Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '14

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
322
 

2014 Yılının ilk yazısı

2014 Yılının ilk yazısı
 

Bugün 1 Ocak 2014. Bir yılı geride bırakıp, yeni bir yıla gireli  daha 12 saat olmadı.

Uyandığımda kapkara bir İstanbul sabahını gördüm. Oysa ki ben bu sabah güneşli bir güne uyanmak ve neşeli bir yazı ile seneye başlamak istiyordum. Umuda o kadar çok ihtiyacımız vardı ki. Geçen yıl aynı gün yazdığım yazımı okudum. Geçen yıl 1 Ocakta güneşli bir güne uyanmışız. Ve ben geçen yıl bütün dertlerin geride kalıp gene güzel günlerin geleceği umudu ile yazmışım.

Ben ne yazayım düşüncesi ile çalışma odamın penceresinden dışarı seyrederken bir şey dikkatimi çekti. Apartımanımın etrafındaki binaların çeşitliliği gözümü aldı. Yazıma ek olarak koyduğum resimde de görebileceğiniz gibi çalışma odamın camından görünen binaların hiçbiri birbirine benzemiyordu.

Bir an bu binaları insanlara benzettim. Aynen insanlar gibi herbiri birbirinden bedensel ve ruhsal olarak farklı bir sürü bina. Mesala şu karşıdaki alçak bina genç yaşta eşini kaybetmiş, üç çocuğu ile yaşam mücadelesi veren Şüküfe hanıma benziyor. Onun gibi yılların yorgunluğunu üstünde taşıyan, bezgin bir duruşu var.

Sol taraftaki yüksek bina Emekli subay Ahmet Bey gibi heybetli, dik ve sert. Yıpranmış ama yıkılmamış. Gerideki beyaz yüksek bina 6.kattaki genç hanımı anımsattı bana. Uzun boylu, zarif, sarışın, güzel. Bir havayollarında hostes olduğunu söylüyorlar. Yakışır. Onun önündeki daha yaşı büyük bina Aytül Hanıma benziyor. Ufak tefek, fındık kurdu gibi, çapkın bir hanım. Eşi ile sorunları varmış.

Onun yanındaki aynı boylardaki daha yaşlı, daha geniş bina Eczacı Füsün Hanıma benziyor. Bir zamanlar güzelmiş o da diğerleri gibi ama kilo almış, yaşlanmaya yüz tutmuş.

Resmin sağına doğru gelirsek uzun boylu bir beye daha rastlıyoruz. Hafif esmer, daha orta yaşa gelmemiş, Sanırım bu da bizim Doktor bey olsa gerek. Arkasındaki geniş bina ise tüccar Hüseyin Beye benziyor. Orta yaşa gelmiş, varlıklı, ama biraz cahil. fakat çok bilmiş bir adam. Bulunduğu toplumda kimseye söz hakkı vermez.

Arada gözüken biraz daha eski küçük bina ise temizlikçi Seniye Hanım olsa gerek. Hergün işe gitmekten yorgun, bezgin Seniye Hanımcık.

Gördüğünüz gibi binalar da aynen o toplumda yaşayan insanlar gibi çeşit çeşit. Onlar da insanlar gibi nefes alıyorlar, yaşıyorlar.İçlerinde barındırdıkları kişilerin sorunlarını yükleniyorlar, adeta yansıtıyorlar.

Dikkatle bakarsanız binaların nefes aldığını, yaşadığını fark edersiniz.

Ben diyorum ki bütün insanlar, binalar tüm sorunları 2013 de bırakmış olsunlar. Yeni bir yıla bembeyaz bir sayfa ile başlasınlar. Bembeyaz, hiç yazılmamış bir sayfa. Mutlulukların, sevgilerin, huzurun, Barışın yazılacağı bembeyaz bir sayfa........ 

şeker bade bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar, farklı bir yazı ve benzetmelerinizi keyifle okudum. Biraz da hüzünlü gerçi... Bu çeşitlilikler hem binalarda hem insanlarda çoğalarak artmaya devam edecek gibi görünüyor. Hakkımızda hayırlısı olsun. Sevgi ve selamlar.

Sema Bekmez 
 17.01.2014 10:05
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim.Sayın Yazarım,Umarım bu farklılıklar büyük sorunlara yol açmaz yaşamımızda. Sevgi ve Saygılarımla  17.01.2014 13:06
 

KIBRIS, sayın yazarım. SEVGİLER ADADAN.

Göksel47 
 05.01.2014 18:26
Cevap :
Sayın Yazarım Adanız çok güzel. 5 Haziran 2011 tarihinde kızım Burcu Göker piyanisti Eric jenkins ile Bellapais Festivali kapsamında Bellapais kilisesinde çalmıştı. Ben ve eşim bu konser vesilesi ile Kıbrıs'ınızı görme ve gezme imkanına sahip olduk. Çok sevdik. Bizim adamız size göre çok küçük. Bir başka Bellapais FestivaL konserinde buluşmak ve tanışmak ümidi ile. Sevgi ve saygılarımla  06.01.2014 12:55
 

BENDE, GEÇEN GÜN KOMŞULARA, evlerinizin duruşları, eşyalarınız sanki sahiplerini, sizleri andırıyor dedim, neredeyse gülmekten kırıldılar... Kiminiz spor giyinir, eşyalar da öyle araban da öyle dedim. Güzel bir yazı. ADADAN SEVGİ VE SELAMLAR, YENİ YILDAKİ YENİ ARKADAŞ.

Göksel47 
 04.01.2014 19:44
Cevap :
Gerçekten Göksel Hanım, evlere arabalar baktığınızda aynen sahiplerine benzediklerini farkediyorsunuz. Tabii görebilene. Hangi Adadansınız. Ben de bir Adalıyım. Mernmara Denizi'nde olan bir Adada Avşa Adasında 26 senedir yazları ikamet ediyorum. Adalı olmak ne demek , Adalı olmanın psikolojisini çok iyi biliyorum. Ben de size bir başka Adadan sevgiler diyeyim. Sevgi ve selamlarımla. Ayrıca yeni yılınız kutlu olsun.  04.01.2014 21:49
 

Oya Hanım, merhaba. Güzel bir yazı. Sizi kutlarım. Önerdim, tavsiye ettim! Sizin de yeni yılınız kutlu olsun! Şen ve esen kalınız.

Dr Lokman Doğruöz 
 02.01.2014 17:29
Cevap :
Teşekkür ederim sayın Lokman Bey. Yeni yıl hepimize sağlık,huzur ve mutluluk dolu günler getirsin. Saygılarımla  02.01.2014 19:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 811
Toplam yorum
: 1052
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1007
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster