Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '12

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1753
 

2013 bütçesine araç alımı için ne kadar ödenek koyuldu? Diyanet'in bütçesi ne kadar?

2013 bütçesine araç alımı için ne kadar ödenek koyuldu? Diyanet'in bütçesi ne kadar?
 

2013 yılı bütçesi yavaş yavaş şekillenmeye başladı.

Zaten bazı rakamlar önceden belliydi. Belli olmayan ise ‘Dindar ve kindar’ bir toplum yaratmak için harcanacak paranın miktarıydı.

Biliyorsunuz, iktidar partisi ‘Dindar ve kindar’ bir toplum yaratmak için kolları sıvadı. Böyle bir toplum yaratmak için Milli Eğitim bakanlığının yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığına da özel görevler verildi.

İşte bu yüzdendir ki; Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesi 11 bakanlığının bütçesinden fazla!

Evet, yanlış okumadınız, Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesi,  11 Bakanlığın bütçesinden fazla!

İşte o ayrıntılar:

Diyanet İşleri Başkanlığı: 4.604 Milyon TL.
İçişleri Bakanlığı: 2.888 Milyon TL.
Sağlık Bakanlığı: 2.480 Milyon TL.
Sanayi Bakanlığı: 2.469 Milyon TL.
Çevre Bakanlığı: 1.880 Milyon TL.
Kültür ve Turizm Bakanlığı: 1.851 Milyon TL.
Dışişleri Bakanlığı: 1.614 Milyon TL.
Ekonomi Bakanlığı: 1.381 Milyon TL.
Kalkınma Bakanlığı: 1.198 Milyon TL.
Enerji Bakanlığı: 600 Milyon TL.
Ticaret Bakanlığı: 500 Milyon TL.
AB Bakanı: 213 Milyon TL. (Bu bakanlığın ne iş yaptığını bilen var mı?)

Birde kamuya alınacak araçlar dikkat çekiyor.

İşte 2013 yılında kamuya alınacak araçlar:

Buna göre, devlet önümüzdeki yıl da makam zengini olacak; yüzlerce binek otomobil, minibüs, midibüs, otobüs, pick-up, arazi aracı, panel, kamyon, motosiklet, kaptıkaçtı ve zırhlı araç devlet envanterine katılacak.

* Tasarı uyarınca Başbakanlığa 4 yeni arazi binek aracı alınacak. Bunun yanı sıra 5 yeni binek otomobil, 2 minibüs 2 otobüs ve 1 panel kurumun araç filosuna dâhil edilecek. 

* Cumhurbaşkanlığı ise 2 adet zırhlı araç alacak. Bu araçların fiyatları Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenecek. Dışişleri Bakanlığı da 15 zırhlı araç alabilecek.

* Bakanlık, valilik makam hizmetlerinde kullanılmak üzere 15, kaymakamlık makam hizmetlerinde kullanılmak üzere de 55 binek otomobil alacak. 

* Jandarma Genel Komutanlığı 683,

* Emniyet Genel Müdürlüğüne 1499,

* Sağlık Bakanlığına 2 bin 229,

* Milli Eğitim Bakanlığı da 120’si binek otomobil olmak üzere, 470 yeni araç alacak.

Tasarıda dikkat çeken bir diğer nokta ise araçların ne şekilde alınacakları ve ne kadar ücretle alınacakları!

Bu çerçevede 7 bin 494 aracın büyük bölümü merkezi yönetim bütçesinden alınacak. 

Çok sayıda aracın da yurtiçi ve yurtdışı hibe yöntemleriyle alınması planlanıyor. Bazı kurumlar da döner sermayelerinden yararlanacak.

Yani, AKP hükümeti, önümüzdeki yıl 7 bin 494 yeni makam aracının alımının önünü açacak.

İşçi ve memurun zam talebini görmezden gelenler, kamu emekçisine 2013 için yüzde 3+3 zam öngörürken, art arda getirdiği zamlar ve vergilerle yurttaşın belini büken iktidar partisi, söz konusu halkın parasıyla alınan “makam araçları” olunca bonkör davranıyor.

Tabi bu arada yaptıkları bunca zamma rağmen arkasında halk desteği bulmalarını açıklayabilecek bir sosyolog yok!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kaç doğumlu olduğunuzu bilmiyorum ama sanırım siz şu son 5-10 yılda memleket sorunlarını merak etmeye ve sorgulamaya başladınız. Oysa ben tüm cumhuriyet tarihi boyunca ülkede yaşanan herhangi bir paradoksu açıklayan bir sosyoloğa rastlamadım ki şimdi olsun. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 18.06.2014 12:26
Cevap :
Ben bu yazıda eleştirel bir yan göremiyorum. Benim doğumumu merak ettiyseniz sayfamda var. 6 bakanlığın bütçesinden fazla bütçeye sahip, tek mezhebe hitap eden bir yönetim sergileyen Diyanetin bütçesini eleştirmenin sosyoloklukla ne ilgisi var. Sonra memleket meselelerine 1966 yılından beri kafa yorarım. Çünkü bu memleket bizim! Selamlar...  19.06.2014 8:56
 

Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili yazdıklarınıza yorum yapmanın benim açımdan fazla bir anlamı yok. Bu, sizin dini toplumda nereye koyduğunuzla ilgili bir durum. Ancak şu araç alımları konusunda çok açık bir şey var. Ya siz hizmet görmek için alınan araçla makama tahsisli araç arasındaki farkı gözden kaçırıyor ya da bilerek provokasyon yapıyorsunuz. Yani sizin yazdıklarınıza göre kamuya araç alınmamalı. Artık yol bakımını kazma kürekle yapar, hastaları da sırtınızda taşıyarak hastaneye götürürsünüz. Polis de suçluları koşarak takip eder herhalde size göre. Bütün araç alımlarını aynı kefeye koyduğunuza göre durum böyle olmalı. Durmak yok provakasyona devam!

irfan sancak 
 06.11.2012 16:33
Cevap :
Siz bu yorumu yazarken okuduğunuzu anlamadığınız belli oluyor. Alınan araçların hangisi polis ve diğer kamu görevlilerine alınıyor? Alınan araçların yüzde 8'i Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Valilere alınan makam araçlarından ibaret. Sen hiç koşarak suçlu yakalayan polis gördünüz mü? Müdürlerin ve eşlerinin altında çifter çifter makam araçları varken, gariban polisin koşarak suçlu yakalayıp, yürüyerek Karakola getirdiği, oradan adliyeye yürüyerek götürdüğünü bilenlerdenim. Ha bir de Yolları yapmak için alınan her hangi bir iş makinesi yok! Artık bu işleri yandaş müteahhitler yapıyor! Siz bu yazdıklarınıza inanıyorsanız, asıl provakatör sizsiniz.  07.11.2012 8:26
 

Mesut bey merhaba, Bugün ekonomide çok güzel bir haber geldi ve Türkiye yatırım yapılabilir seviyeye yükseldi. Turbest ve zat'ıaliniz gibi bu bloglarda habire kriz tellallığı yapanların mumu söndü. Hani Türk ekonomisi ameliyat masasındaydı?Üç vakte kadar kriz geliyordu?? Yaptığınız o olumsuz değerlendirmelerin hepsinin yüzde 100 yanlış olduğu ispatlanmış oldu. Umarım çok üzülmemişsinizdir. Neyse artık kriz umutlarınız başka bir bahara. Selamlar

Erkan Akyol 
 05.11.2012 15:04
Cevap :
Merhaba Erkan Bey. Bu AKP'nin kurduğu derecelendirme kuruluşu olmasın(!)Derecelendirme kuruluşlarının ne söylediği halkı fazla ilgilendirmiyor. Cari açığı kapatmak için halkın cebine göz dikenlerin bunu öne sürmesi bence göz boyamadır. Sonra yatırımın nasıl yapılacağı da önemli. Sıcak para olarak gelip, birkaç ay veya yıl içinde ikiye üçe katlanıp, istihdam yaratmayan bir sermaye kimsenin işine yaramaz. Borsa'da oynamak ta bir yatırım sayılır. Beni ilgilendiren 54 milyon insanın yoksulluk sınırında olması ve bunlardan 16 milyon insanın ise açlık sınırında olmasıdır. Uluslararası para babalarının kazanacakları para beni fazla ilgilendirmiyor. Ben gelir dağılımındaki adalete bakarım. Yapılan zamlarla halkın cebinden çıkanların ne kadar olduğu hakkında bir bilginiz var mı? Eğer sizde pastadan pay alıyorsanız, bu durumu elleriniz kabarıncaya kadar alkışlayabilirsiniz. Bizim okuduğumuz ekonomi kitapları, sizin anlattıklarınız gibi yazmıyordu. Selamlar...  06.11.2012 15:31
 

Verdiğiniz rakamlara göre Diyanet bütçesi içişleri ve sağlık bakanlıkları bütçe toplamına yaklaşıyor. Çoğunluğu imam yapıp maaşa bağlayınca hükümet değişse bile kazanılmış maaşla kamu tabanları olacak. Şimdi bunu yapana gel de dinsel samimiyetine, Allah korkusuna inan. Selam ve saygılar.

Turbest 
 31.10.2012 1:43
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Asılnda gerekli bir bütçe. Dindar ve kindar toplum nasıl yetişecek? Selamlar, saygılar...  02.11.2012 13:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3038
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster