Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '22

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
20
 

2021'de böyle bitti…

Ömrümüzden bir yılı daha harcadık; önümüzde temiz bir sayfa, yeni bir yıl var iken geçmiş senenin analizini yapalım ki yeni senede daha güzel şeyler olsun.
 
15 Mart 2020 tarihinden beri Covid-19 belası ile mücadeleye ediyoruz. Sinema salonlarındaki hayata gelince 2020'nin dokuz ayı ve 2021 ilk ayları nerede ise vizyona film girmedi. Sinema salonları 2021 yılının başında boş olsa da son aylarda vizyona yeni filmler girmesi ile o salonlar neşelendiler.
 
Filmler artık sadece sinema salonlarında gösterilmiyorlar, yeni digital mecralar, yeni ekranlar var. Başta TV ve internet TV'leri platformları var.
 
2021 yılında film, dizi film ve tiyatro oyunlarından seçtiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.
 
Yabancı filmler; 1 - Dig, 2 - Black Widow, 3 - Nobody, 4 - Dune, 5 - Don't Look Up.
 
Senenin son filmlerinden olan "Don't Look Up" dünyanın sonu senaryolarına yeni bir bakış açısı getirdi, en çok ilgi gören film oldu. "The Matrix Resurrections"  serinin son filmi beklenen ilgiyi görmedi, hikayesi pek doyurucu bir senaryoya sahip olmadığı için beğenilmedi.
 
Türk filmleri;  1- Okul Traşı,  2 - Cemil Şov , 3 - Çatlak, 4 - Kin, 5 - Beni Çok Sev, 6 - Bağlılık Hasan.
 
Okul Traşı filmi bir çok mecrada beğenildi gerek sinematografi, gerek hikaye güzel bir film. "Cemil Şov", ise hayallerinin peşinde koşan adamı anlatıyor. Çatlak filmini tavsiye ederim. "Kin" Türkan Derya'nın başarılı bir filmi olmuş. "Bağlılık Hasan"a gelince Hac görevini yapmak için etrafından hellalik almaya çalışmasını inceliyor, bir nevi iç hesaplaşması.
 
Diziler Yerli ve Yabancı: 1 - Squid Game, 2 - Bir Başkadır, 3 - Kulüp, 4 - Fatma, 5 - Yargı.
 
"Squid Game" tüm dünyada beğenilen ilginç bir o kadar da basit bir konuya sahip bir dizi. "Bir Başkadır" Berkun Oya'nın başarılı bir çalışması, genellikle yaşanan olayları Yeşilçam kurgusu ile anlatan bir dizi. "Kulüp" İstanbul'da gece hayatını o dönemin insanlarının yaşamları ile çeşitlendirerek anlatan akıcı bir dizi. "Fatma" Burcu Biricik'in başrolünü oynadığı ezilen bir kadının neler yapabileceğini uç noktada anlatan başarılı bir yapım. "Yargı" şu anda TV'lerde devam eden akıcı ve yeni olaylara gebe senaryosu ve başarılı oyuncuları ile 2021’in güzel yapımlarından biri.
 
Bunların yanında 2021'in en güzel olaylarından biri Atatürk Kültür Merkezi'nin açılışı… Türkiye için en büyük tarihi bir olay ama AKM 'de beni hayal kırıklığına uğrattı. O kadar alan varken kafelere yer vermek yerine küçük odacıklardan oluşan müze ve galeri salonlarını büyütmeleri gerekirdi. Dış görüntü eski mimariye bağlı kalmaları takdire şayan bir hareket ama bence galeriler çok küçük ve gereksiz boş yollar var.
 
İstanbul'da açılan ‘Sinema Müzesi’ 2021 yılının önemli olaylarından biri. Sinema müzesinin yeterli bir arşivi olduğunu düşünmüyorum.  Bence çok eksikleri var, Türkiye 'de en başarılı sinema müzesi ‘Türker İnanoğlu Vakfı Sinema ve Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı’ çok daha fazla dokümana sahip bir müze.
 
Film festivallerinde bu sene Antalya Altın Portakal,  Adana Altın Koza ve Malatya Uluslararası Film Festivali, gene başarılı film festivali yaptılar, sektörel bazda güzel çalışmalar yaptılar. Uluslararası çapta film festivallerinde ise Nürnberg Türk-Alman film festivali ve Frankfurt film festivali gerek Türk kültürünü gerek Türk filmlerini Avrupa'ya tanıtmak anlamında başarılı çalışmalara imza attılar.
 
2021 yılında tiyatro anlamında güzel çalışmalar yapıldı Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt bu sene gezici tiyatro projesini şahlandırdı ve her yere tiyatro sahnesi ile güzel oyunlar sundu.  Bu sene özel tiyatrolar yılın son aylarında yeni yeni projelere imza attılar. TV'lerde dizilerde oynayan başarılı oyuncular tek kişilik oyunları ile şehir şehir gezdiler. Bazı belediyeler sahnelerini özel tiyatrolara açmaları herkese tiyatro sevdirme anlamında başarılı oldu.
 
Bu sene gene Kültür Bakanlığı projelere destek verdi ve yeni projeler çıkmasını sağladı.
 
Film, dizi, tiyatro ve sanatın tüm dalları insanları hayata bağlayan ve değişik hayatları analiz etmelerini sağlayan bir olgu olduğuna inanıyorum. Bence sanat insanların bahçeleridir. Ne kadar çok sanat eserini gözlemler hatta yeni eserler oluşturursak hayatımız o kadar renkli ve saygılı ve samimi olur.
 
Sanat dolu yıllara, iyi seyirler.
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 134
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6875
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Kültür ve sanat alanında araştırmalar yapıyorum. Birçok yayına sinema ve tiyatro alanında yazılar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster