Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '06

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
2355
 

22 Sene önce bugün, birinci olmuştum

22 Sene önce bugün, birinci olmuştum
 

Kanser olduğunu çok sonraları öğrendiğim öğretmenimi, kimbilir belki de bu son cümlem yaralamıştı.

İlkokul beşinci sınıfa devam etmekteydim. Hayatımda, ilk kez bir yarışmaya katılmıştım. Yarışmanın konusu, 24 Kasım öğretmenler günü münasebetiyle, öğretmen sevgisi üzerine idi. Kendim de bir, eğitimci babanın çocuğu olmam hasebiyle daha farklı anlamlar içeriyordu benim için bu katılımım.

Yarışma; resim, şiir, kompozisyon olmak üzere üç farklı alanda ve tüm şehir ilkokulları çapında, Milli Eğitim Müdürülüğü tarafından organize edilmişti. Ben, kompozisyon dalında hazırlandım. On - on bir yaşlarımın psikolojisiyle, babamı ve kendi öğretmenimi anlatmaya çalıştım. Kesinlikle, bir büyük desteği almadan, yazmış olduğum kompozisyonumu teslim ettiğim sınıf öğretmenim, okuduğunda gözleri yaşardı. "Umarım derece alırsın yavrum" dediğini bugün gibi hatırlıyorum.

Yarışmanın birincilik ödülü, maddi değeri ile de oldukça cazip olan geniş bir kitap ve ansiklopedi seti idi. Yazımın sonunu bitirirken kullandığım veciz ifadeyi hiç unutmadım: "Öğretmenler bir mum gibidirler. Etraflarını aydınlatırken, kendileri erir giderler." Kanser olduğunu çok sonraları öğrendiğim öğretmenimi, kimbilir belki de bu son cümlem yaralamıştı.

Yirmi iki sene önce, tarihler bugün olduğu gibi yine 24 Kasım'ı gösterdiği gün yarışma sonuçları açıklandı. Kompozisyon dalında, şehir çapında birincilik ödülüne, benim yazımı layık görmüşlerdi. Babamın ağlayışı, annemin bizim o halimizi görüp, burnunu çekerek mutfağa kaçması, öğretmenimin yüzündeki gurur ve onur ifadesi içeren mutluluk tablosu sanki bugün yaşanıyormuş gibi gözlerimin önünde.

Biraz sonra, artık emekli olmuş olan ve farklı şehirlerde yaşadığımız babamı arayacağım. O'na yirmi iki sene öncesini hatırlayıp hatırlamadığını soracağım ve yine titreyen sesiyle sanki bugün kazanmışım gibi yarışmayı beni tebrik edecek. Çünkü yirmi iki senedir, her 24 Kasım günü biz bunu yapıyoruz.

Bu vesile ile; tüm öğretmenlerimizin, yolu, suyu, elektriği olmayan, eşek-katır sırtında ulaşılabilen köylerimize zihinsel medeniyet götüren fedakar kardeşlerimin, ağabeylerimin, ablalarımın, mesleklerin en onurlularından biri olan öğretmenlik mesleğine gönül ve ömür veren kıymetli insanlarımın, babamın, Naciye öğretmenimin ve her birinin Öğretmenler Günleri kutlu ve uğurlu olsun. Ölenlerinin toprakları bol, ruhları şad olsun.

Alınlarında bilgilerden bir çelenk, nura doğru can atan Türk gençlerine selam olsun!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Aydın Sevinç, yirmi iki yıl önce beşinci sınıfta iken yirmi dört kasım öğretmenler günü yarışmasına katılmanız ve il birincisi olmanız, eğitimci babanızın mutluluk gözyaşı dökmesi, ailenizin sevince bürünmesi çok güzel duygulardır. Bizler de okuduk sevincinize şimdi biz de ortağız. Naciye öğretmeninizin ölümcül bir hastalığa yakalanmış olması da bu duygular bütünlüğünün burukluğu, acı yanı... Şimdi öğretmenler daha çok yoksul ve daha çok hasta. Çünkü öğrencilerimizin hayatlarını kalemle kağıtla, yazıyla, okumayla, düşünmeyle harmanlama şansımız giderek azalıyor. Türkçe güzel konuşma ve yazma üniversiteler de bile dibe vurmuş durumda. Öğretmenlerin sendika bültenlerinde çok sayıda rahmete ermiş öğretmen duyurusu yer almaktadır. Sınıfların kalabalıklığı, geçim sıkıntısı, gelecek kaygısı hem Türkiye hem de dünya açısından öğretmeni hasta etmeye ve genç yaşta yaşamdan etmeye yetiyor. Öğretmen çocuğu olmak da size çok şey kazandırmış ve artık milletini aydınlatıyorsun ne iyi...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 27.11.2006 20:01
Cevap :
Çok Kıymetli Hocam, Değerli paylaşımınız ve katılımınız için çok teşekkür ederim. Milletimi aydınlatma konusunda, beni onore ediyorsunuz ama inanın bu benim haddim değil. Sağlıcakla kalınız. Saygı ve hürmetlerimle.  28.11.2006 8:56
 

Birinciliğinizi tebrik ederim...Hoş bir anı..Babanıza ve tüm öğretmenler saygılar..

Sema CURUK 
 24.11.2006 10:22
Cevap :
Çok teşekkür ederim.  24.11.2006 11:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 922
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3620
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster