Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1356
 

2012

2012
 

Elbette ki filmi baştan sona anlatıp görmek niyetinde olanların keyfini kaçıracak değilim.

Tipik bir Amerikan ailesi tipik bir boşanmış çift ve yeni sevgilisi ile birlikte çocukları ile beraber yaşayan bir kadın.

Yine benzeri Amerikan filmlerinde olduğu gibi eşinden ayrı ama hala daha onu sevmeye devam eden, çaktırmadan kıskanan çocuklarıyla hafta sonu birlikte olan tipik bir amerikan erkeği.

Güneşteki enerji değişimleri nedeni ile çekirdeğindeki yanma oranı gittikçe yükselen patlamaya hazır bir magma.

Film yerküre üzerindeki olağan üstü değişimlerin sonucu ortaya çıkan depremler, tusunamiler, dev patlamalar imkansızın ötesinde birlik, beraberlik, sevgi ve fedakarlık sahnelerinin yanısıra biraz 11 Eylül sendromu biraz da Titanik te geçen denizde mücadele, geminin kazaya uğraması, duygusal ilişkiler içeren bir karışıma sahipti.

Ancak zaman zaman Türk seyircileri olarak, yıllarca kendi yerli filmlerimizin abartılı sahnelerine duyduğumuz kızgınlık ve öfkenin haksız olduğunu fark ederek, günah çıkarma fırsatıda bulduk.

Aman yarabbi!!! O ne müthiş ve mucizevi kurtuluş sahneleriydi öyle!!!

İnanın Malkoçoğluna da Dünyayı Kurtaran Adama da taş çıkartır.

Onlar yaptımı sinema harikası olurken, bizimkiler nedense tu kaka edilir. Bu da kaderin garip bir cilvesi midir?

Sevgili Dostlar; şimdi benim merak ettiğim neden Amerikan Sineması kafayı bu denli dehşet verici felaket senaryolarına takmış olduğudur. Dünyayı neye hazırlamak istiyorlar; yine merak ettiğim nedense filmin sonunda hep Amerikalılar kurtulurda Dünyada ki diğer ulusların akıbetleri hakkında hiç bir bilgi alamayız. Aslın da biraz mantık yürütürsek filmi yapan ve parayı veren onlar olduğu için elbette sonunda mutlu sonu hak edeceklerdir.

Ama bunun sonunda bize çıkan ders nedir? Almamız gereken mesaj nedir?

Bize verilmek istenen mesaj nedir?

İyi irdeleyelim, iyi anlayalım, iyi öğrenelim .

Sevgiyle kalın. İyi seyirler!...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

2012 Filmi reklamı yapıldığı kadar ve fragmanlarda gösterildiği kadar iyi bir film değil yine Hollywood iyi çalışmış ve her zaman yaptığı gibi dünya genelinde iyi bir gösterim ile reklamlar ile böyle bir yapımı sinemalarda oynatıyor ve izleyende oluyor. Filmlerin gerçek hasılatlarına (maliyetlerine) baktığımız neredeyse film kadar bir bütçe tanıtımına harcanıyor. Türkiye'de bu tanıtımlar yapılsa oscar alırız. Yine geç farkına varacağız. Saygılarımla____S&S

SAMET SERBEST 
 23.11.2009 19:19
Cevap :
İyi bir tesbit. Teşekkürler...  27.11.2009 0:29
 

Eee, bir sağlık ve güzellik uzmanının böylesi "sağlıksız" bir filmde ne işi var, değil mi efendim! Size bir tüyo verebilir miyim Sevgideğer Begüm(?) Hanım?. Hani zevkler ve renkler tartışılmaz ya; bu saptama aynı zamanda her birimizin beğenilerinin birbirinden çok farklı olduğunu da anlatır. Şimdi... Bir arkadaşımız bize "Müthiş film! Mutlaka görmelisin!" diyor. Onun aklı başında biri olduğunu bildiğimiz için önerisine güvenip filmi izlemeye gidiyoruz. Sonuç; tam bir hayal kırıklığı! Neden böyle oldu? O arkadaşımız mantıklı ve zeki biriydi, daha önce bize çok işe yarayan tavsiyelerde bulunmuştu, niye böylesine "berbat" bir filmi önerdi acaba? Uzmanlık alanları aynı 10 profesör aynı filme birlikte gidiyorlar, sinemadan çıkınca lehte, aleyhte ve nötr olarak 3 gruba ayrılıyorlar. Çünkü "zevkler ve renkler" mantıkla, eğitimle yüzde yüz paralel özelliklerimiz değiller de ondan. Bunu keşfettiğim günden beri tavsiye üzerine hiçbir kitabı almadım, filme gitmedim yönetmenini tanımadan. Sevgiyl

Mehmet Sağlam 
 20.11.2009 14:13
Cevap :
Merhaba, ben film hakkında iyi veya kötü yorumu yapmadım. çünkü aynen sizinde ifade ettiğiniz gibi beğeniler farklı farklıdır. Bir arkadaş grubunun daveti üzerine gruba aykırı duruma düşmemek için filmi izledim. Zaten ben film hakkında değil filmin bana göre vermek istediği mesaj ile benzeri Amerikan filmlerinin belli zaman aralıklarında değişik versiyonlarla çektikleri felaket senaryolarına vurgu yaparak dikkat çekmek istedim. selamlar...  21.11.2009 23:50
 

ben yıllardır söylüyorum zaten, bu amerikan hayranlığı onların havalanmalarına sebep oldu arkadaşım :) nedense hep onlarda teknoloji var, onlarda akıl var mantık var , onlarda kurtarma gücü var bizde yok. Cüneyt Arkın hobaaa diye atlayınca ve ölünce bizans garibanları hu ha ha diye gülüyoruz. Bence esas gülünmesi gereken ABD filmler :))) haksız mıyım :? :)))) bu arada ben de sayfamda bir sinema filmi anlattım okursan mutlu olurum.

Sokrates 
 17.11.2009 8:14
Cevap :
Çok doğru. Ah şu ezilmişlik duygusundan zaten bir kurtulabilsek her şey çok daha güzel olacak. Çok teşekkürler...  18.11.2009 2:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 67
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 7664
Kayıt tarihi
: 16.10.09
 
 

İşte yeni bir Blog'cu daha!İzmir'de yaşıyorum. Mesleki Eğitim Uzmanıyım. Çalışma alanım sağlık, güze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster