Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '11

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
623
 

21 Mart Dünya Ormancılık Gününüz kutlu olsun

21 Mart Dünya Ormancılık Gününüz kutlu olsun
 

Dünyayı enerji paylaşım savaşının sardığı ve nükleer felaket kara bulutlarının üzerimizde dolaştığı, doğal güzelliklerimizin içine nükleer santral yapmaya karar verdiğimiz ve 2 B konusunda çıkarılan kararın uygulamasını şimdilik seçim sonrasına ertelediğimiz ortamda dünya ormancılık gününü kutlamaktayız.

Ormancılık günü nasıl ortaya çıktı diye sorarsanız. Bir zamanlar diye sözlerime başlamam gerekiyor. Çünkü bir zamanlar 1948 yılında kurulan ve 2003 yılına kadar faaliyetini devam ettiren 30 ülkeden 300 örgütün ve de ülkemizden de örgütlerin üyesi bulunduğu tarım ve ormancılık sektöründeki örgütleri temsil eden dünyanın en güçlü uluslararası tarım örgütü olan Avrupa Tarım Federasyonu (CEA) vardı.

Bu örgüt ormanların dünya için taşıdığı önemi dikkate alarak, çevre sorunları ve doğanın korunması bakımından 1971 yılındaki 23. Genel Kurulunda Kuzey yarım küresinde ilkbaharın, Güney yarım küresinde de sonbaharın başlangıç günü olan 21 Mart gününün Dünya Ormancılık Günü ilan edilmesine karar vermiştir. Bu karar daha sonra Gıda Tarım Organizasyonu (FAO) kanalı ile bunun bütün dünya ülkelerine tavsiye edilmesini sağlamıştır. Ne yazık ki kıta Avrupa’sını temsil eden CEA AB’deki örgütlerin COPA-COGECA’yı ön plana geçirme düşüncesi ile kapatılmıştır. COPA-COGECA ise bugünkü yapısı ile de Avrupa kıtasını temsil etmekten uzaktır.

http://saveourforests.co.uk/2011/03/11/world-forest-day-campaign-events-20th-march/

Bugün dünyada birçok ülkede Dünya Ormancılık Günü'nün kutlanmasının amacı;

Ormanların korunması,

Ormanların geliştirilmesi,

Ormanların tekniğine uygun ve verimli bir şekilde isletilmesi,

Ormanların çok yönlü faydalarının yayın organları aracılığıyla topluma duyurulması,

Özetle tüm bu konulara kamuoyunun ilgisinin çekilmesidir.

Orman Haftası, Dünya Ormancılık Günü olan 21 Mart tarihinde kutlanmakta, bu hafta içerisinde bir gün de "Ağaç Bayramı" olarak kutlanmaktadır. http://web.ogm.gov.tr

Ormanlar bizim için neden önemlidir derseniz;

Ormanlarımız toprak su ve havayı korurlar, doğanın ve doğal dengenin sağlanmasına ve de gelişmesine imkân veren doğal bir hazinedir.

Ürettiği odun ve odun dışı ürünlerle toplum için geçim kaynağı, ülke için ekonomik bir servettir.

Toplumun beden ve ruh sağlığı için vazgeçilmez bir doğal kaynak olarak geçmişten gelen ve geleceğe devredeceğimiz bir mirastır.

Bir Dünya Ormancılık Gününü kutlarken hepimizin yapması gereken öncelikle ormanlarımıza sahip çıkmamızdır.

Hepimizin bugünde gözardı etmemesi gereken gerçek tüm ekonomik çevrelerin gözü ormanların üzerindedir.

2B ile ilgili yapılan tartışmaları ve son düzenlemeden sonra ortaya çıkan durumu internette şöyle bir gözden geçirdiğinizde bu gerçeği büyük ölçüde göreceksiniz.

Tabii olayın diğer boyutu da dünya ölçeğinde meydana gelişmelerdir. Kyoto sözleşmesinde sonra daha da önem kazanan karbon kotaları birçok ülkenin ve ticaret kesiminin iştahını kabartmaktadır. Ormanlar ve karbon kotası yeni bir ticaret alanı olarak görülmektedir.

Küresel sermayenin göz diktiği yeni hareket, ormanların doğal yapısını bir tarafa bırakıp, ormanları global sermayenin ticaret sahası içine sokmak istemektir. Tabii bu gelişmeden en çok zarar görecek olan kesim başta orman köylüleri olmak üzere o ülkenin doğal kaynakları ve halkı olacaktır. http://www.yenicag.com.cy/yenicag/2010/12/titanik%E2%80%99te-aile-bulusmasi-umit-sahin-yesiller-partisi-es-sozcusu-%E2%80%93-radikal2/, http://www.turkuazkarbon.com/duyurular/uluslararasi_karbon_piyasasi_arenasi.html

İlk etapta ormanların verimli olarak işletilmesi gibi resim ile sevimli gelen bu hareket inandırıcı değildir. Kazanç odaklı şirketlerin toplumsal menfaatleri dikkate alması ve ormanları geliştirmesi ve koruması mümkün değildir. Bugüne kadar ormanlar için bir şey yapmayanlar, neden bugün ormanların ve karbon kotalarının peşine düşmüşlerdir.

Bu Dünya Ormancılık Gününde, lütfen dünyadaki ve ülkemizdeki olayları iyi izleyelim. Sorumluluklarımızı yerine getirelim.

Taşıdığımız sorumluluklar çerçevesinde ormanlarımıza sahip çıkalım.

Ormanların sesi olan örgütlerin sesine kulak verelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 416
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 778
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster