonunda hükümetin dediği olacak. İnsanları oyalayıp lüzumsuz bir gösteri yapmaktan öte bir şey değil. Anlaşmazlık vukuunda işverenin dediği oluyor. Eskiden de bilirkişiye müracaat ediliyor, o ne derse desin yine hükümetin dediği oluyordu. Bir yenilik yok.

Hükümetin 2012 kamu personeli zam niyeti ise 3+3. Yasa gecikirse 15 Ocak’ta bu orana enflasyon farkının eklenerek maaşların ödeneceği söyleniyor. Demek ki yüzde 3 artı en az yüzde 2 toplam yüzde 5 artış söz konusu. Toplu sözleşme görüşmelerinin ek bir şey getirmesi hikaye.

Çalışan memurlarla çalışanların maaş araları son zamanlarda epey açıldı. Bu yüzden olacak kamu kurumlarında benden çok yaşlı halen çalışanlar görüyorum. Maaş çok düşecek diye ayrılmıyorlar. Bu da işsizliği olumsuz etkiliyor. Maaş zamlarına baktığımızda çalışanlara kalkınma payı verilmesinin sözü bile edilmiyor. Oysa 2011^de kötümser tahminle bile yüzde 7 kalkındığımız ifade ediliyor. Bu anlamda maaşların yerinde sayması, hatta genel iyileşmenin gerisinde kalındığına göre küçüldüğü söylenebilir. Küçülme oranını, *son 9 yılda kişi başı gelir 2 binden 10 bine çıktığı söylendiğine göre-  varın siz hesap edin.

Belirlenen enflasyon oranının adil olduğu da çok şüpheli. Çünkü dar gelirlinin enflasyonu çok daha farklıdır, zorunlu tüketim maddelerine dönüktür. Bir sebzenin fiyatının 5’e katlandığını görüp de açıklanan enflasyon rakamlarında yüzde 23 arttığı ifadesini görünce acı acı gülüyorum.

Sonuç olarak 2012 memur ve emekli ilk dönem zammı yüzde 5’i geçmeyecek gibi görünüyor. “Zam yağacak” filan şeklinde ratinge dönük başlıklar gerçekle alakasız ve ancak satıcıların iştahını kabartmaya yarar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gelecek secimlere hazirliktir bu girisimler 9 senedir bir türlü karar veremedier, iscisi memuru 2012 de biraz olsun nefes alirlar belki, cünki daha meclise gelmemis sonra gündeme alinacak sonrasi allah kerim yinede hic yoktan iyidir ne verirsen elinle o gider seninle,

Sabahaddin 
 17.12.2011 1:16
 

Merhaba, Bir kişinin (kurumun) ne yapacağı, ne yaptığından bellidir. Hükümetin, geçmiş 9 yılda ne verdiğine bakın, gelecek yıllarda ne vereceğini görün! Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 14.12.2011 18:09
Cevap :
Evet, sayın Cengiz, geçmiş 9 yılda memur emeklileri olarak kalkınma payı alamadık ve ilerleyen toplumda sabit kalarak aslında gerilemiş olduk. Gelecekte de şimdiye kadar olduğu gibi hakkımızdan kopardıklarını kar sayacak, paralarımızı çılgınlıklarına harcayacaklar. Selamlar, ilginize teşekkürler.  15.12.2011 1:09
 

sn.turbest, yazini aklima bir olayi getirdi, tamamen gercek; Bir sanayici dotum emekli olan kayin pederine ev ariyor. Ama mutlaka bahceli mustakil olacak. Yardim da kabul etmiyor. Bir tesaduf eseri cok eski bir yapi iki katli bahcesi arkada ufacik bulmuslar. Hemen alirlar. Bir zaman sonra bir mutehayyit kapiyi calar amcaya aldigi fiatin ustunu teklif eder. Hayir! Derken Tuzlada mustakil bir villaya kadar cikar. Gene Hayir Tuzla arti Bakirkoy daire ve ustune para ile is kapanir. Sonunda mutehayyit ile konustuk nedir? Tum adayi aldim bu ev haric benim gozumdeki degeri size verdiklerimin iki kati aksi halde ada insaati yapamam. Herkese de boyle ikinci ikramiye vurmazki!!! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 12.12.2011 0:59
Cevap :
Tabii örneğiniz ekstrem bir olay.Fakat hayatın, özellikle de sistemin gerçeği kimine ikramiye, kimine sadece. ık. Kal kaldığın yerde. Hatta bizde kalkınma hızı ölçeğinde kimileri ilerlerken, kimileri yerinde durursa, reel olarak diğerlerine göre gerilemiş olur. Bizde ücret azaltma böyle. Ve bu şark kurnazlığıyla Avrupa'ya "hayat stand ardınız haksız yere yüksek" diye akıl vermeye kalkıyoruz.Sanki ekonomik faaliyetlerden amaç refah değil gibi, sanki bizim böyle bir sorunumuz yok gibi. İlgi ve katkınıza teşekkürler.  12.12.2011 15:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 1421
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 25319
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, Gazetecilik Halkla İlişkiler Radyo-TV bölümü mezunuyum.. Kamuda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster