Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
80
 

2015 Seçimleri 2

2015 Seçimleri 2
 

Seçimlere 6 gün kaldı, artık saatler kaldı. Sayın okurlar, bu pazar gerçekleştirilecek seçim Türkiye'nin son bir yılda yaşacağı üçüncü seçim olacak. Önce belediye, sonra cumurbaşkanlığı ve sonunda milletvekilliği seçimi. Toplum olarak yorgun düştük. Ama demokrasi gereği sandık başına gitmeye mecburuz.

Üç dönem süren AKP iktidarı da yorgun, RTE sonrası bocalayan AKP iktadarına yeni seçilen RTE yetişti. Yaptığı mitingler ortada. AKP lilerin Allah rızasını almaya devam ediyor. Yoksa A. Davutoğlu ile bu işin yürüyemeyeceği belli.

Ana muhalefet CHP bu seçimlere farklı hazırlanarak farklı biçimde giriyor. Kavfgadan uzak, CB ve BB ile uğraşmak yerine vaatlerini hep anlatmaya çalıştı. Adaylarını ön seçimle seçerek demokrat bir tavır sergiledi, ekonomik vaatleriyle gündem oldu. Merkez Türkiye projesiyle çok konuşuldu, tartışıldı. 

HDP, Selahattin Demirtaş ile %10 barajı aşacağının ışıklarını veriyor. Beğensek de beğenmesek de akıllı politika izliyorlar.

MHP ye gelince değişen bir şey yok. Saman alevi gibi bir parlıyor, bir sönüyor. MHP bulunduğu yerden memnun gibi bir izlenim veriyor.

Özetlersek, halkımızın oyları ile yeni bir meclis bizi bekliyor. Tablo, zayflayan bir AKP, güçlenen bir CHP ve HDP, yerinde sayan bir MHP. Bu gün görünen bu. Oran ne olur bilemiyorum.

AKP elindeki devlet gücünü sonuna kadar kullanıyor. Diğerleri sesini duyurmak için büyük caba sarf ediyor. Özellikle CHP in önemli uğraşısı gölgede kalıyor, değerli adaylarıyla uğraşısını ben görüyorum. Ama Türkiye geneline yansamıyor. Mitinglere bakıldığında devlet desteğini bir kenara bırakırsak CHP in AKP karşısında üstün olduğunu görüyoruz. Belirttiğim gibi bunda AKP deki yorgunluğunun  da etkisi var. Destekleyeceğim diye CB nın gerekli gereksiz desteğinin olumsuz yansıması da var.

1980 sonrası ilk seçimlerde Kenan Evren'in Turgut Sunalp partisine oy istemesini ( Horoza oy verin ) hatırlıyorum. O yıllarda halk, 1980 darbesi kahramanına ders verip oyunu gidip ANAP a vermişti. 

İstanbul belediyesinde başarılı bulunan Bedrettin Dalan'ın Turgut Özalîn yıpranması nedeniyle koltuğunu Nurettin Sözen kaptırmasını anımsıyorum.

Bu seçimde ne olacak, bilemiyorum. Yaşayıp göreceğiz. Bilinen bir şey var, AKP oy kaybediyor, Davutoğlu yetersiz.

Bu gecenin anlamı itibarıyla Berat kandiliniz kutlu olsun. 

NOT: Küçük bir not, Türkiye'nin ekonomik durumu parlak değil.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 479
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1514
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster