Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
228
 

2015'de neler oldu?

2015'de neler oldu?
 

internetten alıntı...


 

Neler neler olmadı ki!

Belki çok güzel olaylar olup içimizi ısıttı, mutlu kıldı ama 2015 yılının geneline baktığımızda;  umutlarla karşıladığımız yılın bilançosu karman çorman…

İyiler ve güzellikler usumuzda kaldı.

Kötüler ve kötülükler yüreğimizi paraladı.

Ortalık toz duman!

Her yer viran!

Özge Can’ı hunharca katleden vahşi yaratıklar, belki en ağır cezayı almış olsalar, kanı yerde kalmamış gibi gözükse bile yüreklerimizdeki acısı soğumadı. Özge Can’ın, gülen o güzel gözleri fotoğraflarda anı olarak kaldı. Hiçbir şeyin artık Özge Can’ı geri getiremeyeceğini bilmek ise başka bir acı!

Özge Can gibi daha niceleri, şiddete, tecavüze maruz kalarak sonsuzluğa doğru yol aldı.

‘’Kadına Şiddete Hayır!’’ ‘’Özge Can bir simge olsun, Özge Can Yasası çıksın’’diye sokaklarda etkinlik düzenleyen sivil toplum kuruluşlarının üyelerine, güvenlik güçleri şiddetin en alasını uygulamakta beis görmediler!

Sonsuzluğa uğurladığımız kadınların ardından, müsebbipleri;  ‘’ya iyi hal’’ ya da ‘’ kadın suçlu idi’’ gerekçesi ile en az ceza ile sıyrıldılar. Zira kadının mezardan kalkıp da kendini savunacak, yöneltilen suçlamaları çürütecek bir durumu yoktu ki..!

Keza cezayı kesen hukuk insanlarının da anası, karısı ya da kızı!

Canlı canlı bombalar, etrafı kasıp kavurdular!

Suruç’da, Ankara’da canları yitirdik pisi pisine! Canlı canlı gittiler… Gidemeyenler de hastane köşelerinde, birçok uzuv ve organlarını kaybetmiş halde can derdinde kaldılar. Şimdi ne haldeler? Bilen eden yok! Basın daha önemli mevzulara takılıp kaldığı için…

Yamuk, paralel, teğet derken tüm geometri terimlerini bilmeyenler de öğrendi çok şükür!

Dün baş olanlar, kazdıkları kuyunun kumpaslarında!

Çarşambayı FED aldı… Perşembe Merkez Bankasına kaldı!

Eylülden beri dört gözle beklenen faiz artırımı, en sonunda 25 baz puan olarak açıklandı da finans piyasaları bekleye bekleye girdikleri sancılardan kurtuldu. Gelişmekte olan ülkelerin başını çeken biz, Brezilya, Arjantin ve Güney Afrika gibi ülkelerin alacakları tavır 2016 ya kaldı.

Bu arada pazarda akşamüstü son kalanları toparlayıp, evdeki torunlarına aş götürmeye çaba sarf eden Ayşe teyze elbet bunlardan hiçbir şey anlamadı! Zira her şey ateş pahasıydı ve biber zam şampiyonu olmuştu.

Olmadık zamanda tayyare düştü! Pardon düşürüldü!

Gerekçesi haklıydı amma komşu fena tavır aldı! Üstelik tam da tüm komşularımız ile sıfır sorun yaşarken!

 

Turizm, ithalat, tekstil sektörü büyük yara aldı hatta bavul ticareti bile yayan!

İnşaat şirketleri bile Gazap Üzümlerini yemek zorunda kaldı!

Üreticinin ürünleri, iç pazara kanalize edilmesine rağmen tam dokuz milyon ton sebze meyve çöpe atıldı. İç pazara gelen ürünleri gördüğümüzde de ne yazık, bizim milletin çeri çöpü yediği, en iyi ürünlerinse ihracata gittiği gün yüzüne çıktı. Bu da işin başka yönü!

‘’Kim olursan ol yine gel’’ sözünü düstur edindik! Sınırlar kalbura döndü! Savaştan kaçan Suriyelileri kucakladık. Kalan biz de kaldı, bizi beğenmeyenler Ege kıyılarından Avrupa’ya kaçmak için ne kadar plastik bot, ahşap gemi varsa tıka basa doldular! Amma velâkin kıyılar, çocuklarının istikbalini bahane eden mültecilerin gerek kendilerinin, gerekse istikbalsiz çocukların cenazeleri ile doldu.

Dünya’nın güzelliği, çocuk gülüşlerinin masumluğunda idi! Çocukların masum gülüşleri soldu! Hem de hiç açmamacasına!

Şehrimizde, caddelerde, sokaklarda Suriyeli ailelerin haline üzülürken biz!

Güneydoğumuzda yanan ateşten nasibini alıp, kaçan ailelerin dramı ise Suriyeli mültecilerin halini aştı, içimizi kor gibi yaktı!

Oralarda yaşayan çocuklar, hem evsiz, hem de eğitimsiz kaldı! Yıkılıp yakılan kütüphaneler, hastaneler, camiler de cabası!

Kocaman bir yılın içine, yapmaktan büyük zevk aldığımız seçimleri sığdırdık! Bir daha, olmadı! Bir daha!

Daha bitmedi!

Yeni yılda kim bilir kaç defa daha, referandum falan filan, vesaire vesaire!

2015 Şubat ayında belirlenen TÜİK rakamlarına göre çalışan bir kişinin açlık sınırı 1592,61 lira olarak belirlenmişken! 1.1.2016 tarihi itibariyle çalışanların aylık asgari ücret rakamı 1300.- lira olarak açıklandı. İşverenleri kaygıya düşüren bu ücretin, işverene getireceği yükün bir kısmının devletçe süspanse edileceği bildirilince (artış miktarının yüzde 40’ı yani yaklaşık 110._ lira civarında), işverenlerin yüreğine birkaç damla su serpildi. Bu artıştan, istihdamın nasıl etkileneceğini, işsizlik oranlarının çift haneli rakamlardan, tek haneli rakamlara düşüp düşmeyeceğini, yeni yılın verilerinden öğreneceğiz…

İyi, güzel olaylar da oldu 2015 de…

Prof. Dr. Aziz Sancar hoca, Kimya bilimi dalında almış olduğu Nobel ödülü ile haklı gururumuz oldu. Hele ki ödülünü Mustafa Kemal Atatürk’e adamış olması ise ayrı bir gurur ve övünç kaynağımızdı.

2015’i uğurlamaya, 2016’yı karşılamaya 1 kala…

Temenni ve dileklerim, gelen gideni aratmasın!

Çocuklar, sıkıntı yaşamadan, bomba seslerinden uzak, can korkusu olmadan mutluluk ve huzur içinde yaşanacak ortamlarda büyüsünler. Şarkılarla… Saçlarını kesmeden! Oyuncaklarını, biberonlarını, ya da bebeklerini terk etmek zorunda kalmadan…

Tüm Dünya’yı barış ve huzur sarsın…

Ülkemiz Ortadoğu bataklığına saplanmadan, milletimiz birbirini kırıp dökmeden, yıkmadan yıkılmadan, tüm varlıkları ve kimlikleri ile sağlıklı günlerde yaşasın.

Yeni Yılınız Kutlu Olsun…

Sevgilerimle.

Ay şen

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Ay Şen Kardeşim! Ah ah 2015 de neler olmadı ki en kara günleri yaşadı Türkiye'm . Ölümler zulümler terör kara bulutlar kapladı Ülkemizin üstünü. Dilerim 2016 yılı tüm bu acılı günleri bitirir Güneş karanlıkları aydınlatır. Yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar sağlık ve mutluluklar dileyereö öperim canım.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 31.12.2015 16:26
Cevap :
Her gelen yılı içimizde türlü heyecan ve umutlarla karşılıyoruz amma sevgili hocam! Ardında hep acı, göz yaşı bırakarak geçip gidiyor.Bu günleri bir çoğumuz önceden gördük ama ne yazık ki göremeyenler çoğunlukta idi! Ya da hep menfaat ön plana çıktı! Güneş yeniden ülkemize doğar mı bilemem. Ben umutlarımı çoktan yitirdim. Yine de size, sevdikleriniz ile birlikte sağlıklı ve mutlu yıllar diliyorum. Sevgi ve saygılarımla...  31.12.2015 19:09
 

Sevgili Ayşen; 2015'de ülkemizde ve çevremizde olup bitenleri sıraladığın yazın, diplerde seyir halinde olduğumuzu açıkca seriyor göz önüne. Ben de zaman zaman; çıkamayacağımız hakkında karamsarlık yaşıyorum ama en dibe hızlı bir "vuruş"la yüzeye ulaşabileceğimiz umudunu da hep saklı tutuyorum... Bizden iki kuşak öncekiler bunu başarabilmişler. A.Sancar örneği gibi bildiğimiz bilmediğimiz, yüz güldürenler de var neyseki... Yeni yıldan tüm beklentilerinin gerçekleşmesi dileği ile sevgiler...

Nur Eşmeli 
 31.12.2015 13:05
Cevap :
Sevgili öğretmenim, hoş geldiniz sayfama. Onurlandırdınız.''Dibe vurup da çıkmak'', sözünüze gelince! Ben yıllardır o dipten kurtulacak günleri beklesem de büyü umutlarla... Ne yazık ki umutlarımı yitirdim, soldular!Yeni nesli hiç iyi günler beklemiyor. Dilerim yanılırım... Mutlu, umutlu, sağlıklı yıllar diliyorum, sevdikleriniz ile birlikte. Yeni yılınız kutlu olsun...  31.12.2015 19:15
 

Velhasılı faziletli, hakça bölüşen ve sadece HAK 'ka tapan bir toplum ve insanlık olma özlemimiz yine başka yıllara kaldı. Sağlık ve mutluluk dileklerimle saygılarımı sunarım.

E Ruhi YALÇIN 
 31.12.2015 8:48
Cevap :
Dilekleriniz, dileklerimdir arkadaşım. Mutlu ve sağlıklı yeni bir yıl diliyorum. Saygılarımla...  31.12.2015 19:16
 

Yeni yılda mutluluklar Ayşen Hanım.

Erdal Ceyhan 
 31.12.2015 8:22
Cevap :
Yeni yılda sağlıklı, umut yüklü ve mutlu günler yaşamanızı diliyorum hocam. Sevgi ve saygılarımla...  31.12.2015 19:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 533
Toplam yorum
: 2840
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1360
Kayıt tarihi
: 14.11.10
 
 

Aydoğdu; kızgın güneşinde Ağustos'un, sararmıştı altın sarısı başaklar. Kırlangıçların göç dansın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster