Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '15

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
133
 

2015 Yılı Uluslararası Kooperatifler Günü ve Teması

2015 Yılı Uluslararası Kooperatifler Günü ve Teması
 

Kooperatifi Seçin Eşitliği Seçin

Dünyada Uluslararası Kooperatifler Günü her yıl temmuz ayının ilk cumartesi günü kutlanır. 2015 yılında da Uluslararası Kooperatifler Günü 4 Temmuz günü tüm dünyada çeşitli kutlama programları ve etkinliklerle kutlanacaktır. Kooperatifçilik konusunda dünyada farkındalığı artırmak için programlar gerçekleştirilecektir.

Dünyada ilk Uluslararası Kooperatifler Günü Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) tarafından1923 yılında kutlanmıştır. 1994 yılında Birleşmiş Milletler (BM), kooperatiflerin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınma için önemini kabul etmiş ve her yıl tüm dünyada temmuz ayının ilk Cumartesi günün BM’ye üye ülkelerde Uluslararası Günü olarak kutlanacağını ilan etmiştir.

Bu günün kutlanmasındaki amaç toplumun kooperatifler hakkındaki farkındalığını artırmaktır. Dünyadaki kooperatifçilik hareketinin başarılarını ve uluslararası dayanışma, ekonomik etkinlik, eşitlik ve dünya barışına yönelik görüşlerini tanıtmak ve desteklemektir. ICA ve BM’in Kooperatifleri Geliştirme ve Teşvik Komitesi (COPAC) tarafından ortak çalışma ile her yıl Uluslararası Kooperatifler Gününde kutlamalarda kullanılacak temayı belirlemektedir.

2015 yılında da Dünya Kooperatifçilik Hareketi ve BM’in her ikisi tarafından kooperatiflerin küresel sorunların çözümündeki katkısının altı çizilmektedir. Bu yılın teması da Uluslararası Kooperatifler Günü'nün teması «Kooperatifi Seçin Eşitliği Seçin» dir.

Bu temanın seçilmesinde ICA ve BM’yi harekete geçiren ve karar verilmesinde etkili olan çalışmalardan biri Fransız iktisatçı Thomas Piketty, “21. Yüzyılda Sermaye” isimli yayınladığı kitaptır. Bu kitapta dünya ekonomisine olan kapitalizm sistem ile eşitsizliğin artmakta olduğu ortaya konmuştur. Kitap ortaya koyduğu bu acı ve düşündürücü tablo nedeniyle büyük yankı uyandırmıştır ve en çok satan kitaplar arasına girmiştir. 21. yüzyılda bu eşitsizliğin daha da artacak olması ve bunun doğuracağı sosyal sonuçlar dünya ekonomi çevrelerini rahatsız etmeye başlamıştır. 

Diğer taraftan son olarak dünyadaki ekonomi ve finans çevrelerinin çalışmalarını dikkate aldığı Credit Suisse tarafından hazırlanan “2014 yılı Küresel Refah Raporu”unda da küresel düzeyde  eşitsizliğin artması karşısındaki rahatsızlık dile getirilmiştir. Fransız iktisatçı Thomas Piketty’in bu konudaki tezlerini doğrular nitelikte bulgular ortaya koymuştur. Rapora göre dünyanın zenginleştiği ancak bu zenginliğin dağılımının adaletsiz şekilde olduğu belirtilmiştir.

2014 yılı Küresel Refah Raporunda Dünya nüfusunun yüzde 10’u, dünya zenginliğinin yüzde 87’sine sahipken, Dünya nüfusunun zengin yüzde 1’inin dünya servetinin yüzde 48’ine sahip olduğu ortaya konulmuştur.  Buna karşılık Dünya nüfusunun alttaki yüzde 50’sinin dünya zenginliğinin sadece yüzde 1’ine sahip olduğu belirtilmiştir. İncelenen verilerden kesimler arasındaki sosyal uçurumun korkunç boyutlara ulaştığı tespit edilmiştir. Bu durum ülkeler ve bölgeler bazında farklılık göstermekte, eşitsizlik hızla artmaktadır. Bireyler arasındaki eşitsizlik etnik, bölgesel veya konumsal özellikleri yanında ırk, cinsiyet, yaş gibi kişisel özellikleri altına gizlenmektedir. Ülkemizin de bu ülkeler arasında yer aldığı görülmektedir.

Bilinen bir gerçek eşitsizlik toplumda adalet duygusunu ve güven ortamını olumsuz etkilemektedir. Ülkelerde sosyo-ekonomik sorunlar yaratmaktadır. Ülkenin ekonomisine, alt yapısına zarar vermektedir. Daha da kötüsü ülkede demokrasiye zarar verdiği gibi güvenlik sorunları yaratmaktadır. Hassasiyetler arttığı gibi kesimler arasında çatışmalar artmaktadır. Bu olumsuz ortam o ülkenin kalkınma ve gelişmesinin önünde en büyük engel olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu tablo karşısında kooperatiflerin toplumsal ve ekonomik yaklaşımı sorunların çözümü bakımından önem kazanmakta ve ön plana çıkmaktadır. Çünkü kooperatiflerde eşitlik modelin temelidir. Açık ve gönüllü üyelik ilkesi ile herhangi ayrımcılık yapılmaksızın her ortağın kooperatifin yapısında ve kontrolünde eşit olduğunu garanti bir oyu vardır.Kooperatif ortağın ihtiyaçları ve taleplerini ile toplumun sürdürülebilir kalkınmasını karşılamak için çalışmaktadır. Kooperatifler bu faaliyetleri yaparken Üreticilere, çalışanlara, tüketicilere fırsatlar sunmaktadır. Kooperatifler ortaklarının ekonomik ihtiyaçlarını ve beklentilerini takip etmektedir. Ortaklarının topluma daha iyi uyum sağlaması için çalışmaktadır. Ortaklarının mallara, hizmetlere ve faydasına olan ihtiyaçlara erişimini sağlamaktadır.

Eşitliğin sağlanmasında kooperatifler nasıl yardım edecek diye düşünürsek cevapları şu şekilde açıklayabiliriz. Öncelikle kooperatiflerde herkes işin sahibidir. Kooperatifler bireylerde sahiplik duygusunu yaygınlaştırır. Nitekim kooperatiflerdeki güven ortamının bireylerde ekonomik ve sosyal katılımcılığı güçlendirdiklerini kanıtlamıştır. O nedenle kooperatif modelin gelişmesi toplumda eşitsizliği daha da azaltır. Kooperatifler model olarak herkese açıktır. Erkek ya da kadın, yaşlı ya da genç kooperatiflere ortak olabilir. Kooperatiflerde karar almada ortakların sermaye büyüklüğü önemli değildir. Kooperatifte sermayeye bağlı olmaksızın herkesin 1 oy hakkı bulunmaktadır. Herkesin ortak olarak karar almada eşit gücü vardır.

Kooperatiflerde ortaklar ihtiyaçlara eşit erişim hakkına sahiptir. Kooperatiflerde ortakların ulusal düzeyde ihtiyaçlarını karşılamada eşit erişim hakkına sahip olmaları temel amaçtır. Bu mallara eşit erişim hakkı demektir. Kooperatifler bu nedenle mali kazanımlar sağlamak yerine ortaklarının gereksinmelerini karşılamaya odaklanırlar. Kooperatifler, halkı güçlendirerek ve onlara insan onuruna yaraşır ve sürdürülebilir bir yaşam kurmalarını sağlayarak eşitsizliği azaltmaya çalışırlar Birleşmiş Milletler için de küresel düzeyde dışlanan nüfus kesimlerinin kaliteli mal ve hizmetlere erişimi önemli bir strateji olarak benimsenmiştir.  Kooperatif hareketi yoksulluğun azaltılmasında önemli bir rol oynayabilir. İnsanları güçlendirerek, onlara eşit şekilde, onurlu ve sürdürülebilir bir yaşam sağlayarak eşitsizliği azaltmaya yardımcı olur.

Birleşmiş Milletlerce de kabul edildiği gibi kooperatifçilik toplumda eşitsizliği yok etmek, yoksulluğu azaltmak, ırk, cinsiyet ve çeşitli ayrımcılığa son vermek için önemli bir sosyo ekonomik modeldir. Kooperatifçilik konusunda toplumda farkındalığı artırmak, modele soğuk ve güvensiz bakanların görüşlerinin değiştirmek için kooperatifçilere ve kooperatifçiliğe gönül verenlere büyük görevler düşmektedir. Bu görev Birleşmiş Milletlerin gördüğü gerçeğin ülkemizde de görülmesini sağlamaktır. 

Bu amaçla çevrenize günün farkındalığını sağlamak üzere bilinçlendirici mesajlar gönderin.Haber bültenleri yayınlayın ve sayfanızda paylaşın.Daha fazla bilgi için dünya kooperatiflerinin uluslararası kooperatifler günü kutlamaları için hazırladığı web sayfasını ziyaret etmelerini önerin. Kooperatifinizde bugüne özgü temalı etkinlik düzenleyin. Ortaklarınızın ve personelinizin eşitlik temalı kutlama etkinliklerde yer almalarını teşvik edin.

Hazırlıklarınıza bir an öncebaşlayın.Kutlamalara paydaşlarınızı ve müşterilerinizi davet edin ya da halka açık bir yerde eşitlik ve kooperatifleri ilişkilendirerek bir kutlama yapın. Tanıtımda Uluslararası Kooperatifler Günü logosunu kullanın. Sizde Uluslararası Kooperatifler Gününü kutlayın. Kutlama etkinliklerinizin haberini Dünya Kooperatiflerinin üst örgütü olan Uluslararası Kooperatifler Birliği’nin yayın organında yayınlanmak üzere mail ile (edigest@ica.coop)  bildirin. Tabii kutlamalar konusunda daha fazla bilgi almak için http://ica.coop/en/node/11576   sayfasını da ziyaret etmeyi unutmayın.

Sonuçta hepimiz bilmeliyiz ki; kooperatifler insanları güçlendirerek, onlara onurlu ve sürdürülebilir bir şekilde yaşam sağlama fırsatı sunarak eşitsizliği azaltmaktadır. İnsanların ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetlere eşit erişim imkânı sunmaktadır. İnsanlarda sahiplenme duygusunu geliştirmekte ve onların örgütleri içinde bir bütün olarak hareket etmelerine fırsat yaratmaktadır. Toplumda halkın sesi olarak yoksulluğun azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle bu Uluslararası Kooperatifçilik Gününde kooperatifleri daha iyi anlatalım ve anlayalım. Bu yılın teması olan Kooperatifi Seçin Eşitliği Seçin’in verdiği mesajın farkında olalım. Hep birlikte daha eşit ve refah içinde bir dünya için bu önemli günü kutlayalım. 4 Temmuz Uluslararası Kooperatifler Gününüz şimdiden kutlu olsun. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 398
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 758
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster