Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '18

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
337
 

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü
 

Down Sendromu


Merhaba Arkadaşlar bugün 21 Mart Dünya Down Sendromu farkındalık günüdür. Size bu yazımdaki amaç down sendromu hakkında bilgi vermektir. Down sendromu olan insanlar yalan nedir bilmezler, hırsızlık nedir bilmezler, yürekleri sevgi doludur ve sevgileri karşılıksızdır.

Onlar engelli değildirler. Onlar sadece bizden farklıdırlar. Tek fark bizde 46 kromozom onlarda 47 kromozom olmasıdır. Aramızda başka bir fark yoktur.

Down sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down Sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Down sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, 35 yaşüstü hamileliklerde risk artar. Ancak genel olarak genç kadınlar daha fazla bebek sahibi olduğundan Down sendromlu çocukların %75-80'i genç annelerin bebekleridir. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye'de tam bir veri yok ama yaklaşık 70.000 Down sendromlu kişi olduğu tahmin ediliyor.

Onlar bizim en kıymetlilerimizdir. Dünya Down Sendromu farkındalık günümüz kutlu olsun. Dünya farklılıklarla güzel.

 

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 376
Kayıt tarihi
: 26.05.16
 
 

1993 yılında Sinop ili Durağan ilçesinde doğdum. 1997 yılında ailemle birlikte İstanbul'a geldim...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster