Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Kamu Yönetimi Bilim Uzmanı ABDULLAH BEDELOĞLU

http://blog.milliyet.com.tr/abdullahbedeloglu

08 Nisan '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1212
 

2014 Türkiye Cumhurbaşkanı adayları kimler olacak?

2014 TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ADAYLARI KİMLER OLACAK?
AK PARTİNİN CUMHURBAŞKANI ADAYI VE POLİTİKASI:
Cumhuriyet Halk Partisinin ortak aday belirleyelim, benim belirlediğim aday cumhurbaşkanı olsun politikasını Turgut Özal, Süleyman Demirel gibi kabul etmiyoruz. Parti genel başkanlarının ve başbakanın cumhurbaşkanı olabileceği, parti pazarlığı ile değil milli mutabakatın halkın kendi oyları ile oluşmasını istiyoruz şeklindedir. Temsili Demokrasi yerine doğrudan demokrasi sistemi yoluyla cumhurbaşkanlığının belirlenmesini istiyor.
AK PARTİNİN CUMHURBAŞKANI ADAYI:Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığı adaylığını zaten açıklamış sayılmıştı kamuoyu ve muhalefet partilerince.
%10 Barajı altında kalan partilerin cumhurbaşkanı adayı gösterme hakkı yok. En az yirmi milletvekilinin imzası ile %10 barajını geçen partiden aday gösterilebilir. Cumhurbaşkanı adayı gösterme hakkına sadece meclisteki üç parti, AKP, CHP ve MHP sahiptir.

Son milletvekili seçiminde %10 Barajını aşamayan ama 20 milletvekili imzalı cumhurbaşkanı adaylık başvurusu olursa ne olur? Adaylık başvurusu ret olunur. Ulusal ve uluslar arası yargı mercilerine kararın iptali için dava açabilir.
CUMHURİYET HALK PARTİSİNİ CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?

CHP meclisteki partilerin aralarında uzlaşarak ortak aday belirlemesi gerektiğini savunarak geleneksel tavır belirlemiştir.
AK Parti bu teklife kapalıdır. Geriye CHP, MHP ve BDP kalmıştır. MHP ve BDP''nin ortak aday belirlemesi mümkün değildir. Körebe oyunu oynayarak aday belirlemeyeceklerine göre sadece geriye CHP ve MHP ortak aday belirleme seçeneği kaldı. MHP liderinin DSP lideriyle bu tür bir ortak aday belirlemesine Kamuoyu şahit oldu ve Ahmet Necdet Sezer''le tanıştı. CHP ve MHP yeni bir Ahmet Necdet Sezer belirleyebilir mi? 2014 Ağustos''unda göreceğiz.
2014 cumhurbaşkanlığı seçimleri Fransa ve Amerika''daki cumhurbaşkanlığı seçimleri usul ve teamüllerine aykırı bir seçim olacak.

Fransa'da gerçekleşen bir başka Cumhurbaşkanı belirleme usul ve teamülü Paris Belediye Başkanı'nı Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterme şeklindedir. CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı hem Atatürkçü hemde tüm halkı kucaklayan bir insan olarak rüştünü ispat etmiş bir insan ve yönetici olarak cumhurbaşkanı adayı yapılabilir.

Deniz Baykal ya da Kemal Kılıçdaroğlu kendisi de aday olabilir. Parti Meclisine bu konuda sorumluluk düşmekte en azından seçenekleri belirleyip parti genel kurulunda oylamayla sonuçları belirlemelidir.
Cumhurbaşkanlığı Cumhurbaşkanlığı Fransa'da partilere kayıtlı üyelerinin tümünün katılımı ile belirlenmektedir. Bu açıdan Türkiye aday belirleme usulünde bir yanlışlık yaparak seçime gitmektedir.
MHP'NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?
Ahmet Necdet Sezer döneminde olduğu tarzda bir yaklaşım beklenebilir. Parti alışkanlıkları etkili olacaktır. Engin Alan'ı cumhurbaşkanı adayı olarak gösterir mi? Bahçeli kendi cumhurbaşkanı adayı olur mu? Tekrar Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç aday yapılır mı? Şaibe bulaşmamış Genel Kurmay Başkanlarından birini aday gösterirler mi? Yakında sahnelenecek bekliyoruz.
Abdullah Bedeloğlu
Cumhurbaşkanı Adayı Olabilecek isimler:
Abdullah Gül
Recep Tayyip Erdoğan
Deniz Baykal
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Aziz Kocaoğlu
Haşim Kılıç
İlker Başbuğ
Işık Koşaner
Engin Alan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba yazarım, doğrudur ya beni veya sizi de gösterebilirler. Yahu biz Türk vatandaşı değil-miyiz? Memlekette demokrasi yok mu? Haydi hayırlısı olsun diyelim...

Abdülkadir Güler 
 16.04.2014 17:24
 

Bakarsınız sizi veya beni aday gösterirler, olamaz mı? Bekleyelim görelim:)

Matilla 
 09.04.2014 15:41
 

Merhaba Abdullah bey...CHP ve MHP ittifak da yapsalar gösterdikleri adayın bence hiç seçilme şansı yok...Bu seçimde belirleyici olacak kitle, "çözüm sürecinin" devamını isteyen Kürt kökenli vatandaşlarımız olacaktır. Çünkü, yerel seçimler göstermiştir ki, CHP ve MHP, Doğu ve Güneydoğu'da yok gibidirler...Abdullah Gül'ün tavrı ve kararı da çok önemlidir...Selamlar.

cdenizkent 
 09.04.2014 14:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2043
Kayıt tarihi
: 13.01.10
 
 

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster