Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '17

 
Kategori
Gönüllülük
Okunma Sayısı
229
 

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
 

21 Mart, Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak biliniyor ve bugünde farkındalık yaratma adına çoğu şehirde etkinlikler düzenleniyor. Ben de sizinle kısa bir paylaşım yapmak istedim.

Down sendromu bir hastalık olarak görülmemekte, daha çok genetik bir farklılık olarak görülmektedir ki zaten olması gereken de budur. Down sendromlu kişilerde 46 değil, 47 kromozom bulunmakta. Bu da onların +1 dediğimiz ayrıcalığı. 

Down sendromuna sebep olan şey kesin olarak bilinmiyor ama, ileri yaşta anne olmanın down sendromuna sebep olabileceği yönünde de bir araştırma var. Sebebi kesin olarak bilinemediği gibi iyileştirici yönde tıbbi bir çözüm de henüz bulunamadı.

Down sendromlu bireylere yönelik en önemli etken farkındalık ve bilinçlilik diye düşünüyorum. Genel olarak bu bireylere hastalıklı gözü ile bakıp ötekeleştiren, acıma duygusu ile yaklaşıp onları daha da üzen büyük bir kesim mevcut ne yazık ki. Farkındalık her zaman her yerde olabilien bir şey ve bu asla bir eksiklik değil.

Down sendromlu biyerlere yönelik olumlu yönde gelişmeler de mecvut. Öncelikle bu konuda gönüllülük esasına dayalı olarak çalışan bir çok kurum mevcut. Buralara gittiğinizde, down sendromlu bireyler ile vakit geçirip, onların toplumdan dışlanmalarını engelleyebilirsiniz. Bu tür programların amacı da zaten genelde var olan önyargıyı kırmak ve onları topluma kazandırmak oluyor.

Bunun en güzel örneklerinden birisi son birkaç senede açılan Down +1 kafeler. Benim bildiğim İstanbul, İzmir ve Denizli’de açıldı bu kafeler. Bu kafenin çalışanları tamamen down sendromlu bireylerden oluşuyor. Denk gelirseniz mutlaka uğrayın çünkü o kadar güzel ve sıcak bir ortamları var ki, hemen kaynaşıp birlikte vakit geçirmeye başlıyorsunuz. 

Tüm bu girişimler ve farkındalık yaratma çalışmalarının yavaş yavaş da olsa etkili olacağına inanıyorum. Unutmayın, farklılıkları değil, benzerlikleri görmeye başladığımız zaman bu dünya daha yaşanılır bir yer olacak.

Sevgiler…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 412
Kayıt tarihi
: 21.02.17
 
 

23 yaşındayım, İzmirliyim. Blogumda genel konularda kişisel yazılarımı paylaşmaktaım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster