Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '13

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
17229
 

2013 Eylül sezonunda hangi yeni diziler tutar hangi diziler yayından kalkar?

2013 Eylül sezonunda hangi yeni diziler tutar hangi diziler yayından kalkar?
 

2013 Eylül Sezon Dizileri


Yine eylül geldi çattı ve inci inci dizilmeyi bekleyen yep yeni diziler görücüye çıkmayı hazırlanıyor. Kimi sezon ortasına varmadan ekranlardan kayıp gidecek. Kimi de ilgili  seyircisini parselleyip ekranlarda salınacak.

Umarız az zararla, Türk televizyonculuğunun ve dizi sektörünün çıtasını yükseltecek nitelikte yapımlar izleriz de önümüzde ki sezonlar için beklentilerimiz daha da artar.

Ama görünen köy kılavuz istemiyor. Starlara ve büyük prodüksiyonlara sırtını yaslamış, yine edebiyat uyarlamaları ve yabancı dizi adaptasyonları ile karşı karşıyız.

Bunlara karşı değilim ancak, gönül isterdi ki  keşke mevcut Türk izleyicisi en azından senaryo adına bizleri şaşırtacak yapımlara fırsat verebilse. Ama büyük firmaların yapımlarını incelediğimizde  yapım firmaları bu sezon anlaşılan o ki fazla riske girmeden banko olabileceğini düşündüğü projelere imza atacaklar…

Şimdi isterseniz  tanıtımları dönen ve  yayınlanacağını bildiğimiz bu yapımları birlikte bir mercek altına alalım… Bana göre bu dizilerden“Hangisi tutar, hangisi gider” bir görelim”. Şayet bir sırlama yapacak olursam bana göre tutma potansiyeli en yüksek dizi sıralaması şöyle…

Fatih Dizisi

Med Yapım’ın bu sezon adından sıkça söz ettireceğine düşündüğüm büyük prodüksiyonu.  Şayet basının çizdiği nitelikte bir yapım olur ise Meryem Uzerli’den doğan kriz neticesinde Muhteşem Yüzyıl’ın tahtını kendi içinde sarsacak görünüyor. Şimdi ki kadro yeterince zengin. Buna bağlı hikayede ki kurgu da seyircinin beklentisine karşılık verirse bu sezon Fatih Sultan Mehmet, Sultan Süleyman’ın tahtına yüz yıllar sonra bu kez televizyon ekranında bir kez daha oturabilir.

Med Cezir

Senaristler arasında Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu’na zaafım var. Özellikle Kuzey Güney dizisi ile beni fena halde tavladıkları düşünülürse “Keloğlan”  masalını bile dizi haline getirseler tatmin olmasam bile 13 bölüm oturur izlerim. Kredileri bende yüksek yani…

Ama Med Cezir dizisine sanırım ki riskli bir proje olarak bakmam sanırım aptallık olur. Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya’nın isimlerinin bile birlikte anılmaya başlandığı andan beri bu dizi başlamadan fanlar arasında bir numaraya oturdu. The O.C. dizisinin adaptasyonu olacak. Ama senaristlerimiz bu diziyi bize nasıl uyarlayacaklar bunu merakla bekliyorum. Ay Yapım için yeni bir kanal ve yeni oyuncular. Ne diyelim. Şansı bol olsun.

Çalıkuşu

Aslında çok riskli bir proje. Aydan Şener’i yıldız etmiş çok başarılı bir Osman Seden versiyonu duvar gibi önümüzde dururken,  ve geçmiş  yıllarda başarısız bir yeni versiyon çekilmişken,kendi zamanına bağlı kalarak bu diziye çekmek risktir. Ancak dizinin oyuncuları Burak Özçivit ve Fahriye Evcen ise, yönetmen koltuğunun ilk bölümlerinde Çağan Irmak oturuyorsa ve yapımcıda TIMS ise, izlememek de aptalık olur. Merakla beklediğim ve sezona damga vurabilecek yapımlardan biri olmaya aday.

Aramızda Kalsın (Yadigar):

Kadro ve özgün hikayesi ile bu sezon adından söz ettireceğime inandığım bir başka proje. Dizinin adı Yadigar iken “Aramızda Kalsın” oldu . Gökçe Bahadır, Caner Cindoruk, Binnur Kaya, Fatih Artman ve Uğur Yücel faktörü diziyi izlenebilir kılıyor. Elimizde olmadan  “Canım Ailem” beklentisi ile karşı karşıya kalıyoruz. Ama umarım bizi “Bizim Yenge” fiyaskosu beklemez.

A.Ş.K.

Bu dizi ile ilgili içimde garip bir gün komleksindeyim. Oysa ki Hazal KayaDizisini merak İçinde bekliyorum” diyen yığınla fan arasında bendeki bu korku yersiz görünüyor ama nedendir bilinmez diğer büyük yapımlar ile pişti olup sezonda kaybolmasından korkuyorum. Oysa ki çok sağlam ve izleyicisini saracak bir hikayesi var gibi duruyor. Ama oyuncular arasında ki ilk kimya bende beklediğim etkiyi yaratmadı. Hakan Kurtaş aslında doğru bir seçim olabilir. İyi de resim verebilir. Ama Hazal Kaya ile bir araya geldiklerinde bana “vay be…! Çifte bak” dedirtmedi. Umarım karşılıklı oyunları ile bu bende ki düşünceyi benden alırlar…

Bugünün Saraylısı:

Oldukça sağlam bir kadro ile yine edebiyat uyarlaması. Yapımcı Avşar Film…  kesinlikle sempati ile yaklaştığım ve büyük merakla beklediğim bir diğer dizi projesi. Kanal iseAtv. Aslında doğru gün ayarlanır ise doğru bir kanalda olduğunu düşünüyorum. Yeter ki hikaye günümüz izleyicisine ayak uydurabilişin. Bunu başarırsa izleyicinin sahip çıkacağı yapımlar arasında yerini alacaktır. Aksi halde erken gidenler kervanına katılacaktır.

Ben Onu Çok Sevdim

Bundan sonra mercek altına alacağım diziler bana göre riskli grupta. Bu dizilerden biri de “Ben Onu Çok Sevdim”. Aslında yakın tarihe ışık tutan yasak bir aşkın kahramanlarını izlemek izleyicinin ilgisini fazlasıyla çekecektir. Ancak dizinin haber arşivine baktığımızda bazı gel git’lerin yaşanmış olması bana “acaba mı?” dedirtiyor. Önce Trt denmişti.  Trt sonra yanaşmadı. Atv istedi ve sonra sanki bir ara vaz geçer gibi oldu. Hatta ilk bölüm çekileli çok oldu ama neticenin duyurulması “evet bu dizi yeni  sezonda kanalımızda” olayı geciktiği için kafamda soru işaretleri oluştu. Kanal neden tereddüt yaşadı?  Politik yaklaşım mı, hikayenin kurgu yetersizliği mi yoksa bam başka bir sebep mi? Bilemedim. Sonuç olarak bu dizi sürpriz yapıp ya şaha kalkar ya da benzer durumu yaşayan “Ustura Kemal” gibi sezon ortasında yayından kalkar.

Fatih Harbiye

Koliba Film benim her zaman takdirimi kazanan sihirli yapımlar ile hep ortaya çıktı. Ama tam anlamıyla izleyicinin nabzına şerbet veremedi. Geçen sezon ki  “Bir Ferhat ve Şirin Hikayesi” gibi  görmezden gelinen çok projesi oldu. Ama Köprü gibi alnının akıyla çıktığı ve oldukça radikal sayılabilecek yapımlarda ortaya koydu. Kadir Doğulu dizinin popülist tarafı. Pis Yedili ekibi ile mahkemelik olmayı göze alarak bu dizinin kadrosuna dahil  olması dizinin bilinirliğini artırdı  ama diğer dizilerin gücü karşısında pek şansı olacağını düşünmüyorum. Bana göre en önemli kozuFox Tv gibi dizileri yarı yolda bırakmayan bir anlayış ile gösterilecek olması. Bu kargaşa içinde dizi fark edilirse sezonu rahatlıkla atlatabilir. Ama bu kadar güçlü rakip arasında işi zor diyorum.

Kayıp

Bu dizi Amerikan televizyonlarında gösterilseydi büyük ihtimalle çok ciddi bir kitleye hitap edebilirdi. Hikaye oldukça özgün ise ciddi anlamda başarı sağlardı. Ama hayal kurmayalım. Bana göre Türk izleyicilerinin benimsemediği bir tarz ile karşı karşıya kalacağız. Yani bu dizi biz izleyicilere biraz fazla duruyor. “Şüphe” ve “Kızım Nerede” dizilerini nasıl bir son bekledi ise, bu dizi için de aynı sonu görür gibiyim. Bunu yazarken keyif almıyorum. Üstelik uzun zamandır ne kadar emek verildiğini okuduğumu hatırladığımda içim de sızlıyor. Yanılmayı çok istiyorum çünkü “Kayıp” standartlarında dizilerin ortaya çıkması ve tutması daha özgün başarılı dizilerin ve yapımların ortaya çıkmasını sağlar ki bu da bizler açısından avantajdır. Ama dediğim gibi… fazla hayalperest olmak da istemiyorum doğrusu.

Görüş Günü Kadınları

Bana göre sezonun en zayıf halkası.“Keşke Hiç Çekilmeseydi” dememi bekliyorsunuz belki ama öğle değil. Bu listenin sonlarında yer bulan diziler, aslında benim tutmasını can-ı gönülden istediğim yapımlar arasında. Bir kere özgün hikayelerin her zaman için başımın üstünde yeri var. Görüş gününde bir araya gelen kadınların ortak noktasından yola çıkmak oldukça yaratıcı bir hikayenin temelini oluşturuyor aslında. Ama sultanların,  haremlerin mercek altına alındığı ve iyi görüntü veren dizi çiftlerinin  cirit attığı bir ortamda izleyicimiz “Görüş Günü Kadınları” gibi dizilere genelde “çekil de geçeyim” diyor. Tutması ve yayından kalkmaması dileği ile…

Volkan Türkcan
vturkcan@televizyondizisi.com
https://twitter.com/yerlidizi

abdurrahman balcilar bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3509
Kayıt tarihi
: 07.01.12
 
 

Ege Üniversitesi Bilgisayar Programcılığından mezun oldum. Bilgisayar ve İletişim sektöründe çalı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster