Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '13

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
4106
 

2013 Venedik Karnavalı başlıyor, duymayan kalmasın :)

2013 Venedik Karnavalı başlıyor, duymayan kalmasın :)
 

Niko Guido'dan başka bir Venedik Karnavalı Şaheseri


Venedik 2013 Maske festivaline hazırlanıyor!

Her sene olduğu gibi bu yıl da Venedik’te artık bir klasik olan maske festivali gerçekleşecek. Bu sene 26 Ocak’tan 12 Şubat’a kadar sürecek olan festival için dünyanın her yerinden yüz binlerce insanın yine İtalya’nın masal şehri Venedik’e akın etmesi bekleniyor.

Karnavalın Tarihçesi

Venedik karnavalına ait arşivlerdeki ilk kayıt 1094 yılında Venedik Doju’na ait bir belgede karşımıza çıkmaktadır. 1269 yılı ise karnavalın Venedik Senato’sunda resmi ilan tarihidir. Venedikliler genellikle 26 Aralık gününden itibaren karnavalı başlatıyorlar ve bu tarihten itibaren maskelerini ve renkli kostümlerini giyiniyorlardı. Maskeler ve kostümlerin çok önemli sembolik bir anlamı vardı. Maske ve kostümlerle meydanlarda karnaval için bir araya gelen halk bütün sosyal sınıfların ortaya çıkarttığı kutuplaşmalardan uzakta karnaval boyunca bir arada eğlenebiliyordu. 19. Yüzyılda Fransızların Napolyon önderliğinde Venedik’i işgalinden dolayı kesintiye uğrayan Venedik karnavalı 1979 yılında yeniden yapılmaya başlandı. O tarihten beri de bu karnaval dünyanın en önemli karnavallarından biri olarak kabul edilmektedir.

Karnavalın teması

Venedik karnavalı için her sene bir tema belirlenir ve karnaval bu temaya uygun olarak hazırlanır. 2012’nin teması Tiyatro’ydu ve bu nedenle karnaval süresi boyunca tiyatro simgeleri ön plana çıkarılmıştı. 2013 yılı için belirlenen tema ise “Vivi i colori” başlığıyla ilan edildi. Yani “Yaşasın renkler”. Bu temanın belirlenmesinde en büyük etken ünlü Venedikli ressamlar ve onların renkleri oldu. Canaletto, Guardi, Bellotto, Tiziano, Giorgione, Bellini, Veronese gibi Venedikli sanatçılar ve onların kullandıkları renkler bu yılki karnavala damgasını vuracak. Dolayısıyla Venedik için de birer sembol olan kırmızılar, yeşiller, sarılar, turuncular özellikle kullanılan maskelerin renkleri olarak ön plana çıkacak. Ancak özellikle kırmızı, vişne çürüğünden bakır kızılına kadar bütün tonlarıyla bu seneki karnavala damgasını vuracak.

Festivalin birinci gününe damgasını vuran bir Türk

Il Volo Dell’Angelo” (Meleğin uçuşu)

San Marco Meydanı’nda bulunan kulenin (Campanile) üzerinden iplere bağlı bir kadının kendini boşluğa bırakması ile karnaval resmi olarak başlıyor. Bu ilginç geleneğin başlangıç hikâyesi oldukça ilginç! 1500 yılında ilk defa genç bir Türk akrobat San Marco Meydanının önünde bulunan teknesinden San Marco kulesine kadar gerilmiş olan ipin üzerinde yürür. Venediklileri oldukça etkileyen bu akrobasi gösterisi o günden sonra Venedikliler için bir gelenek halini alır. Bugün bu gösteri biçim değiştirmiş olsa da halen karnavalın başladığını ilan eden gösteri olarak uygulanmaya devam etmektedir. Bir zamanlar “il vole del turco” (Türk’ün uçuşu) olarak bilinen geleneğin adı zamanla “il volo del angelo” (Meleğin uçuşu) adını almıştır.

Karnavalın sonu

Festivalin son günü “Martedì Grasso” Yağlı Salı diye bilinen gün başlar ve o Salı gecesi en büyük ve en çılgın eğlenceler düzenlenir. Festivalin bu sürecinde seçilen tarihler Katolik İnancına göre belirlenmiştir. Bu tarihten sonraki ilk Pazar “Quaresima” (Büyük Perhiz) başlar ve Paskalya’ya kadar 40 gün sürer. Son çılgın eğlencenin ardından festivalin sonu gelip çatar. Son günde eğlence yerini hüzne ve sakinliğe bırakır.

La Vogata del silenzio” (Sessizlik içinde kürek çekmek)

Karnavalın sonu da tıpkı başlangıcında olduğu gibi sembolik bir gösteri ile son bulmaktadır. Karnaval boyunca maske ve kostümler içerisinde birbiriyle eşit seviyede olan halk karnavalın son bulmasıyla yeniden normal hayatlarına dönerler. Bunun hüznü ve ağır başlılığı ile hep birlikte gondollarıyla son olarak birlikte gezintiye çıkarlar. Gondollarla yapılan bu gezinti Rialto Köprüsü’nün hemen önünden başlar ve yol boyunca ara yollardan gondollar bu gezintiye eşlik ederler. Yolculuk San Marco Meydanı’nın önünde son bulur. Bu gezinti sırasında asla konuşulmaz ve herkes yanına mumlarını ya da gaz lambalarını alırlar. Ayrıca ışığın çok yüksek seviyede olmamasına da özen gösterirler.

I Colori Della Musica” (Müziğin Renkleri)

Karnaval çerçevesinde artık bir gelenek haline gelen San Marco Meydanı’nda gerçekleşecek olan konserde İtalya’nın birbirinden ünlü sanatçıları yer alacaklar. Konserin biletleri şimdiden satışa sunuldu bile.

Karnaval mekânı

Venedik karnavalının şehirde kutlandığı belli bir nokta bulunmamaktadır. San Marco Meydanı bütün eğlenceler boyunca merkez nokta olarak dikkat çekse de aslında bütün Venedik meydanlarında ve sokaklarında ayrı ayrı eğlenceler gerçekleşir. O nedenle karnaval çerçevesinde gerçekleşen bütün etkinlikleri takip etmek mümkün değildir. Çoğu zaman San Marco Meydanı karnaval kalabalığına en fazla tanıklık eden yer olduğu için burada sıkışıklık arasında eğlenmek çok mümkün olmamaktadır. Bu nedenle sokaklara karışıp daha özgür bir ortamda karnaval eğlencelerini takip etmek daha cazip olabilir.

Karnaval başlıyor!

Şehrin dört bir tarafından çanlar çalıyor. Venedik karnavalı başlamak üzere! Venedikliler tatlı bir telaş içerisinde karnaval için hazırlanıyorlar. Maskeci dükkânları en güzel maskelerini vitrinlere yerleştirmişler. Kuaförler saçlarını 17 ve 18.yüzyıl modasına uygun şekilde vitrinlerini beyaz peruklarla donatmışlar. Ayrıca her dükkânda birbirinden güzel kostümler görüyorsunuz. Kendinizi şehrin gizemli labirentine bırakın aman ha sakın karnaval havasına bürünmeyi ihmal etmeyin! Aksi takdirde birbirinden güzel kostümleriyle önünüzden geçmekte olanların arasına karıştığınızda son derece normal olan haliniz belli bir süre sonra süre anormal gelmeye başlayabilir. Bir kostüm edinin, bir maskeniz olsun ve peruk takmayı da sakın unutmayın. Böylece siz de karnavalın havasına girin.

Karnaval karmaşası

Karnaval coşkusuna kapılan turistler aylar öncesinden otellere rezervasyon yaptırdıkları için şehir nüfusu bu dönemde ikiye üçe katlanabilmektedir. Hatta Venedik içinde yer bulamayanlar civar illerdeki otellere de akın etmektedirler. Gündüz saatleri içinde şehirde yürüyüşe çıktığınızda bazı sokaklarda adım atacak yer bulamazsınız. Böylesi zamanlarda Venediklilerin kullandıkları hep daha başka daha kıyıda köşede kalmış yolları tercih ettiklerine tanık olursunuz.

Maskeler-Kostümler-Peruklar

Festivalin olmazsa olmaz iki öğesinden biri maske diğeri de kostümlerdir. Venedik’te maske takmak yüzyılları aşan bir adettir. Maskelerin ilk çıkış noktası üzerine Venedik’te anlatılan bir kaç hikâye bulunmaktadır.

Venedik maskeleri ile ilgili olarak dilden dile çok çeşitli efsaneler dolaşır. Derler ki maskelerin ilk çıkış noktası salgın hastalıklardır, yani veba ya da sarıhummadır. Söylenceye göre hastalıktan yüzü yara bere içinde kalan Venedikliler çareyi yüzlerine maske takmakta bulmuşlar ve o günden bu güne bu maske bir moda olarak günümüz kadar gelmiş.

Oysa bu maskelerin hikâyesi nedir diye Venediklilere sorduğunuzda hiç böyle romantik hikâyeler duymazsınız.

“-Neden takıyorsunuz siz bu maskeleri, kim icat etmiş bilmek istiyorum” diye sorduğum bir Venedikli bana,

“-Sen hiç Venediklilerin maske taktığını gördün mü” -diye soruma soruyla karşılık verdi.

“-Biz maske satıyoruz, turistler de satın alıp takıyor” diye de sorusunu kendi cevapladı. Bir başkası aynı soruya:

“Çünkü biz Venedikliler eğlenmeyi çok severiz. Yüzyıllardır hep festivallerimiz vardır ve bu festivaller herkesin kendisini rahat hissetmesi için yapılır, fakat sosyal sınıfların çok fazla olduğu bir şehirde rahatça eğlenmek ne mümkün! O halde herkes maske takarsa karşınızda kim olduğunu bilmezsiniz ve böylece bir fakirle bir soylu gerçekte kim olduklarını bilmeden kol kola dans edebilir. Bir gün ya da bir saat için bile olsa bir dilenci bir kraldan daha önemli biri haline gelebilir.”

En ünlü maskeler ve kostümler

Venedik maskelerinin en ünlüsünün adı “Arlecchino”dur. Bergamolu bir hizmetçi olan Arlecchino efendisiyle sürekli kavga eden kötü huylu oldukça da kurnaz biridir. Arlecchino’nun rengârenk ve yamalı görünümlü bir kostümü vardır. Bunun haricinde diğer ünlü maske ve kostümler ise şöyle sıralanmaktadır: Balanzone, Brighella, Colombina, Gianduia, Pantalone, Pierrot, Maneghino, Pulcinella, Capitan Spaventa, Rugantino, Giangurgolo, Scaramuccia, Stenterello, Beltrame, Blumari, Bumbasina, Burlamacco, Capitan Matamoros, Capo Valàr, Farinella, Gioppino’dur.

Sokakta makyaj yaptırmak

Venedik Akademisinin birbirinden yetenekli öğrencileri festival boyunca San Marco Meydanı civarı başta olmak üzere şehrin bütün önemli meydanlarında tezgâhlarını kurarlar ve festivalin coşkusuna daha fazla katılmak ve bir başka geleneği daha yerine getirmek isteyenlere makyaj yaparlar. Yüzün tamamına, bir kısmına ya da göz çevresine olmak üzere hayvan desenleri, rengârenk çiçekler ve daha aklınıza ne geliyorsa bu genç sanatçılar hizmetinizde olacak. Kostüm ve maske edinemeyenler en azından yüzlerine yaptıracakları maskelerle festival havasına daha fazla girebilirler.

Müzisyenler

Festivalin başlaması ile birlikte Venedik’te kendinizi sokaklara attığınızda her bir köşede ayrı bir eğlenceye tanıklık edersiniz. Dünyanın farklı yerlerinden gelen müzisyenler Venedik’in meydanlarında ve sokak başlarında yerlerini alır ve büyülü şehri ezgileriyle daha da büyülü bir hale getirirler. Festival boyunca dünyanın en can alıcı müziklerini dinlemek istiyorsanız Venedik’e gelin ve sadece şehrin içinde bir yürüyüşe çıkın. Gözleriniz birbirinden gözalıcı renklerin albenisine kapılırken kulaklarınız müzisyenlerin eşsiz melodileriyle kendinden geçsin.

Çocuklar

Festival boyunca elbette en çok eğlenenler yine çocuklar olacak. Festival boyunca özellikle Venedikli çocuklar kendileri için özel dikilmiş kostümlerinde meydanlarda olacaklar. Erkek çocukları genellikle hayvan kostümlerine bürünürken kız çocukları gerçek bir prenses gibi giyiniyorlar. Çocuklar sayesinde ayrıca bütün şehir konfeti yağmuruna tutuluyor. Eline rengârenk konfetilerini alan çocuklar yürüdükleri yollar boyunca bu konfetileri karşılarına çıkan insanalrın başından aşağı atıyorlar. Bazen evlerin pencere ve balkonlarından da konfeti yağmuruna tutulduğunuz oluyor.

Karnaval Tatlısı

Venedik karnavalının adına “frittelle” denilen bir de meşhur tatlısı vardır. Karnaval süresi boyunca bütün tatlıcıların başköşesinde hep bu tatlı olur. İlk günler tatlının özlemini çekenler tatlıcıların önünde kuyruk oluştururlar. Üzümlü, sade ve kremalı çeşitleri olan “frittelle”yi yemeden festivalden ayrılmamak gerekir.

Karnaval neşesi

Sokak müzisyenlerinin ezgileri, içinizi ısıtan sıcak şarap, neşe ile dans eden insanlar ve hiç tanımadıkları halde birbirine gülücükler sunan insanlar... Bir de bakmışsınız bir centilmen sizi dansa kaldırmış, belki de bir Casanova romantik bir bakış atmış kim bilir ya da izah edebilir bilinmez ancak bir de bakmışsınız siz de karnavalın büyüsüne kapılanlardan olmuşsunuz.

Bir karnaval anısı

Karnaval günü gelip çatmıştı. Bulunduğum yerin önünde hepsi de özel hazırlanmış inanılmaz güzel kostümler eşliğinde Venedikliler kortej halinde yürümeye başladılar. Dakikalarca onları pencereden izledik ve sonra biz de kalabalığa karıştık. Venedik tarihinin en kalabalık günü olup tarihe geçen bir karnaval gününde (bir günde 165 bin kişi Venedik'e gelmişti.) San Marco Meydanı’na, yani on beş dakikalık mesafeye 1 saatte ulaşabildim. Fakat etraf gerçekten de bayram yeriydi. İnsanlar mutlu, hatta çılgıncasına mutlulardı. Tanımadıklarınız sizinle kol kola girip dans ediyordu. Herkes birbirine sevgiyle bakıyordu. Venedik’e gelmeyi hayal edenler unutmayın, Ocak-Şubat ve Mart ayları içerisinde değişen tarihlerde Venedik’te dünyanın en renkli karnavallarından biri gerçekleşir.

San Marco Meydanı rengârenkti, konfetiler havada uçuşuyor ve dört bir yandan müzik sesleri geliyordu. Böyle bir güzelliğe tanık olmak, böyle bir güzelliğe dâhil olmak benim için bir masalın içine düşmek gibiydi.

-Tanrım neredeyim ben? Sanırım Cennetteyim.

İki hafta boyunca Venedik sokakları doldu taştı. Dünyanın her yerinden gelen turistler havaların da ısınmasıyla doyasıya karnavalı kutladılar. Gündüz sokaklarda birbirinden etkileyici ve rengârenk kıyafetleriyle, yüzlerinde maske ve makyaj ellerinde eldivenli bayanlar, saçlarında beyaz peruk, yüzlerinde beyaz pudralı erkekler görmek bana olağan bir durum gibi gelmeye başlamıştı.

 Bu yazı Hürriyet Gazetesinin birinci sayfasında ve sayahat ekinde yayınlanmıştır.

http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=65139&rid=4369&p=21

http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/22403995.asp

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 79
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 4548
Kayıt tarihi
: 25.10.11
 
 

Dr. Serap Mumcu Geronazzo, Padova Üniversitesi Tarih bölümünde doktoramı tamamladım. Tarih, Sanat..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster