Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '14

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
31
 

2014 Yerel Seçimleri ve aday vaatlerinin çevresel açıdan analizi ve bazı öneriler

2014 Yerel Seçimleri ve aday vaatlerinin çevresel açıdan analizi ve bazı öneriler
 

Orkun TEKE’nin kaleminden seçime özel çevre analizi!


Bilindiği gibi çok yakın bir zamanda ülkemiz yerel seçimlere gitti ve yerel yönetim için yetki vermek istedikleri kişilere oy verdi. Ben de seçimleri her zaman tartışılan siyasi boyutu ile değil daha çok çevresel boyutu ve adayların vaatlerinin bu konular ile tutarlılığını irdelemeye çalışacağım.


Seçim sonrası bütün adaylar açıkladıkları projelerini hayata geçirebilecek mi? merak konusu. Pekâlâ, sizlere ve adaylara şu soruyu sormak isterim “Belediye Başkan Adaylarımız bize daha temiz, daha yeşil, daha sürdürülebilir, daha akıllı şehirler veya ilçeler vaad ediyorlar mı?”. Herkesin cevabını merak ediyorum açıkçası, beni bilgilendirir iseniz çok sevinirim. Bilindiği gibi Yerel Yönetimlerde en büyük eksiklik Proje Yönetimi ve Ar- Ge' ye gerekli önemin verilmemesi ve sonuçta oluşan verimsiz politikalar ve geçici çözümler. Kendi ilim ve bu ilin ilçeleri hakkında detaylı bilgi vereceğim ama öncelikle bazı önerilerim olacak ve bunları sıralamak isterim (Özellikle seçilmiş adayların, projelerini ve seçildiği takdirde politikalarını revize etmeleri adına yararlı olacağını düşünüyorum).

 

 

Bu önerilerin haricinde mutlaka benim aklıma gelmeyen ve daha iyiye gitme yolunda uygulanabilecek projeler ve yollar mevcuttur. Artık insanlar sadece seçim öncesi 10- 15 gün kala ellerini sıkan adaylar değil, kendilerini 5 yıl boyunca yönetime katacak ve beraber yürüyeceği adaylar istiyor (Twitter ve Facebook gibi paylaşım sitelerinde adaylara fikir önerisi yapan kişi sayısı her geçen gün artıyor). Seçilecek belediye başkanları da yönetecekleri insan topluluğu sayısının az buz olmadığının farkına varmalı ve çalışmalarını buna göre yürütmelidir.

Buradan şu çağrıyı yapmak isterim ki “Bütün Türkiye’ de yazdıklarımın ulaştığı belediyeler ve seçilen başkanlardan ilgilenenler ile bu yazdıklarım konusunda konuşmak, tartışmak ve ortak paydalar bularak çalışıp, insanlar için bir şeyler yapabilmenin keyfini çıkarmak istediğimi belirtmek isterim. Bu konularda çalıştım bugüne kadar ve bütün öneriler için “Ar- Ge, Proje Yönetimi konularında tecrübe sahibiyim. İmza bölümünde ki mail adresimden benimle iletişime geçebilirsiniz”

Ben kendi bulunduğum il ve bu ilin ilçeleri hakkında sizlere görüşlerimi paylaşmak isterim. İzmir için kıyasıya bir rekabet vardı. Güçlü adayların vaatlerini incelediğiniz zaman “Çevre ve Ekolojik Denge” bakımından vaatler mevcut fakat yukarıda saydığım önerilerin adaylar tarafından biraz teğet geçildiğini söyleyebilirim. Benim açımdan, adayların en büyük eksikliği yeni fikirler üreten ve çalışmak isteyen gençlerin çağrılarına cevap verememeleri ve bu çağrıları mahalle ziyaretleri kadar önemsememeleri. Özellikle İzmir bünyesinde bu aşamada nerede ise bütün belediyeler ile iletişime geçmeye çalıştım ama her zaman duvarlar ile karşılaştım. Umarım bu yazı ilimizdeki ve ilçemizdeki saygıdeğer seçilmiş başkanlarımıza veya danışmanlarına ulaşır. Böylece doğru adımları atma yolunda yeni fikirler ve yeni bakış açılarının ne kadar yararlı olduğu bir kez daha kanıtlanmış olur.

Unutmayın yeni fikirler ve yeni bakış açıları bizi hiçbir zaman geriye götürmez aksine her daim fayda sağlar. Lütfen bunun farkında olalım ve “ASLA VAZGEÇMEYELİM!”

Yazım bu seferlik biraz uzun oldu farkındayım ve sabrınız ile affınıza sığınıyorum, ama takdir edersiniz ki bahsettiğim konu Türkiye için çok önemli ve ilerlenmesi, irdelenmesi gereken bir konu.

Önerilerimden sonra belirttiğim çağrı lütfen dikkate alınsın, vaat edilen projeler ve çeşitli beyin fırtınaları ile proje yönetimi, hazırlama ve konularda ki naçizane bilgi birikimim ile çok daha iyi şeyler başarılabilir. Yani bu bir açık çağrıdır aslında.

Yazımı daha önce ödül aldığım bir projemin sunumunda o an aklıma gelen bir söz ile bitirmek istiyorum “Daha iyi bir dünya bizim elimizde, Sadece isteyin”.

Bana “orkunteke@gmail.com” kişisel mail adresimden ulaşabilirsiniz.
Sevgiler, Saygılar.

Orkun TEKE
Mühendis/ İzmir Yüksek Teknoloji Enst. Enerji Mühendisliği YL
İletişim: orkunteke@gmail.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 137
Kayıt tarihi
: 11.04.14
 
 

Enerji Uzmanı- Proje Mühendisi- Blogger (Enerji & İK) Yazmayı seven bir mühendis olarak kafamdaki..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster