Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
321
 

21 yıllık "Uğur"suzluk

21 yıllık "Uğur"suzluk
 

Uğurlar olsun.


“Bilgi sahibi olmayan fikir sahibi olamaz” demişti, Uğur Mumcu. “Beni hiçbir zaman yalanlayamadınız, çünkü bütün söylediklerim, yazdıklarım belgeye, bilgiye dayalıdır.” Derdi. Gerçekten onca yazısı hiçbir zaman yalanlanmamıştı, karanlığın üzerine korkusuzca giderken.
O, bizim kuşağımızın “sakıncalı piyadesi”ydi. Türkiye’nin en ciddi konularını anlatırken değme mizahçılara taş çıkartırcasına önce bizi güldürür, sonrasında  ağlatırdı.

Bir hain bomba, vücudunu karlı ve buzlu bir Ankara gününde parçalayıp karların, buzların üstüne düşürene kadar kendimi hep güvende hissederdim. Derdim ki kendi kendime: Ülkemin bir “UĞUR”u, Uğur Mumcu’su var. Yirmi bir  yıldır “UĞUR”suz yaşıyorum bu topraklarda. Kendimi “UĞUR”suz hissediyorum. Nasıl hissetmiyeyim ki? Yirmi bir yıldır failleri yok ortada. Oysa devlet namus sözü vermişti; katillerini bulmak için. O zaman sormak gerekir: Ne oldu bu devletin namusuna?

Uğur Mumcu, yıllarca bu topraklarda fırtınaya yakalanan Yunanlı balıkçı’nın deniz ve fırtına tanrısı Neptunus’a seslendiği gibi seselendi durdu: “Ey Tanrı, beni ister kurtar ister mahvet, ben dümenimi kırmadan dosdoğru gideceğim.” Dosdoğru gitti Uğur Mumcu ölümün üstüne. Çünkü o, görevini halkını aydınlatmak olarak belirlemişti. “Kişinin kendi görevinde ölmesinin yaşam, başka birisinin görevinde yaşamayı ise ölüm” olduğunu bilen Uğur Mumcu, görevini yaparken öldüğü için bugün hala yaşıyor.  İdeallerini savunurken ölen tüm insanlar ölümsüzlüğü yakalarlar. Uğur Mumcu, “Tam bağımsız Türkiye” idealiyle öldü. Özü sözü bir, dosdoğru bir adamdı.   Kimsenin adamı olmadan, sadece bilerek, aydınlanarak, aydınlatarak yaşadı. Bu yüzden bilgeleşti, bu yüzden kahramanlaştı, bu yüzden  ölümsüzleşti. O’nu yok etmeye çalışan hainler, hala fikirlerin öldürülemeyeceğini öğrenemediler. Ey hainler! Uğur Mumcu’nun, “Tam bağımsız Türkiye” ideali yaşıyor. Farkında mısınız?

Sevgili Uğur Mumcu en çok türküyü severdi: “Ankaranın taşına bak/Gözlerimin yaşına bak.”

Gözlerimizdeki yaş bu göz yaşı coğrafyasında hiç kurumuyor. Çünkü,

Bugün 24 Ocak,
Bugün "UĞUR"suzluğun adı.
Sakıncalı Piyade, bir bilsen;
Seni ne kadar özledik,
Sana nasıl ihtiyaç duyduk.
Sen gitin gideli,
Bir başımıza kaldık.
Bugün yine adını andık.
Karanlığa bir mum yaktık.
                                                 Galip UYAR 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 482
Kayıt tarihi
: 26.01.08
 
 

Ben,"bir şey biliyorum, hiçbir şey bilmediğimi."Ben, bilimin en büyük yol gösterici olduğuna inan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster