Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '16

 
Kategori
Sağlık
 

2015'te 300 kişi kızamık oldu

2015'te 300 kişi kızamık oldu
 

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Gürsel Özer, aile hekimliği uygulamasıyla hız kazanan aşılama çalışmaları sonunda 2015 yılında kızamıktan ölüm oranının sıfırlandığını söyledi.
 
2005 yılında Düzce’de başlayan pilot uygulama, 2010 yılında tüm Türkiye’ye yayıldı. Aile hekimliği uygulamasıyla kısa sürede önemli başarılara imza atıldığını belirten Özer, "Bunların başında aşılama geliyor. 'Sağlıklı bir toplum, sağlıklı bireylerle mümkündür' anlayışıyla yola çıktık ve sağlıklı nesillerin yetişmesi için aşılamaya önem verdik. Aile hekimliğine geçilmesiyle birlikte, aşılamada ivme kazanıldı. 2002 yılında BCG, bilinen adıyla verem aşısının yapılma hızı yüzde 77'lerdeydi. Bugün yüzde 97'lik oranlardan söz edebiliyoruz. Aynı şekilde difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci ve menenjit aşılarının uygulanmasında yüzde 78'lerden yüzde 98'lere çıktık. 1970'lerde çokça can alan difteri, aşılama sonucu bugün ölümcül olmaktan çıktı. 1970'de 701 çocuk felci vakasından 39'u ölümle sonuçlanmıştı. Aşılamayla 1999'dan sonra hastalık görülmemeye başlandı.1990'lı yıllarda 46 bin 761 kızamık vakasında 621 ölüm gerçekleşmişti. Aşılama kızamığın da önüne geçti. 2015'te 300 kızamık vakasıyla karşılaşıldı. Ve ne mutlu ki kızamıktan ölüm oranı sıfırlandı. Uzun yıllar önce aşılanmayla çiçek hastalığı yeryüzünden tamamen silindi" dedi.
 
 “Aşılamada Avrupa Şampiyonuyuz”
Bilim tüm toplumun aşılanması gerektiğini söylerken, mevzuat eksikliklerinin, toplum sağlığını kişilerin insafına bıraktığını vurgulayan Dr. Özer, şunları söyledi: Aile hekimlerimiz, yanlış bilgilendirme sonucu aşı reddiyle karşılaşabiliyor. Toplum sağlığı açısından önemli bir fırsatı kaçırıyoruz. Aşılamada Avrupa şampiyonu olan aile hekimleri görevlerini eksiksiz yaparken, kanun koyucuların da bir an önce üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz.”
 
Anne ve Bebek Ölüm Oranları Düşüyor
Aile hekimliği uygulamasıyla henüz anne karnındayken bebeğin takibe alındığını anlatan Dr. Özer, bunun sonucunda 2010 yılında 100 binde 16.4 olan anne ölümlerinin son dönemde 15.2'ye düştüğünü belirtti. 2010 yılında bebek ölüm hızının 1000 canlı doğumda 10.1 iken bu uygulama sonucu 2014 yılında oranın 7.6'lara gerilediğini söyledi. “Gebe kardeşimiz bir süre sonra elinde bebeğiyle gelmeye başlıyor bize. Hem lohusa takibimiz devam ediyor hem de bebeğin topuk kanı testini, aşılarını yapıyor, gelişimini takip ediyoruz” diyen Dr. Özer, aile hekimliğinin başlamasıyla çocuklardaki zeka geriliğinin çok daha erken tespit ve tedavi edilebilir hale geldiğini vurguladı. Özer, “Ayrıca 0-5 yaş arasındaki çocuklarda, yüksek ateş, ağızda yara, lenf bezlerinde şişme gibi semptomlarla seyreden PFAPA sendromu, bebeğin sürekli takipçisi olan aile hekimi tarafından kolaylıkla tespit edilebiliyor. 5 yaş altı çocuklarda 1000 doğumda gerçekleşen ölüm hızı 2010 yılında 16,4 iken 2014 yılında 9,7’ye geriledi” diye konuştu. 
 
Hastalığı Tedavi Etmek Yerine, Hastalığı Önlüyoruz
Sadece anne ve bebeklerin takibini yapmakla kalmadıklarına dikkat çeken Özer, “Birinci basamak tanı, tedavi ve danışmanlık yapıyor, koruyucu sağlık hizmetleri veriyoruz. Hastalığı tedavi etmek yerine, hastalığı önlüyoruz. Sağlığın değerini ölçmek mümkün değil tabi ama bu sayede hem iş gücü kaybını önlüyor hem de ilaç tüketimini azaltıyoruz. Yani hem vatandaşlarımızın sağlığını hem ülke ekonomimizi korumuş oluyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Kanser Tarama Testleri Ücretsiz
Aile hekimleri olarak, çağın vebası kansere karşı da savaştıklarını kaydeden Özer, şunları söyledi: “Kanser taramaları yaparak, bu sinsi hastalığın erkenden teşhis edilmesini sağlıyoruz. Örneğin Bursa’da 2009 yılında bin 125 olan mamografi sayısı, aile hekimliği uygulamasıyla birlikte 14 bin 448’e yükseldi. Smear sayı, 10 kattan fazla artış gösterdi ve bin 359’dan 15 bin 938’e çıktı. Halkımızı, ücretsiz kanser taramalarını yaptırmak üzere aile sağlığı merkezlerimize bekliyoruz.”
 
Esra Öz

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 188
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 96
Kayıt tarihi
: 16.10.15
 
 

Gazeteci, Biyolog, Konuşmacı ve Sosyal Medya Danışmanı, Kokuyla Keşfet ve  Sağlık Haberlerine Far..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster