Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '11

 
Kategori
Futurizm
Okunma Sayısı
978
 

21. Yüzyılın Küresel Tezgahları (3)

21. Yüzyılın Küresel Tezgahları (3)
 

Doubleday Yayıncılık


Önceki iki yazımda (BlogNo=284244 ve BlogNo=284940 ), dünyanın bir tür küresel tezgâh ile karşı karşıya olduğu görüşünü savunmuş; 2050 yılına kadarki evreleri açımlamıştım. Şimdi sıra, “küresel tezgâhtarlar”ın kurgulayıp paketledikleri yüzyıllık plânlarının üçüncü evresini açmaya geldi...

ABD’nin önde gelen düşünürlerinden ve Pentagon danışmanlarından George Friedman, Gelecek 100 Yıl “The Next 100 Years” adlı kitabında şöyle diyor: “Avrupa kıtası 500 yıl boyunca dünyaya hâkim oldu; Amerika da dünyayı en az beş yüzyıl idare etmelidir. Bunu söylerken illa da ABD demek istemiyor, Kuzey Amerika Kıtası’ndan söz ediyorum; çünkü güneyimizdeki Meksika hızla gelişen ekonomisi ve hem kendi sınırları içinde hem ABD vatandaşı olmuş nüfusuyla bir dünya devi olmaya adaydır. Onlarla ileride bir savaşa girişmek istemiyorsak, birleşmeliyiz.”

“Türkiye hızla gelişmekte olan bir ülke; 2023’te dünyanın en büyük 10’uncu ekonomisi olmaya aday... Bununla kalmayıp doğal etki alanı olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu ile Doğu Karadeniz kıyılarında nüfuz sahibi olacak. Osmanlı coğrafyasındaki hiçbir ülke Türkiye’ye danışmadan adım atamayacak, kendi başlarına politika üretemeyecek. ABD’nin bugünkü ve geleceğe yönelik stratejilerinde Türkiye ve Türkiye’de başlatılacak olan “Dinler Arası Diyalog” faktörü önemli bir yer tutacaktır, tutmalıdır.”

4-) Üçüncü Aşama/Üçüncü Çeyrek (2050-2075): ABD bu çeyreğe dünyanın bütün denizlerini ve okyanuslarını kontrol ediyor olarak girecek. Ayrıca tüm ülkelerin en az beşte dördünün küreselleşmiş ekonomileri ABD şirketlerince yönetiliyor olacak. Siyasal iktidarları da 2003-2050 yılları arasındaki dönemde kendimizin yetiştirmiş olacağı 40-50 yaş aralığındaki yerel siyasetçiler tarafından kurulmuş olacaktır.

4-a) Avrupa kıtası 500 yıl dünya hâkimiyetini elinde tuttu; ama 2050’den sonra bu küresel gücünü tamamen yitirmiş; sözünü sadece kendi kıtasında geçirebilir duruma sıkışmış olmalıdır. Avrupa’daki değişmez stratejik ortağımız Birleşik Kırallık’tır; o kıtanın siyasal lideri olarak, Birleşik Avrupa Devleti’nin kuruluşuna öncülük etmeli, en geç 2075 yılında Brüksel veya Lahey’de kurulacak Avrupa Büyük Millet Meclisi tarafından idare edilmelidir. .

4-b) Avrupa’nın siyasal gücü kendi mecrasına çekilirken, Ortadoğu ve Kuzey Afrika toprakları ile birlikte Doğu Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler kendi tarihsel yapısına geri dönecek ve Türkiye İslâm Cumhuriyeti liderliğinde Osmanlı Milletler Topluluğu olarak, yeni bir yapılanma kazanmış olacaktır. Böylece bu çeyrekte hem tüm Müslümanlar bir Halife başkanlığında birleşirken; ekonomik ve siyasal bir güç olarak dünya sahnesinde önemli bir rol oynadıkları duygusuna ve özgüvenine kapılacaklardır.

Bu yapılanma her türlü elektronik araçlar kullanılarak, olduğundan daha güçlü gösterilecek; dünyadaki tüm müslümanların bu bölgeye göçmeleri teşvik edilecektir. Böylece en geç 2075 yılına kadar, 2 milyar müslümanın benimsemiş olacağını öngördüğümüz “tek devlet, tek bayrak, tek din” ideali gerçekleşmiş olacaktır. Bu topluluğa Büyük İran İslam Cumhuriyeti ve 2050 öncesi İran liderliğinde kurulmuş olan diğer Şii Devletler Birliği de dâhil olacaklardır. (Bu stratejinin detayları ve eğitim programlarında İngilizce, Arapça, Türkçe ve Farsça öğretilmesi ile ilgili program ana başlıkları ek belge-11’dedir.)

4-c) Dünya nüfusunun sabitlenmesi önemlidir. Bu yolla hem artan kalori ve enerji açığının daha da büyümesi engellenecek, hem de bölgesel ve kıtasal demografik yapıya göre oluşturduğumuz stratejimizdeki sapmaların standart dışı olmaması sağlanacaktır. Fosil yakıtlara olan gereksinim ve bağımlılık tamamen bitecektir. Yakıt yerine, uzayda ve dünyadaki 5 büyük çölde (Afrika, Arabistan, Afganistan, Nevada, Avustralya) oluşturulacak Piko teknoloji ürünü Güneş santrallerinde üretilecek depolanabilir enerji kullanılıyor olacaktır. Böylece bu teknolojiyi üreten ve satan holdingler ABD’de olacağı için, ülkemiz Solar-OPEC’in ihracat lideri olacaktır. (NASA’ya hazırlattığımız konuya ilişkin detaylı rapor ek belge-12’dedir.)

4-d) Bu çeyrekte tüm yazılı-görsel-işitsel sistemlerin ve eğitim programlarının referans göstereceği tek kaynak ülke ABD olacaktır. ABD tek süper güç olduğunu tüm dünyaya tartışmasız biçimde kabul ettirmiş olmalıdır. (Çin, Japonya, Rusya, Türkiye, Avrupa, ABD ve Meksika arasında çıkabilecek olası savaşların önlenmesi veya kazanılması için geliştirdiğimiz stratejiler ek belge-13tedir.)

4-e) En geç 2075 yılına kadar, dünyadaki siyasal harita sadece 7 farklı rengi yansıtmalı; 7 kıta‘nın her birinde birer milletler topluluğu kurulmuş olmalıdır. Böylece ABD’nin oluşturacağı küresel yönetim kurulu altındaki Dünya Âdemoğulları Devleti hedefine yönelik stratejilerin son çeyrekte kolaylıkla uygulanmalarının yolu açılmış olmalıdır. (Kıta Milletleri için geliştirdiğimiz detaylı plânlar/stratejiler ek belge-14'tedir.)

Dip not: Dördüncü ve son çeyrek açılımı gelecek blogda...

.

Son söz: 1990-91 yılında ABD'nin 10 yaşındaki CNN haber televizyonu aracılığı ile Birinci Körfez Savaşı’nı, yani ABD uçaklarının Bağdat’taki köprüleri ve Saddam Hüseyin’in silah depolarını nokta atış yetenekli savaş uçaklarından yollanan güdümlü füzeleriyle vuruluşlarını naklen izliyorduk çekirdek çıtlatarak. Şimdi, 20 yıl sonra, Kahire’nin Tahrir Meydanı’ında zavallı Mısırlıların birbirlerini öldürmelerini kahrolarak naklen izliyoruz meydanda kurulmuş o tiyatro sahnesinde. Emperyalizmin o zamanki amacı Ortadoğu petrollerine sahip olmaktı; şimdikiyse “Genişletilmiş Ortadoğu”nun canına kanına...

.

Günün sorusu: Bunca acılar yaşanırken, nerede şu 22 ülkeden oluşan Arap Birliği ve 1,5 milyar insanı temsil eden İslâm Konferansı Örgütü?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

abd'nin yerinde hangi ülke bu kadar güçlü olsa aynen bu politikaları uygulamaya çalışırdı. tarihin dinamizmine ve insanlığın gelişimine karşı olmaya çalışmak çok saçma.

baki kılınç 
 08.03.2012 11:43
 

Bu yazımdan 4 ay 18 gün sonra Milliyet yazarı Güneri CIVAOĞLU da bu kitabı okumuş ve bazı alıntılar yapmış. İlginize: siyaset.milliyet.com.tr/21-inci-yuzyil-turkiye-si-/siyaset/siyasetyazardetay/22.06.2011/1405204/default.htm

Mehmet Sağlam 
 22.06.2011 5:47
 

Secim biter bitmez de teror alarmi aniden kesildi, ortalik sut liman oldu. Yani bazen insanlar nasil gormuyorlar olan biteni; yoksa toplu bir hipnotizma etkisi mi bunca olup biten akla aykiri seyler diye dusundugum de olmuyor degil! Hatta bazi komplocu kitaplarda, ABD Baskanlarinin yillar oncesinden secilip yetistirildigi ve mesela Cambridge'te okutuldugu da yazar, Bill Clinton bunun bir ornegidir. Yalniz bence Amerika Iran'da hata yapti, evdeki hesap carsiya uymadi diye dusunuyorum. Umarim ayni hatayi bu gınlerde de tekrarlamis olsunlar, yoksa bizleri pek iyi bir gelecek beklemiyor gibi gorunuyor! Bugunde burada bir Senator, "Amerikadaki muslumanlar terorizm acisindan arastirilsinlar!" diye bir oneride bulundu, tabi Musluman topluluklar kiyameti koparmis durumda. Belki bir muddet sonra musluman kimligimiz yuzunden burada yasayamiyacagiz, Turkiye'de de istenildigi gibi musluman olmadigimiz icin yasayamayacagiz; o zaman ne yapacagiz biz? Ben Argula gezegenine giderim artik. Faydalandm

Mehmet Sağlam 
 10.03.2011 19:05
 

Mehmet bey, bastan ilk uc makalenizi okudum, digerlerinide okumadan once yazmak istedim, belli ki epey bir arastirmanin birikimi var, cok iyi yazmissiniz; yillardir Amerikada yasadigim icin gorduklerimden yasadikl arimdan dolayi da size katiliyorum. Cunku ozelliklede 11 Eylulden sonra yasananlar ilgincti, G.W. Bush secilmeden once hergun basinda kirmizi teror haberleri yer aliyordu, radyo resmen anons ediyordu, metroda dikkat edin, Washingtona nukleer bomba atilma ihtimali var diye, oyle bir korku yarattilar ki, ben dahil herkes korktuk, hergun isyerime korku icinde gider olmustum, arabanin arkasinda su yiyecek ve esya bulunduruyorduk, ogluma eger ben eve gelemezsem sen kardesinide al Amerikanin orta kesimlerindeki akarabalarin yanina git diye yol haritasi bile vermistim, cunku 11 Eylulde sehri bosalttilar, insanlar arabalarla cikamadi kilometrelerce yuruyerek sehirden kactilar, iste boyle bir ortamda kurtulus oymus gibi herkez tekrar gidip G. Busha oy verdi. >2

Mehmet Sağlam 
 10.03.2011 18:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 3492
Toplam mesaj
: 296
Ort. okunma sayısı
: 2868
Kayıt tarihi
: 05.05.07
 
 

İngilizce öğretmeniyim, çevirmenim, dilmaçım, araştırmacıyım. / Beş kitabım var: Beynin Kimliği, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster